Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Na svetovom šampionáte storočia v Katare ´pískal´ Karol Gumán za stolíkom podloženom tehlami

"Colník sa díval, akože tú fľašu mám, ja zas naňho tak, akože ju nemám"Do Kataru cestovali ako Slováci, keď sa vrátili domov, mali ich tu sťa za

"Colník sa díval, akože tú fľašu mám, ja zas naňho tak, akože ju nemám"

Do Kataru cestovali ako Slováci, keď sa vrátili domov, mali ich tu sťa za Arabov. Niektorí členovia našej výpravy si po príchode z majstrovstiev sveta vo vzpieraní obliekli tradičný arabský odev, suvenír z Dohy, a takto prestrojení smerovali na prvú tlačovku na domácej pôde. "Čakali našich a pri dverách prešľapovali akýsi Arabi. Ženská, ktorá mala na starosť organizáciu, si ´ich´ ani nevšímala," smeje sa podpredseda Slovenského zväzu vzpierania, Košičan Karol Gumán, z podareného špásu.

Skryť Vypnúť reklamu

Sám si priniesol domov nielen obvyklú pokrývku hlavy arabských mužov, ale aj čiernu ´čadru´, pod ktorou sa dokonale ukrýva krása (možno i škaredota) arabských žien. Vraj, nie preto, aby pod ňou schoval manželku Gabiku. "Mám ju nachystanú pre toho, koho nechcem vidieť." A pár takých ľudí by sa pod slovenskými činkami podľa neho veru našlo...

Ale teraz vážne. Slovenské vzpieranie išlo na svetový šampionát storočia (také jubileum totiž tohto roku oslavuje Svetová vzpieračská federácia) s tradične malou výpravou a neveľkými ambíciami. Aj keď vždy má ktosi v cestovnom vaku urobené i miestečko pre medailu. Už niekoľko rôčkov ich z vrcholných podujatí vozí domov najťažší chlapík s dvojkrížom na hrudi, Martin Tešovič. Zvyšným borcom nášho kvarteta, Miroslavovi Janíčkovi, Ondrejovi Kutlíkovi a Gumánovmu synovi Viktorovi, by sa celkom pozdávalo každé umiestnenie v prvej desiatke.

Skryť Vypnúť reklamu

Napokon to bol, po thajskom Čiang Mai v roku 1997, najúspešnejší šampionát v krátkej histórii slovenskej vzpieračskej samostatnosti. Tešovič bol trikrát bronzový, Gumán v dvojboji ôsmy na svete (životné maximum), Kutlík štrnásty a Janíček dvadsiaty. "V medailovej bilancii sme skončili na šestnástom mieste, v bodovaní národov sme medzi šesťdesiatkou krajín obsadili dvadsiatu priečku. Za nami zostali napríklad Gréci, Bielorusi, Francúzi, Kórejčania, Ukrajinci, Lotyši, Maďari, Česi i Albánci," bilancuje Karol Gumán, ktorý si v zemi šejkov, piesku a petrodolárov okrem funkcie člena technickej komisie EWF (Európskej vzpieračskej federácie) plnil aj rozhodcovské povinnosti.

´Pískal´ mužom i ženám. "Asi sedem kategórií. Nejaké béčka i A-skupinu. A všetko šlo hladko, aj keď som občas rozsvietil i červené svetielko. Šéf jury má právo verdikt rozhodcu opraviť, ale mne sa to nestalo. Na konci šampionátu mi Austrálčan Sam Coffa za moju prácu za rozhodcovským stolíkom poďakoval."

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sme už pri stolíku rozhodcov, ukázalo sa, že pre arabských organizátorov môže byť organizácia takého podujatia doslova ukážková španielska dedina. "Ten stolík bol tak nízko, že rozhodcovia vôbec nevideli na pódium. Vyriešili to tak, že ho podložili obyčajnými tehlami. Hala bola pekná, ale tá rozcvičovňa nestála za nič. Bolo vidieť, že Katarčania majú veľa peňazí, ale málo skúseností. Mali v tom značný bordel a neporiadok. Pre nich je podstatné mať veľa peňazí, a potom sa to všetko vyrieši..."

Doláre doslova lietali vo vzduchu. Aspoň sa dušovali, že každý titul svetového šampióna pomastia troma tisíckami, striebro dvoma a bronz aspoň tisíckou. Aj lámanie svetových rekordov bolo v Dohe celkom výnosnou disciplínou, veď za jeden ´sveťák´ ste dostali naozaj slušnú sumičku, desaťtisíc dolárov, juniori polovicu. Vlastne, ešte nedostali. Len majú dostať... "Až keď budú známe výsledky dopingových kontrol. A tie boli v Dohe naozaj prísne. Takže Martin si na tú tisícku bude musieť ešte nejaký týždeň počkať." Odberu vzorky sa nevyhol ani on s Ondrejom Kutlíkom.

Nik nemôže zaručiť, že katarský šampionát bude čistý ako ľalia, keď vzpieranie už roky patrí k problémovým športovým odvetviam. Najmä ženy pôsobili v Dohe niekedy až nadľudsky. Človek sa nestačil diviť ich výkonom. "Nemaľujme čerta na stenu," vraví skúsený rozhodca. "O dopingu ešte nehovorme, kým nebudú známe výsledky expertíz. Expanzia Číňanov sa očakávala, keďže najbližšia olympiáda bude v Pekingu. Je prirodzené, že dominovali vo viacerých kategóriách, ženských, ale aj mužských, tam najmä v nižších."

Slovko doping nedalo dlho spávať aj jeho synovi Viktorovi. Jazykolamy ´metabolity hydrochlorthiazidu a stanozololu´ spôsobili nútenú pauzu v kariére po akademických majstrovstvách sveta v Montreale v roku 2000. "Už tam mal veľké problémy s kolenami. Tú bolesť bolo treba nejako odstrániť a použili sa lieky, ktoré vôbec nepoznal. Povedali mu, že budú v pohode, ale neboli," musel aj otec akceptovať trest pre mladšieho z dvoch synov.

Jeho návrat po piatich rokoch na svetové pódium prijal s neskrývanou radosťou. O to väčšou, že Viktorovi sa v Dohe podaril husársky kúsok, ôsmy na svete v kategórii dospelých ešte nikdy nebol. "Medzitým veľmi úspešne zvládol školu (vyštudoval právo - pozn. red.), začal pracovať, ale na vzpieranie nezanevrel. Dal si do poriadku obe kolená, operovali mu ich na súkromnej klinike v Bratislave, a pracoval na sebe tak, že bol súci už pre olympiádu v Aténach. Ale vtedajší reprezentačný tréner ho označil za neperspektívneho..."

Dnes má Viktor Gumán dvadsaťosem rokov, a pred sebou cieľ ešte viac sa priblížiť svetovej špičke. Trebárs už na najbližšom svetovom šampionáte, o rok v Dominikánskej republike. Otec verí, že aj tam budú spolu. V tých končinách Karol Gumán ešte nebol, hoc má za sebou už tucet rokov v štruktúrach EWF. "Na štyri roky som z nich vypadol, pretože mi pôsobenie vo federácii zrušil Slovenský zväz vzpierania. Dostal som sa až do súdneho sporu, ktorý som napokon vyhral. Veľmi mi pomohli kontakty, ktoré som za tie roky vo svetovom vzpieraní získal, a vlani prezident Európskej vzpieračskej federácie, Poliak Waldemar Baszanowski, oficiálne ohlásil môj comeback," má Slovensko, aj zásluhou Karola Gumána, dobrú pozíciu medzi svetovou vzpieračskou diplomaciou.

"Napríklad generálny sekretár EWF, Sanmarínčan Ercolani Marino Casadei, je moje dvojča. To sa len smejem, lebo sme sa narodili v rovnaký rok, mesiac, ba i deň. Upútal ma totiž jeho baraní medailónik, čo mal na krku, keď bol v Košiciach, keď sme prvý raz organizovali majstrovstvá Európy šestnásťročných," stretol aj v Katare mnoho dobrých priateľov, s ktorými vždy nájde spoločnú reč. "Aj s jedným chlapíkom z čínskej vzpieračskej federácie. Je to jediný Číňan s ktorým sa môžem i porozprávať. Niežeby som vedel po čínsky, to on vie po maďarsky, študoval totiž v Budapešti. Hneď sme sa dojednali, že kúpime od nich nejaké činky. Môže nám to pomôcť, lebo predpokladám, že na olympiáde v Pekingu sa bude vzpierať s ich činkami..."

Karol Gumán vie, že dobré vzťahy sa oplatí udržiavať. Platí to obojstranne. Bývalý prezident IWF (Svetovej vzpieračskej federácie), Rakúšan Gottfried Schödl, má vo zvyku pri vzájomnom stretnutí nevysokého Košičana potľapkať po prsich. Uľaví sa mu, keď pod jeho sakom nahmatá známy tvar ploskačky. "Nemôžem predsa zabudnúť na dobré zvyky a k nim tá domáca hruškovica tiež patrí."

Tentoraz bol však veľký problém, ako ju prepašovať do krajiny, kde je alkohol tabu. Teda aspoň naoko...

"Hruškovicu som už mal z domu a fľašu džinu som dokúpil ešte na letisku. Reku, keď tam nenájdeme ani kvapku, treba si nejako pomôcť." Podobné úmysly mali aj členovia iných výprav, lenže narazili na nepochopenie a zásadný odpor tamojších colníkov. "Fľaše zhabali Čechom, Maďarom, i našim. Ja som priletel do Kataru v inej várke. Keď sa na mňa díval colník, akože tú fľašu mám, ja som sa naňho díval tak, akože ju nemám. Mám už nacvičený taký pohľad. A pomohlo to. Bol som jediný, komu sa do Kataru alkohol podarilo prepašovať..."

Poviete si, či tí šejkovia smäd naozaj len vodou zaháňajú? "Ale kdeže! Pokojne si dali aj oni, aspoň nejaké pivko, len odišli trochu nabok, aby neboli na očiach. Pijú podľa toho, kto je aký veľký šejk..."

V hoteli vám nalejú aj oficiálne, "ale skúste si dopriať, keď v bare vás vyjde tretinkové pivo na tridsaťpäť rialov, čo je asi tristopäťdesiat našich." No Martinove medaily i dobré výsledky ostatných borcov sa patrilo nejako osláviť. "Ja som býval v hoteli Ridges, chlapci inde, tak som ich pozval na pohárik. Lenže do baru ich nechceli pustiť, pretože Ondrej Kutlík s Martinom Tešovičom prišli v trištvrťových rifliach, čo bolo spoločensky neprípustné. Ondrejovi som požičal vlastné nohavice, aj keď mu boli ´trošku´ tesné, a Martinovi spodok z adidasiek, teplákov, ktoré sme nafasovali od organizátorov pred šampionátom. Mňa by v nich mohli pochovať, tie gate boli na celú moju výšku, no jemu akurát. Aj tak nás však do baru nepustili, lebo Ondrej mal na nohách trošku otvorené sandále a v nich bosé nohy. Darmo im poviete, že oni všetci chodia na boso..."

Tak aspoň tá ´nepreclená´ fľaša mohla splniť svoj účel. Padla na jedenástom poschodí hotela Ridges, hneď vedľa luxusného bazéna. "Občas som sa v ňom sám počľapkal, chlapci sa aspoň po súťaži vybláznili v mori, veď tam bolo cez tridsaťpäť stupňov. Je tam vlastne celkom iný svet. Oni si žijú svoj život, a je to úplne iná kategória ľudí."

Doha má asi tristopäťdesiattisíc obyvateľov a žije v nej deväťdesiat percent miestnej populácie. Mesto rastie ako z vody, hoci vyrástlo doslova v púšti. "Do šírky i do výšky. Na každých päťsto metrov štvorcových pripadajú tri výškové budovy." Aj keď sú tam velikánske vzdialenosti, mestská doprava neexistuje. Načo aj, keď každý má hneď niekoľko áut. "Pre cudzincov sú taxíky. A môže sa vám stať aj to, že keď naň čakáte, zastaví pri vás člen parlamentu, že vás zvezie, kam chcete. Pravda, bol to chlapík v tom ich burnuse, ako každý iný, to, že je z parlamentu som sa dozvedel až cestou. Asi si myslel, že som nejaký obchodník, lebo hneď chcel obchodovať. Hoc aj zo Slovenskom..."

Bohuš MATIA

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 25 521
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 525
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 018
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 208
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 996
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 746
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 897
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 677
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 576
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V Košiciach má byť viac ako sto testovacích miest

Miesta by mali poznať v utorok, zverejniť ich vo štvrtok.

POZNÁMKA JAROSLAVA VRÁBEĽA

Po tom, čo mamička a advokátka predviedli v pôrodnici, sa už nedá byť ticho

Koronakarma mnohých takých dobehla, nakoniec prosia o modlitby.

Ilustračné.

Košice predali parcely na verejné parkoviská, sú súkromné

Za Rašiho to tak schválili, developer nevie prečo. Najviac má Hreha.

Mesto predalo pozemky na verejné parkovacie miesta. Od developera ich získali po 3-tisíc eur s DPH majitelia bytov.
UNLP.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.
Viliam Turan na archívnej fotografii.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.
Komentár Petra Schutza

Do análov hlavným vchodom

Ani päťtisíc odhalených v predpremiére nedáva odpoveď na záhadu, že načo je dobré plošné testovanie.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop