Smer
Nízku volebnú účasť pripisuje Mesežnikov celospoločenskému trendu, kedy od roku 1998 postupne klesá záujem o politiku. Pod druhú historicky najnižšiu volebnú účasť na Slovensku sa podpísala aj nedostatočná informovanosť o činnosti samospráv, malá aktivita politických strán a nízka efektivita volebnej kampane.
Účasť mohli podľa Mesežnikova ovplyvniť aj experimentálne koalície, ktoré boli zložené z programovo rozdielnych strán. "Programovo blízke koalície dosiahli lepšie výsledky a prilákali viac voličov," dodal Mesežnikov. Na rovnakých dôvodoch nízkej účasti sa zhodli aj politológovia Miroslav Kusý a Samuel Abrahám.
Abraháma rozčuľuje, že vo voľbách kandidovali prevažne nevýrazní kandidáti, ktorí boli "krytí" podporou strán. Chápe tiež skepsu ľudí, ktorí podľa neho vnímajú kandidátov skôr ako ľudí, ktorí si v pozícii poslanca alebo predsedu samosprávneho kraja snažia zabezpečiť "dobrý džob". Nasvedčuje tomu aj fakt, že kandidáti sa podľa neho nesnažili presvedčiť občanov bezprostredným kontaktom, diskusiami o svojom programe či záujmom o potreby obyvateľov regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári