rodín. V bytoch chýba tisíc radiátorov a mimo prevádzky je aj kotolňa. Na jej sfunkčnenie sú potrebné milióny, ktoré mesto nielenže nemá, ale ani neplánuje už viac dotovať obyvateľov tohto sídliska. V tomto roku zaplatilo 3,6 milióna korún na úhradu dlžoby za dodávky pitnej vody.
Jediným riešením, ako si zabezpečiť teplo, je kúpiť si elektrický konvektor. Zaň treba zaplatiť tisíc korún a nájomníci sa musia zmluvne zaviazať, že budú platiť nielen mesačné platby za spotrebu elektrickej energie, ale aj splácať dlhy. Teplo by si tak zabezpečili aspoň v jednej miestnosti. Platiace rodiny majú možnosť kúriť v troch izbách.
"Všetci dostali príležitosť vyriešiť problém so zimou nákupom konvektorov. Záujem prejavilo 29 rodín, ale len 6 z nich má vyplatené dlžoby voči elektrárňam. Im boli vykurovacie telesá dodané a môžu si byty vykurovať. Bytový podnik mesta Košice je pripravený zabezpečiť ich aj ostatným, ale musia splniť dohodnuté podmienky. V opačnom prípade teplo mať nebudú," uviedla poverená riaditeľka BPMK Božena Stanková.
Tvrdý prístup mesta vnímajú a riešia obyvatelia sídliska svojsky. Prikurujú si lacnými ohrievačmi, ktoré sú nebezpečné či pieckami. Ponuku mesta nevyužil ani starosta Ladislav Šaňa. "Centrálne kúrenie nejde a magistrát neustúpi. Potrebuje 2,5 milióna na opravu kotolne a ďalšie peniaze na doplnenie chýbajúcich radiátorov. Začali rozdávať elektrické, ale zobralo ich len zopár platičov. Mesto neberie do úvahy, že ľudia používajú rôzne spotrebiče ani to, že nedávno vznikol požiar s tragickým koncom. Pre Rómov sú také radiátory drahé, kupujú si lacnejšie ohrievače a riskujú," zhodnotil Šaňa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári