mu súd uložil aj ústavné protialkoholické liečenie. Trest si odpyká v druhej nápravnovýchovnej skupine.
K tragickej udalosti došlo 4. júla tohto roku v Kostoľanoch nad Hornádom okolo 15.30 hod. Po predchádzajúcej konzumácii alkoholu na dvore svojho rodinného domu obžalovaný napadol suseda Petra Š. Dvoma kuchynskými nožmi mu zasadil šesť bodnorezných rán...
"Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo. Bol som veľmi opitý. Na to, čo sa stalo v záhrade, sa vôbec nepamätám," uviedol v prípravnom konaní obžalovaný. Opísal, čo sa dialo pred incidentom, aj po ňom, ale to podstatné, prečo a ako napadol priateľa, vysvetliť nevedel. Na pojednávaní len stručne uviedol, že využíva právo nevypovedať.
Pred senát predstúpil svedok, ktorý videl obidvoch hlavných aktérov asi polhodinu pred incidentom. Ján N. a Peter Š. sa spolu vracali domov. Marek O. uviedol, že pracoval na svojom stavebnom pozemku, ktorý sa nachádza takmer oproti domu obžalovaného. Zdôraznil,že na jeho dvor nevidel, v kritickom čase však počul krik...
"Manželka mi povedala, že sa tam stalo niečo zlé. Rozbehol som sa tam. Jeden sused ležal na zemi s roztiahnutými rukami a druhý, veľmi smutný a zúfalý, nad ním kľačal. Obidvoma rukami mu nadvihoval hlavu, triasol ňou a kričal: ´Otvor oči! Bez teba to nejde...´ Bolo tam veľa krvi, pozrel som sa, odkiaľ zranený krváca. Na jeho pleci som zbadal tri hlboké rezné rany. Asi dva metre od jeho hlavy ležal jeden kuchynský nôž a približne v takej istej vzdialenosti druhý," uviedol svedok, ktorého materinským jazykom je angličtina, preto ho senát vypočul prostredníctvom tlmočníka.
Z výpovede Marka O. ďalej vyplynulo, že poskytol zranenému prvú pomoc. Snažil sa ho oživiť, dával mu umelé dýchanie a naučil to aj obžalovaného. Robili to asi 1520 minút, ale prebrať Petra Š. sa im nepodarilo. Vtedy tam okrem nich nik iný nebol.
Manželka Marka O. medzitým telefonovala na záchranku. Z prečítania jej výpovede vyplynulo, že keď počula susedov výkrik, utekala pred bránu domu Jána N. V tráve videla ležať Petra Š. v kaluži krvi. Pri ňom kľačal Ján N., ktorý mal zakrvavené ruky... Zakričala na manžela a následne privolala rýchlu zdravotnícku pomoc.
Pred senát predstúpili znalci zo súdneho lekárstva. Podľa ich zistení, bezprostrednou príčinou smrti Petra Š. bol šok z vykrvácania pri viacnásobných bodnorezných poraneniach tváre, krku a pravého ramena, s prerezaním hrdlovej a podkľúčovej žily.
Vychádzajúc z lokalizácie a počtu poranení na tele nebohého usúdili, že tie mohli byť spôsobené obidvoma nožmi, ktoré sa našli na mieste činu. Nasvedčovala tomu aj skutočnosť, že DNA krvi zaistenej na nich bola zhodná s DNA profilom krvi nebohého Petra Š.
Z mozaiky zistení, ktorú poskladali znalci, je zrejmé, že obžalovaný zaútočil na obeť najprv v stoji. Zaháňal sa na ňu nožom a tá sa aktívne bránila zdvihnutím ľavého predlaktia, resp. uchopením rúk útočníka. Obžalovaný tak mohol spôsobiť Petrovi Š. povrchové rezné rany na ľavom predlaktí, ktoré svedčia o jeho sebaobrane. Tým istým mechanizmom mohol utrpieť aj kožné odreniny a škrabance na brade, prostredníku ruky a hrudníku.
Podľa znalcov, v ďalšej fáze útoku Peter Š. pravdepodobne spadol na zem. Obžalovaný mu kľačiac, alebo v dôsledku pádu ležiac pri ňom, zasadil čepeľou kuchynského noža 6 bodnorezných rán... Z ich lokalizácie znalci usúdili, že nasledovali v krátkom slede jedna za druhou... Všetky poranenia na tele Petra Š. boli pre ich všeobecnú povahu smrteľné. Podľa znalcov ani poskytnutie včasnej odbornej lekárskej pomoci mu nemohlo zachrániť život.
Rezná rana na dlani, kožné odreniny na ramene a predkolení boli zistené aj u obžalovaného. Podľa znalcov ich utrpel pri zaháňaní sa nožom, a to odstávajúcou časťou čepele.
Jána N. vyšetrili znalci z odvetvia psychiatrie a psychológie. Z ich záverov vyplynulo, že nie je duševne chorý. Jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti boli v kritickom čase znížené len pod vplyvom alkoholu. S jeho konzumáciou má dlhodobý problém, nachádza sa v treťom štádiu chronického alkoholizmu, s poruchami správania. Motívom jeho konania mohol byť bezvýznamný konflikt, sprevádzaný afektom zlosti a agresivity.
O vine Jána N. nemal senát žiadne pochybnosti. On sám sa správal veľmi skrúšene. O to prekvapujúcejšia bola jeho reakcia na hore uvedený verdikt. Poradil sa s obhajkyňou a tá senátu tlmočila jeho nespokojnosť s výškou trestu. Presnejšie, že očakával mimoriadne znížený trest.
JUDr. Karol Kučera, predseda senátu Krajského súdu v Košiciach zdôraznil, že Ján N. dostal trest na dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá je 10-15 rokov. Poľahčujúce okolnosti, pre ktoré by mal obžalovanému uložiť mimoriadne znížený trest, súd nezistil. Prokurátorka sa vzdala odvolania, ale Ján N. sa k rozsudku zatiaľ nevyjadril, preto nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári