predchádzajúcich generácií značný pranostický význam. Hovorí sa, že charakter ondrejského počasia signalizuje priebeh celej zimy, ba aj budúceho roka. Starkí na vidieku dodnes zvyknú hádzať na vodu ondrejské drievko ak vodu v pohári preleje, nadíde mokrý rok, ak však trieska leží na vode pokojne, rok bude suchý. Dedovia sa na Ondrejove signály spoliehali, o čom svedčí aj obsah tejto pranostiky: Aký Ondrej sa nám zjaví, taká zima sa dostaví.
Čas bez mrazov znamená, že prípadné zrážky neprinesú sneh a to býva dobrá správa predovšetkým pre cestárov. Ak by totiž počas posledného novembrového dňa snežilo, sneh by si u nás poležal aj sto dní a často by k nemu pribúdal nový. Obavy vzbudzoval aj ondrejský mráz - jeho ľadové mosty totiž vraj dokáže zbúrať až aprílový Juraj (24. 4.). Jedna z mnohých bielych pranostík hovorí: Keď na Ondreja sneží, sneh dlho leží. Ďalšia pranostika je stručná: Biely Ondrej, mrchavý rok.
Ani roľníci totiž bielu perinu na osiatych poliach veľmi nevítajú, stará gazdovská skúsenosť vyslovuje obavu, že Ondrej v bielom zhltne ražný chlebík. Goralská pravda konštatuje: Sneh na Ondreja, žitu je zlá nádeja. Ak je teda na Ondreja teplejšie, môže aj popršať a kvapky na konároch ovocných stromov záhradkárom veštia, že v budúcom roku ich poteší hojná úroda. To platí aj o orechoch. V Čechách sa hovorí: Na Ondřeje slzice, naplní ovocem truhlice.
Ondrejský deň patrí do série strídžich termínov. Hotovili sa naň predovšetkým pekné mladé a slobodné "bosorky", ktoré oddávna interesuje, či sa dostanú pod čepiec. Takéto slobodné dievky majú dnes plno roboty musia variť papierové halušky, triasť stromami, lesmi, kradnúť polienka, či dokonca chytať kocúrov. Taký valalský cicúch sa na Ondreja stáva náramne váženým tvorom: jediným pohľadom vraj spoľahlivo označí budúcu nevestu. Na dedinách mladé dámy oddávna umiestnia odchyteného kocúra do svojho kruhu tá, na ktorú mačiak pozrie ako na prvú, môže vraj pokojne chystať svadobné šaty.
Kocúrom ohrdnuté dievky však nemusia strácať nádej. Niektorým stačí zatriasť v záhrade alebo na kraji lesa stromom a potom sa prvého muža, ktorého stretnú, spýtať ako sa volá také bude aj meno ich budúceho. Iné budú variť slávne papierové halušky, najlepšie sú vraj z ukradnutej múky a varené na ohni z ukradnutých polienok (trestné činy odcudzenia sa údajne odporúča vykonať v domoch, kde majú Ondreja)... Tak sa dievky tiež dozvedia meno svojho ženícha. Do cesta treba dať papieriky s mužskými menami ktorá cestovina vypláva na povrch pri varení prvá, tá na uvarenom papieriku nesie dievke správu o jej nastávajúcom. Tým horúce ondrejské chvíle končiť nemusia na pec totiž patrí aj roztavené olovo. To sa potom cez uško kľúča leje do studenej vody. Potom sa zliatina študuje z tieňa, ktorý vrhá na stenu a slečny môžu hádať, akej profesie je ten, kto si ich odvedie k oltáru.
Veriaci si dnes nepochybne s úctou a pietou spomenú na mučeníckeho apoštola Ondreja. Patril medzi prvých Ježišových učeníkov a po jeho ukrižovaní sa vydal do sveta, hlásať Kristovo evanjelium. V gréckom meste Patras sa jeho pôsobenie znepáčilo miestodržiteľovi Egeasovi, a hoci mu apoštol ponúkal výklad evanjelia, odmietol a nútil ho obetovať bohom. Ondrej pohanské obyčaje odmietol, za čo ho dal krutý vládca priviazať na kríž - aby predĺžil jeho muky, Ondrejov kríž mal tvar písmena X. Tri dni trvalo Ondrejovo utrpenie, napriek tomu neprestajne hovoril ľuďom o Kristovom učení. Svätý Ondrej je patrónom Škótska.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári