konfrontáciu tvorby otca a dcéry.
H. Čepiššák je u nás známy ako krajinár, no je aj figuralistom a tvorí sakrálne obrazy. Pre jeho tvorbu je typické, že nevníma povrchnú krásu, ide mu o podstatu veci. Vyjadruje duševný stav výtvarnými prostriedkami. Zaujímavé je, že starozákonné motívy vidí cez súčasnosť. Významný je aj ako reštaurátor. Menej známy je u nás fakt, že reštauroval sakrálne obrazy v Mexiku. Tie sa tam potom stali základom múzea Loyola.
A. Čepiššáková (na snímke) študovala umenie vo Viedni, v Mexico City a štúdium ukončila v Bratislave. Je keramikárka a fascinujú ju osudy človeka. "Snažím sa ich pretransformovať do hliny. Svojou prácou sa snažím prezentovať, že aj lacný materiál sa dá povýšiť na úroveň bronzu alebo mramoru a že sa skrz neho dá stvárniť kus prežitého," povedala Andrea.
Keďže rada cestuje, veľa prác je ovplyvnených aj zážitkami z ciest. "Sú tu prezentované práce z cesty po Kube. Veľmi rada stvárňujem veci, ktoré ma v priebehu ciest poznačia. Človek tam vidí za horizont, iné kultúry, tradície."
Cestami je ovplyvnená aj tvorba jej otca. "Od malička sme cestovali a auto sme mali naplnené plátnami, sololitom, stojanom. Na cestách totiž bola vždy nejaká inšpirácia. Mnohé námety vznikli v čase, keď sme spolu pracovali v jezuitskej misii v Mexiku," dodáva Andrea.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári