Domový poriadok by mal stanoviť,
dokedy sa môže vŕtať a búchať
Dať svojmu panelákovému bytu nový vzhľad úpravou dverí, premiestnením kuchyne, likvidáciou jadra či zasklením lodžie, to sú kroky, ktoré si ľudia bežne robia. I za cenu, že susedia musia minimálne dva týždne strpieť špinu na chodbách a hlavne do pozdných večerných hodín vydržať búchanie, trepanie a neznesiteľné vŕtanie.
Pokiaľ úprava bytu zasahuje do nosnej konštrukcie, vtedy podlieha stavebnému povoleniu príslušného stavebného úradu. V Košiciach máme štyri. My sme sa porozprávali na Juhu s Ing. Petrom Garajom, vedúcim referátu, územného rozhodovania a stavebného poriadku.
Či ide pri stavebnej úprave o nosnú priečku alebo nie, to podľa slov vedúceho referátu určí statik. Ten by mal pri výpočtoch posúdiť tiež komplexne celý bytový dom, nie iba byt, ktorý sa bude upravovať. "Ak statik uvedie, že v nosnej priečke sa môže urobiť otvor a nebude to mať vplyv na celkovú nosnú stabilitu bytového domu, my, ako stavebný úrad, toto vyjadrenie akceptujeme," podčiarkol P. Garaj. Keďže takáto činnosť je vážnym zásahom, statikom musí byť oprávnený projektant.
Kto si chce v byte vymeniť umakartové bytové jadro za murované a nezasiahne pritom do nosných konštrukcií, toho činnosť podľa Ing. Mirona Jesenského, vedúceho oddelenia výstavby Miestneho úradu Mestskej časti Sídlisko Ťahanovce, podlieha len ohlasovacej povinnosti príslušnej mestskej časti. Pod ohlasovaciu povinnosť patria napríklad drobné stavby, stavebné úpravy, udržiavacie práce a prípojky na inžinierske siete.
"Ohlasovacia povinnosť znamená, že občan príde na miestny úrad mestskej časti a oznámi, že chce v byte urobiť stavebné úpravy. V ohlásení napíše, čo chce urobiť. Nesmú to byť úpravy zasahujúce nosné konštrukcie stavieb a nesmie sa tiež pri nich podstatne meniť vonkajší vzhľad budovy. Vtedy už ide o činnosti podliehajúce stavebnému povoleniu."
K ohláseniu stavebník priloží jednoduchú dokumentáciu, v ktorej zachytí pôvodný stav bytu i ako to bude vyzerať. Ďalej doloží list vlastníctva bytu a súhlas správcu alebo spoločenstva. Ak nie je vlastníkom bytu, tak nájomnú zmluvu a súhlas vlastníka domu. Miestny úrad na základe týchto dokladov vydá oznámenie k ohláseniu, v ktorom uvedie, že nemá k úprave námietky.
Momentálne dosť "letí" i zasklievanie či žaluzovanie lodžií. Podľa M. Jesenského Útvar hlavného architekta vydal podmienky a zoznam certifikovaných systémov, ktoré sa môžu pri zasklievaní použiť. "Iná je situácia pri žalúziach na balkónov. Tie v stanovisku ÚHA nie sú povolené a v našej mestskej časti to striktne dodržiavame. Kto ich má, dal si ich na čierno. Namontovať si ich nemôžu ani vlastníci bytov," dodal M. Jesenský.
A tí, čo dlho do večera búchajú a ostatných v bloku obťažujú? Dosť som všeličo študoval a pravdu povediac, nenašiel som predpis, ktorý by hovoril o tom, že nočný pokoj začína o 22. hodine. Objavil som len hygienické normy o hluku, a tam sa časové obmedzenie od 22. h večera do 6. h rána nasledujúceho dňa, o nočnom pokoji hovorí."
V Mestskej časti Sídlisko Ťahanovce dávajú do oznámení k ohláseniu poznámku, že stavebníci majú rešpektovať domový poriadok. Keďže spravidla každý bytový dom tento poriadok má, v ňom by malo byť dohodnuté i to, kedy v bloku začína nočný pokoj.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári