Zvolíme si na prvýkrát župana
a 17 poslancov zastupiteľstva?
Už zajtra, teda 26. novembra, pristúpime k volebným urnám, aby sme zvolili poslancov zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja (KSK) a predsedu KSK.
Tento termín ako termín volieb vyhlásil predseda NR SR Pavol Hrušovský.
Volebné miestnosti sa otvoria zajtra ráno o 7. hodine a zatvoria o 22. hodine. Pre voľby predsedu KSK je určený jeden volebný obvod, ktorým bude celý Košický kraj. O post predsedu sa uchádza 9 kandidátov. Pre voľby poslancov je schválených 11 volebných obvodov, v ktorých sa spomedzi 560 kandidátov bude voliť 57 poslancov zastupiteľstva KSK. Za volebný obvod Košice I, ktorý tvoria mestské časti Staré mesto, Sever, Sídlisko Ťahanovce, obec Ťahanovce, Kavečany, Džungľa, sa bude voliť 5 poslancov. Za obvod Košice II, ktorý pozostáva z mestských častí Západ, Sídlisko KVP, Myslava, Luník IX, Pereš, Poľov, Lorinčík, Šaca, 6 poslancov. Za obvod Košice III pozostávajúci z mestských častí Dargovských hrdinov a Košická Nová Ves, 2 poslanci. Za okres Košice IV, ktorý pozostáva z mestských častí Juh, Nad jazerom, Vyšné Opátske, Barca, Krásna, Šebastovce, 4 poslanci. Za Košice-okolie sa budú dávať hlasy 8 poslancom. Ďalšie volebné obvody sú v Gelnici, Michalovciach, Rožňave, Spišskej Novej Vsi, Trebišove a v Sobranciach.
Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania SR a cudzinci s trvalým pobytom v obci patriacej do územia samosprávneho kraja a najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov veku.
Vo volebnej miestnosti po preukázaní totožnosti dostane volič od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku opatrenú odtlačkom úradnej pečiatky mestskej časti a dva hlasovacie lístky. Jeden hlasovací lístok pre voľby predsedu Košického samosprávneho kraja a druhý hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja. Potom vstúpi volič do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Na hlasovacom lístku pre voľby predsedu môže zakrúžkovať poradové číslo iba jedného z 9 kandidátov.
Na hlasovacom lístku pre voľby poslancov zastupiteľstva môže volič zakrúžkovať najviac toľko poradových čísel kandidátov, koľko je pre ten ktorý volebný obvod stanovený počet poslancov.
V priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov vloží volič do obálky jeden hlasovací lístok pre voľbu predsedu a jeden hlasovací lístok pre voľby do zastupiteľstva. Po opustení priestoru na úpravu hlasovacích lístkov obálku vloží do volebnej schránky. Voličovi, ktorý sa neodobral do tohto priestoru, komisia hlasovanie neumožní. Ak volič upraví hlasovacie lístky nesprávne, vydá mu na požiadanie okrsková volebná komisia nové hlasovacie lístky.
Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča. Ten podľa jeho pokynov hlasovací lístok upraví a vloží do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie. Za voliča, ktorý pre zdravotné postihnutie nemôže sám vložiť obálku do volebnej schránky, môže ju do nej na jeho požiadanie a v jeho prítomnosti vložiť iný volič, nie však člen okrskovej volebnej komisie.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti najmä zo zdravotných dôvodov, má právo požiadať o prenosnú volebnú schránku. Musí byť však v danom volebnom okrsku zapísaný do zoznamu voličov. Pokiaľ je napríklad chorý doma, môže za ním prísť časť volebnej komisie s prenosnou schránkou. Ak však leží v nemocnice, ktorá síce je v tom istom volebnom obvode, ale v inom okrsku, svoje volebné právo nemôže uplatniť. Pri týchto voľbách neexistuje prenosný voličský preukaz, takže občania môžu voliť len vo svojom volebnom obvode, teda tam, kde majú trvalý pobyt.
"Na voľby je všetko pripravené. Tento utorok ešte zasadla Volebná komisia Košického samosprávneho kraja, aby naposledy overila, či je všetko v takom poriadku ako má byť," potvrdila zapisovateľka Volebnej komisie KSK Ing. Mária Bartková.
"Prvých predsedov z obvodných volebných komisií, ktorí prinesú zápisnice Volebnej komisii KSK, očakávame okolo tretej hodiny v nedeľu ráno. Zo zákona vyplýva, že po podpísaní zápisnice našej komisie, čo by mohlo byť okolo 4. hodiny, by mali byť výsledky volieb na župana známe."
Aby bol v prvom kole zvolený predseda KSK, musí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov voličov, ktorí prídu k urnám. Teda viac ako 50 percent. Pokiaľ ich nedosiahne, čaká nás druhé kolo volieb na župana. To je stanovené na 10. decembra tohto roku.
A ešte malé porovnanie.
V prvých regionálnych voľbách v roku 2001 bolo v zoznamoch voličov KSK zapísaných 581 798 osôb. Ich účasť pri voľbách poslancov bola 21,8 percenta. Pri voľbách predsedu v prvom kole bola účasť 20,16 a v druhom 18,06 percenta. O poslaneckú stoličku sa vtedy uchádzalo 576 kandidátov, teraz je to o 16 záujemcov menej. Post župana chcelo v predchádzajúcich voľbách získať 24 kandidátov, teraz je to len spomínaných 9 uchádzačov. V týchto voľbách je teda záujem, hlavne o funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja, výrazne menší. Uvidíme, ako to bude s účasťou voličov, či dosiahne aspoň úroveň roku 2001, teda niečo nad 20 percent.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári