budúceho roka a riaditelia škôl bubnujú na poplach. Po stretnutí s ministrom školstva Martinom Froncom sa rozhodli napísať list svojmu zriaďovateľovi, teda Košickému samosprávnemu kraju.
"Stretli sme sa a dohodli na spoločnom postupe. Normatív pre gymnáziá je podhodnotený a máme ledva na tarifné platy. Na december nám už na výplaty nevychádza, ak nezaplatíme energie, základné mzdy naškriabeme. Aspoň dúfam, veď nám chýba asi 600-tisíc. Pritom sme nič nekúpili, pomôcky zháňame len cez sponzorov a rodičov," povedal nám riaditeľ Gymnázia na Poštovej ulici Marián Ružička.
Riaditelia navrhujú zvýšenie normatívu na jedného študenta, pretože práve gymnáziá majú najnižší príspevok. Ministerstvo školstva to však vidí ináč.
"Gymnáziá nemajú odbornú zložku, nepotrebujú financovať laboratóriá, preto sú ich náklady nižšie, ako pri priemyslovkách či učilištiach," vysvetlila hovorkyňa Ministerstva školstva Monika Murová.
Aj napriek tomu sa však riaditelia gymnázií nestotožňujú s názorom ministerstva. "Pri stanovovaní výšky normatívu sme zrejme mali zlý lobing. Paradoxom je, že máme plné triedy a patríme k najvyťaženejším školám. K tomu všetkému prišlo navýšenie platov, na ktoré sme nedostali peniaze," uviedol M. Ružička.
Riaditeľ gymnázia na Alejovej ulici Ľubomír Sobek, podobne ako Gymnázium Opatovská, ktorá má na faktúrach dlh 200-tisíc korún, taktiež podpísal spomínaný list apelujúci na riešenie situácie. "Chýba nám 300-tisíc korún. Od júla sa zvýšili platy učiteľov, peniaze navyše nedošli, a tak sme to riešili z toho, čo sme mali. Teraz peniaze chýbajú. Na základné platy asi mať budeme, za prevádzku ostane sekera, ktorú budeme musieť postupne splácať," vraví Ľ. Sobek.
Gymnázium Trebišovská taktiež požaduje zvýšenie normatívu. "Ten je úbohý a ledva stačí na prevádzku. Máme šťastie, že sme otvorili veľa tried a ako-tak prežijeme," vysvetlil riaditeľ gymnázia Trebišovská Ján Buday.
Na otázku, ako školy šetria, všetci riaditelia tvrdia, že úsporné opatrenia sa dajú robiť len veľmi ťažko. "Snažíme sa, ale prevádzku zaplatiť musíme. Navyše nikdy dopredu nevieme, koľko peňazí nám dôjde na nasledujúce obdobie, preto je ťažké ich zadeliť."
Vedúca odboru školstva KSK Mária Kokardová potvrdila, že list od riaditeľov gymnázií dostali. "Informácie v ňom však nie sú presné a možno až zavádzajúce. My ako zriaďovateľ máme prehľad o finančných tokoch a pravdou je, že všetky školy, vrátane gymnázií, majú peniaze. V nasledujúcich dňoch zvolám poradné grémium k uvedenej problematike, kde tieto nedorozumenia uvediem na pravú mieru," vysvetlila M. Kokardová.
Ministerstvo však chce situáciu riešiť. Podľa M. Murovej sa podarilo ušetriť 400 miliónov korún, ktoré sa použijú na vykrytie nedostatočného financovania. "Peniaze pôjdu tam, kde chýbajú. Urobili sme analýzu platov a zistili, že každý učiteľ by mal dostávať aj 6% mimotarifnú zložku. My ale nemáme vplyv na to, kde sa koľko vyplatí. Možno si to niekde nevážili," povedala hovorkyňa MŠ.
Ľ. Sobek z Gymnázia na Alejovej ulici však oponuje:
"Osobné ohodnotenia vyplácame na úrovni 7 %. V žiadnom prípade sa limity neprekračujú, učitelia dostali po 200 - 300 korún."
Ministerstvo školstva od budúceho roka uvažuje aj o miernom zvýšení normatívov pre gymnáziá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári