babka bola vychýrenou kaderníčkou. "Nasávala som všetko, čo s tým súviselo, odkedy som vedela chodiť. Je prirodzené, že som sa pustila rovnakou cestou, mala som hádam trinásť rokov, keď som začala strihať," spomína na svoje profesionálne začiatky.
Učiť sa začala v Združenej strednej škole obchodu a služieb v Kežmarku, dnes tam už rok pôsobí ako majsterka odborného výcviku. "Rodičia síce zo mňa chceli mať poľnohospodársku inžinierku, ale to by asi ťažko bolo možné, veď ja sa bojím aj pavúka! Strihanie, vymýšľanie účesov, tvorivosť - to je asi to podstatné, čo ma na práci kaderníčky baví," usmieva sa Michaela Jarabáková. Hoci na svoju robotu nedá dopustiť, priznáva, že sama veru nemá rada, keď ju strihajú. Možno aj preto zásadne nosí účesy z dlhých vlasov. "Odmalička ma strihali skoro dohola, tak je prirodzené, že strihanie neznášam. Keď je to nevyhnutné, dám sa podstrihnúť, najmä - nech je to rýchlo," potvrdzuje pravidlo "o kováčovej kobyle, ktorá chodí bosá."
Momentálne zaúča do tajomstiev kaderníckeho remesla mladých adeptov remesla v novootvorenom salóne, ktorý zriadila Združená stredná škola obchodu a služieb v Kežmarku ako učňovské stredisko aj s prevádzkou pre verejnosť. "Po dobrej skúsenosti s prevádzkou na Garbiarskej ulici sme sa presťahovali do zrekonštruovaných priestorov, kde je aj kozmetický salón, teda služby sú pod jednou strechou. Je to blízko ku sídlisku Juh, po ceste k Tescu, takže veríme, že zákazníčky nás tu nájdu," uviedla hlavná majsterka odborného výcviku Eva Cehulová. Tá oceňuje kreativitu svojej mladej kolegyne. "Máme šikovných žiakov, môžeme sa pochváliť viacerými úspechmi na súťažiach," dodala Eva Cehulová.
Ako prvý zákazník sa do kresla v novootvorenom kaderníckom salóne posadil kežmarský primátor. "Chcem ukázať ľuďom, že môžu mať v toto zariadenie dôveru," povedal krátko pred tým, ako mu Michaela Jarabáková začala zručne strihať vlasy. Tiež priznal, že strihanie nemá v láske, pravidelne si necháva vlasy upravovať len manželke. "Strihania som si užil dosť, od pätnástich rokov som bol pri vojsku a tam nás strihávali dosť drasticky," poznamenal Igor Šajtlava. So strihom, ktorý mu urobili kežmarské majsterky, bol však spokojný. "Nemala som mať prečo trému, som zvyknutá na rôznych zákazníkov," poznamenala Michaela Jarabáková.
Najradšej má takých, ktorí sa neboja experimentovania a s plnou dôverou nechajú tvorbu účesu na kaderníkovi. "Mala som nedávno zákazníčku z Južnej Afriky, bola to asi 60-ročná žena, ale nemala nijaký problém nechať si na jednej strane hlavy vystrihať, na druhej zostali dlhé a zafarbené tromi farbami. Myslím, že ľudia sú už otvorenejší novým trendom, ľady sa lámu a prichádza to aj k nám," tvrdí Michaela Jarabáková. A práve tvorivosti, vlastnej invencii a novým podnetom dáva priestor aj pri práci s učňami. Medzi 70-timi žiakmi má teraz aj štyroch chlapcov. "Je to zaujímavé, ale ako by mali chalani väčší cit pre celkové vyznenie účesu, neboja sa experimentovať," uzavrela kaderníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári