Slovensku. Kopec, ktorý sa rozprestiera na ploche 17 hektárov, už našťastie nerastie, pretože sa naň odpad niekoľko rokov nevozí. Po nekontrolovanom hromadení všeličoho z celého mesta nadišiel čas na rekultiváciu. Asanácia skládky v takom rozsahu sa na Slovensku ešte nikdy nerobila. Kto sa do toho pustí, je už známe. Verejnú súťaž vyhodnotili včera na magistráte. Podklady si vyzdvihli štyria záujemcovia, ponuky predložili iba dve spoločnosti. Podmienky splnili česká i slovenská. Do podpísania zmluvy zostáva víťaz utajený.
Poslanci mestského zastupiteľstva v októbri tohto roku schválili takmer 10 miliónov korún na projekt obnovy územia. Je to päť percent z celkových nákladov. Financovať by sa mal z prostriedkov Európskej únie. S pilotným projektom prišla ešte vlani poradenská spoločnosť ISF.
"Mesto chce vyriešiť starú ekologickú záťaž. Vzhľadom na veľký rozsah a technické riešenie je finančne náročná. Preto sa rozhodlo využiť možnosť pomoci štrukturálnych fondov EÚ. Požiadalo o príspevok, ktorý môže byť až do výšky 95 percent. Máme pripravené technické riešenie, ktoré navrhuje čo najúčinnejšie opatrenia na zabránenie ďalšieho vzniku kontaminovaných vôd zatesnením celého povrchu skládky. Kvalitu podzemných vôd bude sledovať monitorovací systém. Merať sa bude aj množstvo bioplynu," uviedla hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková.
Mesto si chce splniť aj záväzok voči vyše 600 vlastníkom pozemkov. Po uzavretí skládky s útvarom hlavného architekta prehodnotí možnosť ich ďalšieho využitia.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári