vrátane Leteckej vojenskej nemocnice v Košiciach. Nemocnice a ústavy v pôsobnosti rezortu obrany prejdú zmenami od januára, pričom sa z nemocníc stanú akciové spoločnosti so 100 % účasťou štátu.
Letecká vojenská nemocnica je jediným zdravotníckym pracoviskom v SR, ktoré môže vydávať osvedčenia o zdravotnej spôsobilosti leteckého personálu. "Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami. Úspešne sme dokončili audit a od nového roka sa nemocnica stane akciovou spoločnosťou," vysvetlil zástupca riaditeľa nemocnice MUDr. Jozef Vasiľ.
LVN momentálne vykonáva 35 % výkonov pre príslušníkov Ozbrojených síl SR, zvyšok tvoria služby pre civilnú sféru. Aj napriek vyťaženosti má LVN finančné problémy. "Momentálne hospodárime s výrazným deficitom a značnými problémami pri uhrádzaní záväzkov. To, aby sme fungovali, je možné len vďaka financiám od Ministerstva obrany SR."
J. Vasiľ pripustil, že dôjde aj k redukcii personálu... "Určite k tomu dôjde. O počtoch hovoriť nechcem, radikálnu redukciu však neočakávame. To, koľko ľudí bude v nemocnici pracovať, totiž závisí aj od rozsahu tzv. zvláštnych úloh, ktoré budeme v budúcnosti plniť pre MO SR."
Nemocnica má dnes 350 zamestnancov vrátane vedenia, ktoré by sa taktiež malo obmeniť. "Vznikom akciovej spoločnosti dôjde určite aj k zmenám vo vedení. Vzniknú nové orgány - predstavenstvo, dozorná rada - tie sú však momentálne v procese schvaľovania."
Zmenou momentálne vedenie LVN očakáva zvýšenie efektivity a racionalizáciu prevádzky nemocnice. "Veríme, že dôjde k zlepšeniu hospodárenia, očakávame, že sa nakúpia potrebné prístroje. Zároveň je nutné dokončiť rekonštrukciu," uviedol MUDr. Vasiľ a dodal, že zmenu by v odmeňovaní mali pocítiť aj zamestnanci.
Riaditeľ Úradu vojenského zdravotníctva plk. Richard Kozár potvrdil, že vojenské zdravotníctvo má aj naďalej ambície poskytovať starostlivosť pre príslušníkov ozbrojených síl. "Neuvažujeme o tom, že by sme tieto zariadenia odpredali iným investorom. Štát nemôže v žiadnom prípade stratiť väčšinový balík akcií," hovorí R. Kozár a dodáva, že existuje možnosť, že sa určitý podiel odpredá. "Podmienkou však je, že si štát ponechá 51 % akcií v prípade postúpenia akcií inému majiteľovi."
Podľa modelu 2015 dochádza k znižovaniu vojakov povinnej služby a následnej postupnej profesionalizácii. "Dnes poskytujeme až 80 % výkonov pre civilný sektor a zvyšok tvorí zdravotná starostlivosť o príslušníkov ozbrojených síl. Preto je nutné tieto zariadenia transformovať. Momentálne sa pripravujú kroky na zaregistrovanie obchodných spoločností tak, aby mohli vzniknúť k 1.1.2006," vysvetlil R. Kozár.
Nemocnice sa vplyvom nadlimitných výkonov dostávali do dlhov, ktorý sa vyšplhal na 400 miliónov korún. Aj táto skutočnosť sa stala dôležitou v prípravách na transformáciu. "V priebehu minulých rokov sme naše zdravotnícke zariadenia neoddlžovali. Momentálne tak ale urobíme, pretože nemocnice musia ísť do transformácie s nulovým dlhom. Do konca tohto roka oddlžíme aj Leteckú vojenskú nemocnicu v Košiciach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári