určené na vyhodenie. Predmety, ktoré by pravdepodobne skončili na smetisku nadobúdajú v rukách reštaurátora Jaroslava Krajňáka z Nižného Hrušova svoj niekdajší vzhľad a s ním aj historickú hodnotu znásobenú dlhým vekom.
Krajňák je povolaním učiteľ, urobil si však aj doktorát z dejín umenia na Univerzite Karlovej. Do konca osemdesiatych rokov učil na škole, ale záujem o svet starožitností, ktorý uňho objavil jeho otec - známy numizmatik, sa stále prehlboval. Popri zberateľstve sa preto chodil učiť reštaurátorskému majstrovstvu do Nemecka, Rakúska i Holandska. Nakoniec zanechal miesto riaditeľa školy, zriadil si dielňu a reštaurátorstvo sa stalo jeho jedinou profesiou.
Výsledkom jeho viac ako dvadsaťročného zberateľského úsilia je pravdepodobne najväčšia súkromná zbierka starožitností na Slovensku. Rozložená je v siedmich miestnostiach gazdovskej chalupy v Nižnom Hrušove. "Nábytok od baroka po empír, výtvarné diela od baroka po Warhola a ďalších viac ako tisíc kusov bytových doplnkov - striebro, porcelán, plastiky...," vymenúva.
Krajňák priznáva, že niekedy predá starožitnosť naozaj náročnej klientele, ktorá neváha investovať do predmetov so stále rastúcou hodnotou. Hovorí však, že je v prvom rade zberateľom, ktorý má z umenia potešenie, potom reštaurátorom a až nakoniec obchodníkom. "Predávať som začal, až keď sa mi zbierka priveľmi rozrástla," poznamenáva. Zároveň pripomína, že o ide náročnú prácu, ktorá zaberie takmer všetok čas. "Niektoré predmety reštaurujem mesiac, iné aj dva roky ako napríklad maketu kaštieľa pravdepodobne z Betliara. Reštaurovanie sa nedá urýchliť strojmi, všetko treba robiť ručne," doplňuje.
Reštaurátor musí toho aj veľa vedieť. "Predtým, ako začnem reštaurovať, musím zistiť, čo za predmet mám v dielni, z akého obdobia pochádza, treba nájsť jemu podobný artefakt, aby som vedel napodobiť vzhľad..," vysvetľuje. Pri samotnom reštaurovaní nábytku sa musia použiť postupy, aké sa používali pri jeho výrobe - len vtedy ostáva starožitnosť starožitnosťou.
Repliky poľahky rozpozná, je totiž súdnym znalcom na umelecké predmety. "Naoko ide o krásne predmety, stačí sa však pozrieť na spôsob akým sú robené spoje, ten prezradí, že ide o falzifikáty"..
Okrem nábytku zbiera výtvarné diela. V pozoruhodnej súkromnej galérií nájdete tristo diel, medzi nimi svetoznámych autorov olejomalieb, ale aj Benku, Medňanského, Csordáka... "Viac ako osemdesiat špičkových maliarov celej slovenskej moderny, ba aj európskeho maliarstva," hovorí hrdo. K najvzácnejším patrí päť obrazov v súčasnosti veľmi populárneho Andyho Warhola.
Krajňákov zberateľský diapazón sa nevyčerpáva ani maľbami. Je tiež majiteľom vôbec prvých československých gitár, klavírov z konca devätnásteho stočia, biblickej knihy Genesis z roku 1870, porcelánu Meissen, predmetov ľudového umenia, archeologických nálezov...
Krajňák hovorí, že ľudia často ani nevedia, aké vzácnosti sa im doma povaľujú. Pre tých, ktorí sa to chcú dozvedieť zriadil stránku www.eantik.sk. Ktokoľvek na nej môže starožitnosti pohodlne prezerať, nakupovať alebo ponúkať k predaju.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári