pred povodňami a predovšetkým štedrý priateľ detí, ktorý sa pravdepodobne narodil okolo roku 270 v Patare na južnom pobreží Malej Ázie, nie je darčekovým kráľom náhodou. Epizódy z jeho života vypovedajú o mnohých míľnikoch svätcovej nezištnej štedrosti. Naše tradičné nádielky počas jedného z najradostnejších sviatkov v roku sú vlastne symbolickou spomienkou na príkladne dobroprajného a láskavého muža.
Už historka z jeho rodného mesta je pozoruhodná. Mikuláš sa dozvedel, že jeden zo spoluobčanov prišiel náhle o majetok a mal problém uživiť rodinu. Preto uvažoval i o tom, že tri svoje krásne dcéry pošle do nevestinca. Budúci biskup hrozbu ich budúcnosti v dávnovekom erotickom salóne zlikvidoval hrudou zlata, ktorú cez okno vhodil do dievčenskej spálne. Mikuláš síce chcel ostať v anonymite, ľudia sa však o jeho čine dozvedeli a dostalo sa mu uznania. Aj neskôr kráčal cestou žičlivosti. Najznámejším potvrdením je jeho postup v čase hladu v Myre. Ľudia tu nemali čo jesť, v prístave však kotvili lode s nákladom obilia pre cisárske sýpky. Mikuláš poprosil námorníkov o výpomoc. Tí sa síce báli hroziaceho manka v náklade, naostatok však biskupa poslúchli a dali hladujúcim pár meríc žitka. Z ich nákladu však nechýbal ani gram, pretože ho zázračne vôbec neubúdalo a vrecúška ako symbol hojnosti pretrvali do mikulášskej súčasnosti. Ani po svojej smrti okolo roku 342 Mikuláš vo svojej príslovečnej štedrosti neustal. Z jeho hrobu vytryskli dva pramene liečivej vody, ktoré darovali zdravie mnohým ľuďom...
Nie div, že mikulášske darčeky majú osobitnú mágiu a hlboký symbolický význam. Červené jablká majú priniesť zdravie, silu a dlhý život, orechy múdrosť a zrelosť a medovníčky radostný a sladký život. Na zabezpečenie šťastia a hojnosti mali oddávna poslúžiť mikulášske mince a šperky. Dievčatá sa tešievali z náramkov s bielymi perličkami, vedno s chlapcami i z retiazok s tyrkysmi, oboje symbolizovalo čistotu a poslušnosť rodičom. Aj často darované zlaté alebo strieborné mince dávali osobitný význam. Starí ľudia dodnes veria, že kto takýto peňažný prezent drží počas mikulášskeho večera v ruke, zabezpečí si život v bohatstve. Kedysi bývalo rozšíreným darčekom aj voňavé puzdierko, s obsahom aromatických sušených bylín, napríklad levandule, symbolizujúcej zdravie a úspech, ruže s posolstvom lásky a jazmínu znázorňujúcemu želanie radosti a úspechov v podnikaní. Ľudia sa navzájom obdarúvali aj bonbónmi, či kandizovaným ovocím a dodnes sa odporúča baliť nielen tieto darčeky do obalov purpurovej farby a previazať zlatou či striebornou stužkou. Aj tie mali symbolicky zabezpečiť životaschopnosť, vzájomnú lásku a teplo rodinného krbu.
Najmä vidiečania však vždy prízvukovali: Mikuláš darčeky nielen dáva, ale mal by ich aj dostávať. Preto niekde mu ešte v nedávno nosievali do kostolov prezenty. Najčastejšie vence z ľanu a konope ale i hydinu, jahniatka a sľuby
o polepšení sa. Mikuláš má vraj dobrú pamäť a tým, ktorí dané sľuby nedodržia, ich pripomenie i s pomocou nevyhnutného čertíka vo svojom sprievode. Možný trest pripomína aj dávna pastierska obyčaj, pripravovať a skúšať práve na Mikuláša nové biče a pastierske palice pre novú sezónu.
Mikulášsky deň má aj pranostický význam. Často prichádza oteplenie, čo potvrdzuje viacero dávnych skúsenosti, z nich je populárna o tom, že štedrý svätý chodieva častejšie na hnedom ako na bielom koni. Napríklad: Svätý Mikuláš brehy alebo strechy splachuje. Alebo: Na svätého Mikuláša mrholí alebo prší, málokedy zima drží. Platí tiež: Svätý Mikuláš daždivý ešte sa zime protiví. Zadaždený šiesty decembrový deň vraj znamená, že v nasledujúcom roku možno čakať biely január a v lete i rekordnú úrodu hrachu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári