ktorý v Spišskej Novej Vsi prevádzkuje jazdeckú školu. Je to jeho povolanie ale aj splnenie sna. Ako vyplýva z jeho rozprávania, jazdiť na koni sa môže naučiť každý, starý či mladý, potrebná je, tak ako pri všetkom, chuť a výdrž. Jeho školu navštevuje dokonca 50-ročná pani.
Nie je vraj kôň ako kôň, tieto zvieratá majú tiež svoje vlastnosti ako my ľudia. Do jazdeckej školy sa hodia výlučne pokojné kone, ktoré na svojom chrbte znesú aj začiatočníka. Kôň je totiž veľmi inteligentné zviera a okamžite vycíti koho má na chrbte a vraj sa podľa toho aj správa. "Kôň musí byť psychicky vyrovnaný a zniesť aj človeka, ktorý má s jazdením nulové skúsenosti. Platí zásada, že nového jazdca učí starý skúsený kôň a na mladých koňoch zase jazdia starí skúsení jazdci. Spomínam si na prípad, keď si začiatočník kúpil mladého koňa a neskončilo sa to dobre. Kôň ho nerešpektoval a časom sa stal nezvládnuteľný. A samozrejme odradí to aj človeka. Kôň naozaj vycíti, kto je aký jazdec a čo si môže dovoliť," popisuje R. Krajči.
V jazdeckej škole na Spiši sú sťaby konskými učiteľmi štyri kone. Eny má 10 rokov. Je najpokojnejšia a na svojom chrbte nosí úplných začiatočníkov. Bejly má štyri a pol roka, napriek "mladíckemu" veku je to pokojný a poslušný kôň. Takzvanou starou dámou je 18-ročná Pepina, tá skôr slúži ako chovná kobyla. Najnovší prírastok je 3-ročný Kornel.
Hovorí sa, že ľudia sa niekedy medzi sebou správajú ako psy. Mohlo by sa však povedať, že aj ako kone. Traduje sa, že toto zviera je mierumilovné, nie vždy to však platí. "V stáde platí veľmi prísna hierarchia, každý má svoje miesto. Keď pribudne nový kôň, ostatné sa správajú k nemu nepriateľsky. Dokonca ho kopú a hryzú, po týždni sa však upokoja," popisuje R. Krajči správanie sa koní. Krstom nováčika musel prednedávnom prejsť aj Kornel. Šéfkou v stáde v jazdeckej škole je podľa slov učiteľa určite Eny. Inteligentný to je zase druhý prívlastok, ktorý sa spája s koňom. Zaujímavé však je, že toto zviera si nevytvorí k svojmu majiteľovi až také silné citové puto ako napríklad pes.
"Najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa," cituje majiteľ jazdeckej školy arabské príslovie. Jazda na koni však nie je iba o psychickom zážitku. R. Krajči tvrdí, že v prípade jazdy sa s relaxom spája aj úspešné chudnutie. "Laici majú veľmi mylný názor, že na koni sa iba sedí. Určite to tak nie je. Prvá vec, ktorú učíme našich žiakov je nohami udržať sa na koni. V tomto prípade musí jazdec pracovať so svalmi na stehnách. Neverili by ste ako to dá začiatočníkovi zabrať. Toto cvičenie môžeme skúšať maximálne pol hodiny. Človek, ktorý sa iba začína učiť, by to dlhšie nezvládol," opisuje majiteľ jazdeckej školy. Okrem toho, jazdec na koňoch si postupne "vybuduje" veľmi slušnú kondíciu.
Chov koní bol u predchádzajúcich generácií úplnou samozrejmosťou. Či už to bolo pre zábavu alebo na prácu. V 21. storočí je toto ušľachtilé zviera, bohužiaľ, už zriedkavosťou. R. Krajči sa však úplného vyhynutia koní nebojí. "Kým nám koluje v krvi konský moč, koní sa nevzdáme," s úsmevom sa s nami lúči R. Krajči s heslom, ktoré sa dlhé roky traduje medzi koniarmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári