Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

O čom sa hovorilo na nedávnom treťom ročníku ezoterického podujatia Čarovné Košice?Čo sme prežili v lone matky, môžeme opäť riešiť v emóciáchAko

O čom sa hovorilo na nedávnom treťom ročníku ezoterického podujatia Čarovné Košice?

Čo sme prežili v lone matky, môžeme opäť riešiť v emóciách

Ako sme vás informovali, spolu s pani Eliškou Vyloužilovou, tarotmankou sme pripravili už tretí ročník Čarovných Košíc - ezoterické podujatie. Tohtoročné sa nieslo v znamení netradičného spôsobu liečenia a liečiteľstva. Prišlo vás viac ako vlani a za to patrí vďaka aj mediálnemu partnerovi akcie - Košickému večeru. Dovoľte, aby som vám ponúkla niekoľko úryvkov zo zaujímavých prednášok. V niektorom z magazínov sa k ďalším ešte vrátime.

Skryť Vypnúť reklamu

Paracelsus bol žena?

Dr. Miloš Jesenský zo Žiliny poodhalil jedinečné tajomstvo v histórii najznámejšieho lekára a alchymistu Paracelsa:

"Paracelsa /1493-1541/, vlastným menom Theophrastus Bombastus von Hohenheim poznajú dejiny lekárstva ako prvého z exaktných farmaceutov, ktorý sa objavil za súmraku stredoveku. Udivoval svojich súčasníkov vďaka svojím impozantným znalostiam astrológie, alchýmie a prírodnej mágie. Jeho naozaj komplexná terapia bola založená na téze, že sa myseľ a telo vzájomne podmieňujú. Výsledkom tohto poznania bola i ním vyvinutá raná forma homeopatie, keď nemocným postihnutým morom podával zriedené výťažky z ich vlastných sekrétov. Predstavivosť podmieňovala podľa neho cestu k sebapoznaniu, ktoré pokladal za kľúč k plnohodnotnému a zdravému životu. Odtiaľ bol už len krok k jeho zisteniu, že aura, energetický obal živého tela má zásadný vplyv na zdravie a nastavuje mu zrkadlo.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie s Paracelsovým osobným tajomstvom však pre mňa vôbec nebolo také, aké som si vždy predstavoval. Keď som v septembri 1998 prenášal v Bratislave na sympóziu Slovenskej farmaceutickej spoločnosti o dejinách slovenskej alchýmie, zoznámil som sa docentom J. Hegerom, popredným odborníkom skúmajúcim Paracelsovo dielo. Krátko po našom stretnutí mi zaslal kópiu listu docenta Marčeka, ktorým reagoval na jeden z jeho článkov publikovaných na túto tému. Išlo o výťah z článku publikovanom rakúskou tlačou v januári 1993. Podľa vyšetrenia kostrových pozostatkov, ktoré uskutočnili profesori H. Kritscher, G. Bauer a J. Szilvassy bol Paracelsus iba podľa vonkajšieho vzhľadu zdanlivým mužom, pričom podľa morfologického a epigenetického nálezu ´ženou´.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa názoru vyšetrovateľov by z pohľadu nových poznatkov bolo možné jeho zdržanlivosť voči ženám vysvetliť tým, že chromozomálne bol vlastne takisto ženou. Toto poznanie zároveň vysvetľuje záhadu obsiahnutú v jeho diele ´Opus Paramirum´ /1530-31/, v ktorom hodnotil príslušníčky ´slabšieho pohlavia´ vyššie ako ´pánov tvorstva´. Do akej miery odkrývajú tieto riadky tajomstvo Paracelsovej podvojnej osobnosti? Isté je, že ako človek zmietaný medzi výzorom muža a podstatou ženy vnímal Paracelsus aj problém alchýmie inými očami. V spisoch starých hermetikov sa totiž len tak hemžia zobrazenia hermafroditov a androgynov.

Treba si však uvedomiť, že antropologická veda ešte v tomto prípade nepovedala posledné slovo."

Tanec života

Iveta Jozefjaková z Regeneračného centra zdravia učí orientálny brušný tanec:

"Mnohí z Vás už o ňom počuli, čítali, videli a možno aj sami skúsili. Je to krásny druh pohybu, lahodný oku, posilňujúci telo, ale hlavne vyzdvihujúci ženskú podstatu. Väčšinou sa o ňom hovorí ako o ´háremovom tanci´. Súhlasím, že ženy tancovali pre mužov, ale treba si uvedomiť, že boli zatvorené celé dni, ba roky a svoje emócie potrebovali nejako spracovať a to im umožňoval tanec.

Učím tento tanec už niekoľko rokov a mám možnosť jeho účinky sledovať nielen na sebe, ale aj na iných ženách. Nie je to len práca s telom ale aj s energiou. Kladiem veľký dôraz na správne dýchanie, držanie tela a prácu s centrom. Súčasné ženy sú veľmi uponáhľané, dýchajú plytko a ´nestíhajú´ dýchať do bruška. Dokonca ani móda im to neumožňuje, lebo vraj moderné ženy sú s plochým bruchom. Pri orientálnom tanci sa vyplavujú hormóny šťastia a je úžasné sledovať ich účinky už počas tréningu. Niekedy prichádzajú ženičky na hodinu unavené, ale po prvých pár zatraseniach sa začínajú usmievať, uvoľňovať. U začiatočníčok sú dosť viditeľné bloky fyzické i energetické. Napr. nevedia hýbať šijou, alebo hrudníkom. Postupom času pri pravidelnosti a trpezlivosti sa tieto bloky rozpúšťajú. Učia sa pracovať so svojou vnútornou ženskou energiou, ktorá sa sústreďuje krúživými pohybmi do okolia pupku a panvy. Preciťujú svoje éterické telo a tak sa stávajú vnímavejšie.

Na základe skenovania prístrojom Aurafoto, bolo vidieť rozdiely v kvalite čakier pred tancovaním a po tancovaní. Po tancovaní boli v krásnej harmónii. Bohužiaľ tento stav si nevieme zatiaľ udržať natrvalo. Už pri prvom probléme sa rozladíme a preto sa snažím, aby ženy brali pohyb ako súčasť zdravého bytia. S určitou zmenou myslenia a stravy si dokážu vyformovať postavu, čo je veľmi dôležité pre ich sebavedomie. Tancovať chodia v drvivej väčšine ženy mužskej polarity, to znamená tvrdé, rázne, bez lásky k sebe a svojmu telu, ale intuitívne cítiace zmeniť to. Byť milé, tolerantné, usmevavé a to im umožňuje orientálny brušný tanec.

V krajine na východ od našich hraníc tomu hovoria ´tanec života´. Pre mňa to má obrovskú symboliku. Tancujem naboso - mám kontakt s matkou zemou. Pracujem s lonom - čo je tiež symbol materstva. A to je najdôležitejšia úloha žien."

Sen upratovačka

Doménou prvej dámy ezoteriky, Štefánie Vejchodskej z Bratislavy, je práca so snami:

"Ľudia by sa mali naučiť pracovať so snami, pretože si ich najlepšie analyzujú sami. Každý si vytvára vlastné symboly. Dešifrovať ich, by im pomohli znalosti rôznych psychologických škôl. Mali by vedieť čo sen je, ako sa prejavuje, keď človek nesníva, asi na čo ho upozorňuje. A predovšetkým by mali vedieť, že zanedbať sny, ktoré sa opakujú, je veľmi hriešne, nezodpovedné pre samého človeka. Je potrebné pochopiť, čo je hlavným motívom sna a naučiť dívať sa na sen, ako na odkaz nevedomia vedomiu. Zatlačené zážitky z detstva, ale rovnako aj zo súčasnosti neriešené problémy človeka ohrozujú a nevedomie to veľmi dobre vie. Vytvára niekedy dosť dramatické scenáre, aj hororové, aby človeka nejako dotlačilo k ich pochopeniu a tým aj riešeniu. Sú mnohé sny, ktoré sú chráničmi spánku. Keby človek taký sen nemal, prehadzoval by sa, nespal by, pretože väčšina z nás má veľa nespracovaných zážitkov. V sne sa ´vyhadzujú´, a my pokojne spíme. Týmto snom hovorím upratovačka. Keďže aj staré príslovie vraví, že ráno múdrejšie večera, bez tejto záťaže stávame ráno odpočinutí s jasnou hlavou.

Ak máme potrebu pracovať so snami, tak hoc len tri mesiace si ich treba písať. Keď porovnáte napísaný sen teraz a o tri mesiace zistíte, napríklad kde sú motívy rovnaké, kde sa opakujú. Celkom inak sa dá z takýmto snovým zápisníkom pracovať ďalej. Môže to byť poučné, pravdepodobne zistíme kde a načo nás sen upozorňoval. Bolo by treba si písať sny, ale naozaj poctivo. A len sen. Nie komentáre a pocity. V nevedomí máme nazhŕňaných množstvo pocitov, postrehov, úvah a čím je tam toho viac, tým snový scenárista z tohoto materiálu môže vypracovať perfektnejší scenár, ktorý trafí do živého. Povie to, čo človek nechce ani sám sebe povedať, čo zakrýva alebo nepozná, čo o sebe nevie. Sen je vlastne náš osobný terapeut. Nepovie nám veci priamo, ale zašifrovane. Jazykom svojim vlastným - obrazným."

Po stopách vlastnej minulosti

O regresnej terapii hovoril Patrik Balint z Martina. My sme sa ho spýtali: Regresná terapia sa tak trochu stala módnou, ale aký je jej efekt?

"Teória regresnej terapie hovorí o hľadaní príčin problémov v traumách, ktoré sme prežili niekedy v minulosti. Ak nájdeme príčinu, alebo príčiny, našich problémov, a tieto spracujeme, už nie je potrebné, aby sme sa ďalej daným problémom zaoberali. Prestáva sa prejavovať. Problém ´odchádza´ a my môžeme ísť ďalej a zaoberať sa budeme len prítomnosťou. Ak sa naplní tento scenár v terapii, niekedy sa skutočne dejú ´zázraky´. Napokon ako vo všetkých smeroch, ktoré sa snažia hľadať a riešiť príčiny problémov, nie iba dôsledky."

Veľa sme si vraj doniesli i z našej prenatálnej existencie...

"Prax regresnej terapie nám ukazuje, že prenatálne obdobie a pôrod je akoby malým zhustením nášho celého života. To, čo sme prežili v lone mamy, potom akoby ´znova´ môžeme riešiť v emóciách, vzťahových problémoch, v našich rozhodovaniach atď. To, čo sme prežili zasa pri pôrode, potom akoby ´znova´ môžeme zakúsiť pri našich telesných ťažkostiach a chorobách. Ak sa k tomuto obdobiu ´vrátime´ môžeme pochopiť a prijať niektoré problémy, ktoré nás trápia. Dostávame sa až k počatiu ba aj k obdobiu pred ním. Informácie, ktoré ponúka obdobie krátko pred počatím, sú veľmi zaujímavé z pohľadu, prečo sme si vybrali práve našich rodičov, čo prichádzame riešiť na tento svet, s kým sa chceme stretnúť a podobne. Z praxe regresnej terapie je prenatálne obdobie a pôrod, jedno z najdôležitejších období, ktorým sa zaoberáme v terapii."

Pred nami sú dni čiernej mágie, potrvajú do 13. januára

Dávajme si pozor na to, čo si želáme i hovoríme

Placka: Rady pani Zity

Viete že práve na Katarínu, teda 25. novembra, začínajú pôsobiť strigy, alebo inak povedané, nepriaznivé energie. Ako vidí situáciu z pohľadu mágie známa košická tarotomanka pani Zita?

"Tak ako sa predlžuje noc, tak intenzívnejšie pôsobia temné sily. V podstate až do 13. januára. Okrem nečistých energií však pôsobia aj dobré, ktoré nám môžu pomôcť napríklad na Mikuláša. Počas týchto dní sa okrem nečistých síl často objavujú aj takzvané ´stratené´

duše. To sú duše, ktoré zostali pripútané k zemi. Môže ísť o duše samovrahov, ľudí, ktorí zomreli náhle, ktorí mali ťažké hriechy, ale aj o dušičky, ktoré na zemi ostanú po potratoch. Prejavy sú rôzne. Citliví ľudia ich môžu zaregistrovať ako tiene, kroky, šuchotanie, klopkanie, atď. Niekedy sa dušička objaví v podobe vtáčika, ktorý intenzívne bude zobáčikom klopkať na okno. Mali by sme vedieť, že negatívne sily sa spájajú a viac ako inokedy sa darí čiernej mágii".

Existuje nejaké základné pravidlo, ktorým by sme sa mali riadiť?

"V prvom rade je potrebné sa zbaviť chcenia či prianí získať niečo, alebo aj niekoho za každú cenu. Naši starí rodičia vravievali, že vtedy človek zapredáva dušu diablovi. Naozaj vyplnenie túžby sa veľmi ľahko môže spojiť s pôsobením nečistej energie. Preto by som radila, dávať si pozor na to, čo si želáme i na to, čo hovoríme. Čiernej mágii sa veľmi darí, preto nenechávajme napríklad otvorené okná po zotmení. Vo vchodových dverách nechajme kľúč zastrčený, zámku potrime cesnakom. Cesnak zavesíme do spálne a do miestnosti, kde sa najčastejšie zdržiavame. V domácnostiach by nemali chýbať svätené sviečky a svätená voda.

Napriek tomu, že í ľudia sú podráždenejší, hádavejší,reagujte pokojne. Ak táto rozháranosť presahuje určité medze, je čas uvažovať o tom, či sa nejedná o nejaký druh prekliatia, alebo porobenia. Veľmi často sa prejaví po tieto dni rodová kliatba. Ľudia, ktorí takúto zmenu na sebe zbadajú by sa mali modliť každý večer pri sviečke. Používame len bielu sviečku."

December podľa výkladu tarotmanky Elišky Vysloužilovej

Pred Vianocami si veľa pohody neužijeme

Všeobecné tendencie: Milenci /VI. v reverze/, Panovníčka /III. v reverze/, Kňaz /V./

Tak ako v zime prichádza metelica a robí zmätky, tak bude aj december plný chaosu, napätia a hádok. Takáto situácia nebude len v politike, ale bude charakterizovať ekonomiku, vzťahy i dianie na zemi celkovo. Kedže na konci sme vytiahli ochrannú kartu, všetko čo sa stane bude pre nás veľkým poučením a ľudia začnú dávať veci na správnu mieru koncom mesiaca.

Láska: Velekňažka /II. V reverze/, Mág /I.v reverze/, Panovník/IV./

Láska bude mať podobný priebeh ako všeobecné tendencie, žiaľ budeme svedkami vzájomného nepochopenia, nervozity, obviňovania. Chcela by som apelovať najmä na ženy, aby nenútili mužov do veľkých citových prejavov. Ich myseľ totiž bude v decembri veľmi pragmatická, zameraná na biznis ale aj na otázky súvisiac s uniformami. Ženy by nemali podliehať žiarlivosti a nemali by byť nedôverčivé, ale radšej nech sa stanú pozornými poslucháčkami. Rady mužov budú naozaj dobré.

Zdravie: Voz /VII./, Božie súdy /XX./ Koleso osudu /X./

Veľké epidémie nehrozia i keď bežné chrípkové ochorenia zaznamenáme. Pozornosť by som skôr upriamila na stravovanie, trávenie, žalúdok. Moja rada znie, dodržiavajte pôst, alebo sa aspoň riadite zásadami správnej životosprávy, ušetríte si zdravotné ťažkosti. V zdravotníctve by sa mala uskutočniť dobrá reforma.

Peniaze: Slnko /XIX./, Veža /XVI./, Svet /XXI./

Situácia na zahraničných burzách sa nás dotkne do tej miery, že budeme nútení uvažovať o novom systéme vo finančníctve. Pre nás, radových ľudí, to ale bude pozitívne obdobie. V spoločnosti sa budú riešiť dôchodky a finančné príjmy najchudobnejších.

Stranu pripravila: Katarína Bednářová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 34 088
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 004
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 651
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 277
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 457
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 840
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 724
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 435
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 582
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 560
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

S dílerom si dohodli kúpu drog, s prokurátorom tresty

Pre marihuanu prišli k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop