opatrovanie, možno poskytnúť tento peňažný príspevok. Príspevok za opatrovanie nemožno poskytnúť, ak občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím sa poskytuje peňažný príspevok na osobnú asistenciu alebo ak sa mu starostlivosť zabezpečuje opatrovateľskou službou.
Za osobu, ktorá opatruje takéhoto občana, sa považuje manžel, manželka, rodič (alebo občan, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov), osoba, ktorú súd ustanovil za opatrovníka občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ďalej dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta, zať, svokor, svokra. Za nevestu sa považuje aj ovdovená žena po synovi svokry (svokra) a za zaťa sa považuje aj ovdovený muž po dcére svokry (svokra).
Osoba, ktorá vykonáva opatrovanie, musí byť plnoletá, musí mať spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a musí byť schopná vykonávať opatrovanie. Za fyzickú osobu schopnú vykonávať celodenné, osobné a riadne opatrovanie sa nepovažuje fyzická osoba, ktorá pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.
Osoba nesmie vykonávať opatrovanie bez písomného súhlasu občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného na opatrovanie (ten sa nevyžaduje, ak občan nie je schopný písomný súhlas udeliť alebo ak ide o maloleté dieťa s ťažkým zdravotným postihnutím alebo o občana s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý bol súdom pozbavený spôsobilosti na právne úkony).
Príspevok sa poskytuje vo výške 6 000 Sk mesačne pri opatrovaní jedného občana s ťažkým zdravotným postihnutím a vo výške 8 000 Sk mesačne pri opatrovaní 2 alebo viacerých občanov s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ak občan odkázaný na opatrovanie navštevuje zariadenie sociálnych služieb, základnú školu, strednú školu alebo školské zariadenie typu predškolského zariadenia, školského klubu, školského strediska záujmovej činnosti a centra voľného času v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, peňažný príspevok za opatrovanie sa poskytuje vo výške 5 300 Sk mesačne. Pri opatrovaní 2 alebo viacerých občanov s ťažkým zdravotným postihnutím navštevujúcich tieto zariadenia v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne sa peňažný príspevok za opatrovanie poskytuje vo výške 7 500 Sk mesačne. Ak jeden občan odkázaný na opatrovanie navštevuje niektoré zo uvedených zariadení v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne a druhý občan odkázaný na opatrovanie nenavštevuje žiadne z týchto zariadení alebo navštevuje niektoré z týchto zariadení v rozsahu najviac 20 hodín týždenne, peňažný príspevok za opatrovanie sa poskytuje vo výške 7 800 Sk mesačne.
Peňažný príspevok za opatrovanie podľa predchádzajúcich odsekov sa zvyšuje o 1 500 Sk mesačne, ak je občanom s ťažkým zdravotným postihnutím jedno alebo viacero nezaopatrených detí a fyzická osoba, ktorá občana opatruje nemá v čase opatrovania príjem podľa osobitného predpisu a nepoberá dávky dôchodkového poistenia alebo dávky výsluhového zabezpečenia
Ak je príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím vyšší ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, príspevok sa kráti o sumu prevyšujúcu tento príjem. Na účely zisťovania príjmu občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa za príjem v tomto prípade nepovažuje peňažný príspevok za opatrovanie vo výške, v ktorej bol poskytovaný fyzickej osobe, ktorá občana opatruje, ak sa príjem tejto fyzickej osoby započítava s príjmom občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Ak je občan odkázaný na opatrovanie poberateľom zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť, príspevok za opatrovanie sa zníži o sumu zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť.
Príspevok možno poskytnúť, len ak osoba, ktorá opatruje nemá v čase opatrovania občana odkázaného na opatrovanie mesačný príjem presahujúci 0,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári