Súkromné vysoké školy by mali v tomto roku dostať od štátu dotáciu vo výške 16,5 milióna korún.
Vzniká polemika. Rektori vysokých škôl, ktoré sú financované z daní všetkých obyvateľov tohto štátu, nesúhlasia, pretože majú pocit, že peňazí stále nemajú dosť ani pre seba. Predstavitelia tých súkromných, ktoré si na svoju činnosť zarábajú aj vyberaním poplatkov od študentov, jasajú.
A nevyberali náhodou a dodnes nevyberajú niektoré verejné vysoké školy mnohotisícové poplatky za externé štúdium? Tiež tak získali peniaze od študentov. Otázkou však je, či to nebolo v rozpore so zákonom, na základe rôznych pochybných sponzorských a darovacích zmlúv. Nehovoriac už o tom, kto z nich mal napokon úžitok. Teraz nesúhlasia s úmyslom ministerstva. Keď zarábali na hranici pokútnosti, všetko bolo v poriadku.
Problémom je, že sa nepodarilo presadiť spoplatnenie školstva. Keby sa platilo aj na verejných školách, nemuseli by tie závidieť pár miliónov od štátu tým súkromným.
Vzdelanie je investíciou do budúcnosti, ktorú vie šikovný človek zužitkovať. Státisíce ľudí sa skladá na vzdelanie budúcich generácií, no študenti a v niektorých prípadoch aj učitelia na verejných univerzitách si to neraz nevážia. Len spolupodieľanie sa na financovaní vzdelania donúti obe strany pracovať na sebe. Isté peniaze od daňových poplatníkov určite nie.
Už aby si študenti na vzdelanie prispievali a vysoké školy o ich peniaze bojovali jedine adekvátnou kvalitou.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári