Korzár logo Korzár Košice

Košický veterínárny lekár MVDr. M. Král strávil mesiac v gréckej časti Cypru. Relaxoval i liečil zvieratá

Aby vedeli správne pichať, naučil ich svoju "rýchlovku"Košický veterinárny lekár MVDr. Martin Král sa s Andreasom Pitzolisom zoznámil na Slovensku,

Aby vedeli správne pichať, naučil ich svoju "rýchlovku"

Košický veterinárny lekár MVDr. Martin Král sa s Andreasom Pitzolisom zoznámil na Slovensku, počas jeho štúdia na košickej Vysokej škole veterinárskej. Andreas u neho v ambulancii aj praxoval, a neraz sa spolu vybrali aj na odchyt zatúlaného alebo uhynutého zvieraťa. Potreboval získať čo najviac praktických skúseností, keďže si chcel doma, v Nikózii na Cypre, otvoriť veterinárnu kliniku. Prednedávnom sa mu ju aj podarilo uviesť do prevádzky. No a aby sa ňou trošku popýšil, ale aj splatil dlh pomoci, tak MVDr. Krála pozval na mesačný pobyt na Cyprus.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je známe, že Cyprus sa delí na tureckú a grécku časť. Táto hranica vedie cez hlavné mesto Nikóziu. "Ja som bol v ´gréckom´ Cypre," spomína MVDr. Král. "Andreasovi rodičia si doteraz pamätajú, kedy si postavili dom. Mali ho dokončený presne tri dni pred tým, ako došlo k zvratu a k vpádu Turkov. Vtedy museli odísť z mesta Famagusta preč a začali žiť v gréckej časti Nikózie."

S odstupom času sa tento nepriateľský stav medzi dvomi časťami Cypru predsa len normalizuje. Už tam nie je také napätie ako bolo predtým. Žiadna streľba na hraniciach, žiadne národnostné problémy. Ani vojaci pohybujúci sa po uliciach. Občas už Turci idú aj na grécku časť Cypru. Na miesto, kde je v Nikózii hranica, sa dokonca dá zájsť. Sú tam dva opustené domy, medzi ktorými vedie plot. A stojí tam vojak. Keď človek urobí pár krokov po niečom ako schody, môže nakuknúť na tureckú časť. No len pozrieť, žiadne fotenie ani bzukot kamery.

SkryťVypnúť reklamu

"K susedom, teda na tureckú stranu, sa dá nahliadnuť i z najvyššieho poschodia obchodného centra," pokračoval M. Král v priblížení zážitkov z pobytu. "Dokonca je tam aj čosi ako malé múzeum, v ktorom sú zariadenia. Keď niektoré stlačíte, podľa oblasti, čo vás zaujíma, sa dozviete čosi z histórie i súčasnosti tejto krajiny. Sú tam tiež ďalekohľady určené verejnosti na pozeranie. Dajú sa využiť, pretože turecká časť Cypru začína asi po 100 metroch od miesta, kde stojí vojak a dva domy."

Každý pracuje a nikto nekradne

"Hovorí sa, že až 90 percent obyvateľov Cypru má vysokoškolské vzdelanie. Asi to bude pravda, pretože všetci, s ktorými som mal možnosť sa hoci len jediný raz rozprávať, boli milí, slušní, usmievaví, múdri. Aj som sa trošku hanbil pri ich otázke: ´hovoríte anglicky?´ Tam totiž ´spíkuje´ asi každý a moja angličtina nebola stopercentná." Angličtinou hovoria aj preto, že je to bývalá anglická kolónia, doteraz tam majú Briti svoje reštaurácie a hotely. A aj sa šoféruje podľa nich, volant je na pravej strane.

SkryťVypnúť reklamu

M. Král mal to šťastie, že s Andreasom sa rozprávali po slovensky, keďže sa Cyperčan počas štúdia na košickej veterine celkom slušne náš jazyk naučil. Veterinárom je aj jeho otec, takže v rodine sa to stáva pravidlom.

Čo sa týka mladých, sú takí istí, ako všade vo svete. Majú radi módu a hudbu. Po skončení strednej školy každý muž, ktorý nemá vážnu telesnú chybu, nech je synom ministra alebo krajčíra, musí ísť na 26 mesiacov na "vojnu". Až po jej skončení sa môže pustiť do vysokoškolského štúdia. I preto tam "výšku" končia mladí ľudia v staršom veku ako u nás. "Slovákov som priamo v tom meste, kde som býval, nestretol. Až na letisku a veľmi som sa hanbil, pretože mladí ľudia boli hrozne opití. Dokonca ležali na zemi, vykrikovali, správali sa ako u nás v poslednej krčme. Bolo to hrozné."

Nájsť si prácu nie je na Cypre problém. V tej časti, kde MVDr. Král bol, je takmer nulová nezamestnanosť. No a keďže každý má prácu a za ňu peniaze, v krajine sa nekradne. "Na vlastnej koži som sa o tom presvedčil, pretože Andreas nechal pokojne v nezamknutom aute osobné veci, vrátane fotoaparátu a kamery. Po asi trištvrte hodiny, keď sme prišli späť, všetko bolo na svojom mieste. Pravdaže, vrátane vozidla."

M. Krála tiež prekvapilo, že súkromníci majú obchodíky aj vonku, na ulici. Pri nich postavených možno aj osem chladničiek s nápojmi. I keď si človek vybral pitivo v poslednom, na ktorý predavač určite z obchodu nevidel, zákazník prišiel dnu, zaplatil, až tak odišiel preč. Tam sa ani takto nekradne.

Ešte pod vplyvom dobrého dojmu, že na Cypre nie sú "dlhoprstí", sa aj u nás na Slovensku chvíľu MVDr. Král pozabudol a vo svojej veterinárnej ordinácii nechal kufrík s rôznymi liekmi a vakcínami pre zvieratá. Keď sa spamätal, a nebolo to dlho, kufrík bol preč. Krádež nahlásil polícii, no muži v uniformách nič nenašli. Prázdny kufrík mu od furčianskeho lesíka doniesol iný lekár, ktorý bol na prechádzke a keď ho našiel, tušil, že asi by, podľa tvaru, mohol patriť nejakému kolegovi. "Dokonca sa ten muž spýtal na polícii, či nikto nič nenahlásil. Povedali mu, že nie. Pritom som to ohlásil. Policajti mu naviac povedali, že ak je aj on lekár, nech si prázdny kufrík nechá... Nuž, aj v tom je rozdiel medzi Cyprom a Košicami," poukázal MVDr. Král na smutný slovenský jav. Či presnejšie na dva - na krádeže a ľahostajnosť polície.

Cyperčania milujú hlavne mačky

Čo sa týka zvierat, veľa ľudí má drahých psov, teda tzv. papierové plemená. No ešte viac ako psov si Cyperčania obľúbili mačky. Niektoré majú svoj rodokmeň, iné sú pouličnou zmesou. "A predsa ich majú ľudia v láske a veľmi seriózne sa o ne starajú. Prišla napríklad žena, ktorá mala v taške mačku - matku a štyri menšie mačiatka. Došla s nimi, aby sme im vyčistili uši. Všetkým. U nás sa ľudia, aby ušetrili, snažia takéto činnosti urobiť sami. Tam nie, zveria to odborníkovi. Čo ma ďalej prekvapilo, bola čistota všetkých zvierat, s ktorými som prišiel do styku. A aj to, že zverolekár je zatiaľ na Cypre pojem. Čo on povie alebo nepovie, to sa musí dodržať."

V krajine nepoznajú besnotu, preto sa proti nej zvieratá ani neočkujú. No niektoré sa vedia divo správať. Mal prísť napríklad majiteľ s rotvailerom, ktorého na klinike už poznali a nemali ho radi, lebo je vraj zúrivý. Dvaja pomocníci sa preto triasli, ako psa priľahnú, aby mohol dostať injekciu. "Vtedy som sa trošku predviedol, pretože som im povedal, nech si psa nevšímajú. Len ja som sa točil okolo neho. Využijúc moment prekvapenia, ja tomu hovorím rýchlovka, som psovi injekciu dal. Takí boli z toho prekvapení... Naučil som ich teda moju ´rýchlovku´, pousmial sa doktor Král.

Počas pobytu sa dostal tiež na koziu a ovčiu farmu, kde je asi dvetisíc oviec a tisícka kôz. Dokonca na chod získal majiteľ vďaka projektu peniaze z Európskej únie, a tak mohol mať priamo na farme výrobňu syra. "Na Cypre sa európske fondy už vo veľkom využívajú. Trochu som mal pri porovnaní s nami obavy aj z ich cyperskej líry, ktorá predstavuje našich asi 70 korún. Je to silná mena, veď sú to takmer 2 eurá."

MVDr. Král navštívil aj psiu farmu, schválenú Európskou úniou. "V čase môjho pobytu tam bolo 60 psov, no keď sme vošli do interiéru, vôbec sa podľa príjemnej vône nezdalo, že je tam psinec. Do jeho vybavenia patrila klimatizácia. Inak by to nešlo." Každý havo má svoj koterec veľký asi 2,5 x 2,5 metra, potom je tam medzipriestor s búdou a napokon výbeh 3 x 3 metre. "Psy teda nie sú zatvorení v malých klietkach, ale každý má vnútorný priestor, aj miesto, kde sa môže vybehať. Tie tri a tri metre, má totiž každý pes zvlášť." Majiteľ sa zameriava na výchovu kvalitných psov, preto farma. "Za účasť na rôznych výstavách a prehliadkach má za svojich miláčikov kopu pohárov a ocenení. Jedno sa takmer ušlo i mne. Pes, ktorého som ošetril, mal roztrhnutú žilu. Keďže som to dobre zvládol, majiteľ mi ´požičal´ na fotenie jeden z pohárov a ponúkol, nech u neho ostanem pracovať."

V horúčavách dlhé nohavice

MVDr. Král nebol však živý len prácou. Cyprus nie je veľký, a tak ho prebrodili zľava i sprava. Zašiel i na Trodos. Sú to ich najznámejšie hory, kde vraj občas majú i sneh. Nevie síce kedy a ako sa udrží, keď ešte aj na Vianoce majú okolo 20 stupňov Celzia. Plusových. Boli tiež na Famaguste, čo je jedno z nakrajších miest pri mori. Bolo krásne na pohľad a všade úžasne čisto. Smutný bol len pohľad na kvôli teplotám pomerne vysušenú prírodu. "Sprvu aj ma teplo ničilo, pretože v septembri ráno bolo bežne 28, cez deň aj 40 stupňov. A predsa som si podľa vzoru domácich zvykol a chodil som v dlhých nohaviciach. Žiadne kraťasy, ale normálne rifle alebo klasické nohavice."

Keďže si M. Král rád pochutnáva na špecialitách a dobrých jedlách, vždy sa tešil, keď išli jesť do reštaurácie. "Pri prvej návšteve v ´reštike´, kedy som ešte nevedel, čo a ako chodí, mi Andreas povedal, nech si teraz pripravím brucho. No a začalo sa nosiť na stôl..." Všetko síce v malých miskách, ale bolo toho neúrekom. V asi troch či štyroch iný druh mäsa, v ďalšej hranolky, desiata miska ukrývala ryžu, jedenásta pomazánku... Nechýbali ani placky a na záver ovocie a zákusok. "Naozaj som mal pocit, že prasknem, tak som bol najedený. Pritom pre štyroch to vrátane nápojov stálo 25 lír, čo nie je veľa. U nás zaplatím podstatne viac a pritom mám v bruchu ešte dosť prázdneho miesta. Tam som cítil, že už nie je nikde ani škáročka," priznal MVDr. Král.

Podobne, ako si rýchlo privykol na dobré jedlo, veľmi mu vyhovoval aj pracovný čas. Do práce na kliniku sa chodilo od 9. do 13. hodiny a potom od 16. do 20. hodiny. "Medzitým sme mali takmer tri hodiny siestu, čo bolo super. Nikto ma nemusel naháňať, akonáhle sme sa najedli, už som si išiel zdriemnuť," zabával sa na svoj účet MVDr. Král, ktorý, keď sa vrátil do Košíc, spočiatku trpel, že už taký oddych nemá. "Ľúto mi je aj za samotnými ľuďmi, ktorí sú skutočne dobrosrdeční. A hoci sa aj v noci vraciate domov, tam sa nemusíte báť, že sa vám niečo stane. Naozaj by som si na Cypre vedel rýchlo zvyknúť. Keď som sa vrátil, pravdu povediac, bol som zo všetkého chorý."

MVDr. Krála pozval Andreas aj na svoju svadbu. Košičan však nešiel, čo i trošku ľutuje. Podľa rozprávania bola vraj len taká "menšia", zúčastnilo sa na nej 3 000 ľudí. Nie je to omyl, naozaj tam boli tri tisícky ľudí. Odohrala sa v niečom, čo pripomína amfiteáter a pilo, jedlo a hodovalo sa, komu ako hrdlo ráčilo. Ako dar mladým sa dávajú hlavne peniaze.

"Spolu sa posiela asi 5 000 svadobných oznámení, no približne dve tisícky ľudí nie sú na samotnú hostinu pozvané. Zato v spomínanom oznámení je napísané, že napríklad ´v čase od ... do ... sme v tom a v tom hoteli´. Nepozvaní svadobčania tam idú a mladým aj tak dajú peniaze. Ako odmenu dostanú okrúhly svadobný koláč. Uzavrieť manželstvo je na Cypre veľmi drahá vec," skonštatoval MVDr. Král, ktorý si nevie predstaviť, kde by sa u nás našlo miesto pre toľko svadobných hostí.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 980
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 280
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 879
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 796
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 126
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 577
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 141
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 034
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 901
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 644
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 332
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 165
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 709
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 667
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 587
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Areál Harvardovej univerzity.

Snyder by za demokraciu bojovať zostal.


27
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


1
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší
Mazda EZ-60 príde aj do Európy.

Tretia generácia je za rohom.


2
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 034
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 901
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 644
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 332
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 165
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 709
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 667
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 587
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu