pomoc, má zachraňovať životy tých, ktorí prišli na svet neplánovane. Ženy, ktoré tak urobia, budú konať v snahe vyriešiť si svoje osobné problémy, ale nie na úkor dieťaťa. Nemožno ich prirovnávať k tým, ktoré nechajú dieťa niekde samo bez pomoci či nebodaj tým, ktoré svojho potomka chladnokrvne znesú zo sveta v úmysle zbaviť sa príťaže. Preto by mali mať zaručenú beztrestnosť. Ale bude to naozaj tak?
"Doteraz platná legislatíva nepoznala trestný čin odloženia dieťaťa, ale Trestný zákon účinný od prvého januára budúceho roka takýto paragraf má. Podľa neho ten, kto odloží dieťa, o ktoré má povinnosť starať sa a ktoré si nemôže zadovážiť pomoc, na mieste, kde mu nehrozí nebezpečenstvo ohrozenia života alebo zdravia, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Odňatím slobody na dva až šesť rokov sa páchateľ potrestá, ak tento čin spácha závažnejším spôsobom konania, alebo na dieťati mladšom ako tri roky," cituje advokát Ivan Vanko z advokátskej kancelárie Čolák, Weiczen, Vanko literu zákona, ktorý zanedlho vstúpi do platnosti.
Spomínaný paragraf podľa neho môže ohroziť myšlienku Hniezd záchrany, pretože matky, ktoré doň odložia svoje dieťa, by mohli byť za tento čin trestne stíhané. Ich počínanie bude formálne napĺňať znaky spomínaného trestného činu, aj keď dieťaťu nijako neublížia... JUDr. Vanko to považuje za zlyhanie koordinácie medzi ministerstvom spravodlivosti a rezortom zdravotníctva, keďže prvé potiera novou právnou normou snahu druhého.
Podľa Anny Ghannamovej, prezidentky občianskeho združenia Šanca pre nechcených, ktoré umožnilo vznik Hniezd záchrany, však problémy nehrozia. V trestnom zákone je totiž aj klauzula, podľa ktorej skutok, ktorý má znaky trestného činu, nie je protiprávnym činom, ak iný všeobecne záväzný právny predpis zakotvuje výkon takýchto práv a povinností. "Ak iný zákon - z dielne ministerstva zdravotníctva - hovorí o tom, že je právom každej ženy odložiť dieťa do Hniezda záchrany, nemôže byť takéto konanie považované za protiprávne. Za uloženie dieťaťa do špeciálneho inkubátora teda nemôže byť žena trestné stíhaná," hovorí Anna Ghannamová, podľa ktorej sa síce škriabeme vľavo pravou rukou, ale dôležitejší je výsledok. "Nezáleží na tom, ktorý zákon zaručí ženám beztrestnosť, dôležité je, že to tak bude," poznamenáva.
Ako nám potvrdili na ministerstve spravodlivosti, odloženie dieťaťa do Hniezda záchrany nie je a ani po 1. januári 2006 nebude trestným činom. Novela Zákona o zdravotnej starostlivosti totiž umožní odložiť novorodenca do verejne prístupného inkubátora, ak zdravotnícke zariadenie prevádzkuje novorodenecké oddelenie a takýto inkubátor zriadi. Trestným však zostane odloženie novorodenca na iných miestach, napríklad v hypermarkete, kostole alebo na autobusovej stanici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári