Všetko, čo dostáva, je 600-korunová (po zvýšení 920-korunová) výpomoc v núdzi od februára tohto roka.
Požiadať o predčasný dôchodok nebolo príliš šťastné riešenie, i keď to bolo východisko z núdze. Na železnici, kde naposledy pracoval, prepúšťali, takže sa rozhodol uvoľniť miesto mladším. Zisťoval, či má nárok na predčasný dôchodok a keďže ho ubezpečili, že áno, nerozmýšľal.
Dá sa povedať, že doplatil na neznalosť zákonov. Sociálna poisťovňa jeho žiadosť prijala, ale po zistení, že ešte na dôchodok nemá nárok, mu penziu nevyplatila. Rozkrútil sa kolotoč medzi úradmi, poslancami, prezidentskou kanceláriou, ombudsmanom, súdom a poisťovňami a výsledok je pre pána Pivovarníka nulový. Medzitým už dovŕšil vek na starobný dôchodok. Nárok naň mu vznikol v septembri. Stále však nepoberá nič.
"Pracoval som v hutníctve 20 rokov, potom som bol v invalidnom dôchodku a posledné roky som sa zamestnal ako strážnik na železniciach. Zamestnávateľom bolo pražské ústredie. Nikto sa ma nepýtal, či chcem dostávať dôchodok z Českej republiky alebo zo Slovenska. Bratislavské ústredie poisťovne nedoručilo môj kompletný spis do Prahy, takže sa to ťahalo. Zdržiavali to skoro rok. Až po podnete z prezidentskej kancelárie sa veci pohli dopredu. Už mi potvrdili, že majú všetky papiere. Pre český starobný dôchodok nespĺňam ešte kritériá, tam je hranica vyššia. Ešteže manželka pracuje, inak neviem, z čoho by sme žili. Dcéra ešte študuje na vysokej škole," hovorí Karel Pivovarník.
Človek musí rozmýšľať nad tým, či si kúpi lieky, bez ktorých sa jeho zdravotný stav zhoršuje, alebo zaplatí za jedlo. Dlhy na nájomnom rastú, dodávatelia energií bez platenia odberateľa vypnú. "Napožičiaval som si už toľko, že mi nikto nechce dať ani korunu. Pritom som celý život pracoval," skonštatoval dôchodca bez penzie.
Kde sa stala chyba? Také prípady riešia úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Sociálna poisťovňa neposkytuje poradenskú činnosť, to do jej kompetencií nespadá. Zamietnutie predčasného dôchodku potvrdil aj Krajský súd v Košiciach, s čím nie je dôchodca ani trochu spokojný a odvolal sa na Najvyšší súd SR.
Prečo vlastne bola žiadosť Sociálnou poisťovňou zamietnutá a prečo môže neznalosť zákona doviesť až na mizinu?
"Sociálna poisťovňa mu predčasný starobný dôchodok priznať nemohla. Podľa zákona má naň dôchodca nárok iba v prípade, že bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a suma ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú osobu. V tom čase to bolo 4 210 Sk. Suma aj po znížení za roky, resp. mesiace, chýbajúce do dovŕšenia riadneho dôchodkového veku, mala byť vyššia ako 5 052 Sk, čo nespĺňal. Za každých aj začatých 30 dní sa znižuje o pol percenta. To bol skutočný dôvod, prečo mu Sociálna poisťovňa v súlade so zákonom nemohla priznať dôchodok. Keďže už dovŕšil dôchodkový vek a v septembri požiadal o starobný dôchodok, jeho žiadosť sa vybavuje," uviedla riaditeľka odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne v Bratislave Mgr. Vladimíra Pôbišová.
Kto sa teda chystá do predčasného starobného dôchodku, by mal vedieť, že splnenie potrebnej doby poistenia na priznanie nestačí. Vypočítaná suma dôchodku musí byť vyššia, ako je suma 1,2-násobku platného životného minima (od 1. júla je minimum 4 730 Sk), čiže 5 677 Sk mesačne. Pokiaľ by predčasný starobný dôchodok nedosiahol túto hranicu, Sociálna poisťovňa ho priznať nemôže a treba počkať do dovŕšenia dôchodkového veku na starobný dôchodok. Ten sa priznáva v skutočne vypočítanej sume.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári