Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: vrásky a akné

S MUDr. V. Beckovou rozprávame o tom, čo treba robiť, aby sa ženy nehanbili pozrieť na seba do zrkadlaV mladšom veku trápi akné, neskôr zas

S MUDr. V. Beckovou rozprávame o tom, čo treba robiť, aby sa ženy nehanbili pozrieť na seba do zrkadla

V mladšom veku trápi akné, neskôr zas vejáriky vrások

Žena by nebola ženou, keby bola so sebou spokojná. Ktorá je štíhla, chce byť trošku plnšia, ktorá je bacuľkou, túžobne sa pozerá po ladných krivkách modeliek. Tak ako nie sú dámy spokojné s postavou, trápia ich, hlavne na tvári, rôzne neduhy. V mladšom veku predovšetkým akné, po tridsiatke prvé vrásky, ktoré s pribúdajúcimi rokmi vtláčajú do tváre stále hlbšie "brázdy."

Skryť Vypnúť reklamu

S MUDr. Veronikou Beckovou z kožnej ambulancie a dermatokozmetiky DERMA sa rozprávame presne o tom, čo treba robiť, aby sa ženy nehanbili pozerať do zrkadla.

AKNÉ

"Prvým krokom musí byť vyšetrenie, pri ktorom sa zistí, čo ktorú dámu trápi, čiže do akej skupiny pacientiek ju zaradiť a aký druh služieb poskytnúť. Začnime mladými tvárami, na ktorých pomerne často býva akné." Akné ako pokračovala V. Becková vo vysvetľovaní, je ochorenie mazových žliaz a vlasových folikulov. Najčastejšie sa objavuje na tvári, potom na chrbte, ramenách a hrudníku. Vplyv na ich vznik má hormonálny disbalanc, teda pomer mužských a ženských hormónov a tiež zvýšená vnímavosť kože voči hormonálnym zmenám ako je dospievanie alebo obdobie pred menštruáciou.

Skryť Vypnúť reklamu

Na tvorbu akné má vplyv tiež psychika, životný štýl i prostredie, v ktorom sa najčastejšie žena pohybuje. Tvorbu akné podporuje i užívanie liekov, najmä kortikosteroidov, niektoré antiepileptiká či vitamín B12, kozmetické krémy s obsahom vazelíny, ale tiež viaceré potraviny, no hlavne čokoláda.

Na akné je vhodným riešením biostimulačný laser. Je to počítačom riadený proces. Účinky laserového žiarenia sú zamerané na hojenie drobných rán a zápalových ložísk, zvýšenie metabolizmu v tkanivách a regeneráciu pleti. "Je vhodným doplnkom pri liečbe akné, významne urýchľuje proces hojenia a zabraňuje vzniku nežiadúcich komplikácií" tvrdí V. Becková.

Proti akné sa dá bojovať aj chemickým peelingom, teda použitím ovocných kyselín. Tento spôsob sa opakuje v 7-14-dňových intervaloch. Pri liečbe akné má protikomedónny účinok. Zredukuje sa tiež pigmentácia kože, zmenšia póry, zjemnia drobné vrásky, zlepší tónus a mikrocirkulácia v pokožke.

Skryť Vypnúť reklamu

VRÁSKY

Laser v kombinácii s laserovo-gélovou maskou pomáha aj tým ženám, ktoré majú veľmi suchú pokožku. Gel obsahuje hydrogenuhličitanové anióny, ktoré sa v tele bežne nachádzajú a sú telu prirodzené. Pri aktivácii gelu biostimulačným laserom dochádza k výdatnému prekysličeniu, a tým k účinnému omladeniu pleti. Gel má veľmi silné hydratačné vlastnosti, zlepšuje výživu,

prekrvuje pleť a regeneruje ju. "Gelová maska pomáha tak suchej, ako i zrelej pleti, a tiež pleti so sklonom k tvorbe vrások. Keďže pri väčšine typov pleti vidieť účinky masky okamžite po aplikácii (drobné vrásky sú vyhladené a pleť jemne vypnutá), pacientky sú veľmi spokojné." Táto maska sa podľa kožnej lekárky aplikuje v dvoch schémach - pri intenzívnej terapii a pri udržiavaní. V prvom prípade treba liečbu gelovou maskou využiť 2 až 3-krát za týždeň a potom 4-5 aplikácií počas nasledujúcich 14 dní. Pri udržiavaní sa dá žene na tvár jedna maska za 2 až 3 týždne a po 3-4 mesiacoch ju treba zopakovať.

"Táto gelová maska pomáha aj pri vráskach, aj mladej pleti, ktorú trápi akné, pretože napomáha hojeniu zapálených ložísk," podčiarkla V. Becková. "Ďalším účinným spôsobom boja proti vráskam je už známy botox. Používa sa hlavne vtedy, ak ženu trápia nepekné "čiarky" pri koreni nosa, ktorým hovoríme vrásky hnevu, vodorovné na čele alebo vejáriky vrások pri vonkajších očných kútikoch." Po tejto metóde pleť získava mladistvejší vzhľad a pritom sa nerobí chirurgicky, takže po nej neostávajú žiadne jazvy. Po zákroku nie je potrebná ani rekonvalescencia, žena sa teda nemusí obávať, že si musí v práci zobrať voľno alebo dovolenku. Účinok pritom nastupuje už 2-3 dni po aplikácii, teda asi 72 hodinách po zákroku. Efekt vydrží zväčša 3 až 6 mesiacov, potom treba proces zopakovať. Čím sa robí častejšie, tým dlhšie trvá účinok.

V boji proti akné i vráskam je vhodná tiež mikrodermabrázia. "Je to nebolestivá, jednoduchá, počítačom riadená metóda, pri ktorej špeciálne mikroskopické kryštály pod rôznym tlakom obrusujú zrohovatelú vrstvu pokožky, čistia ju a oživujú." Súčasne sa pokožka prekrvuje, dochádza k stimulácii a novotvorbe buniek, zvyšuje sa efektivita prísunu aktívnych látok. Táto metóda je podľa MUDr. Veroniky Beckovej nebolestivá, bez rizika alergických reakcií, netvoria sa po nej jazvy ani pigmentácie. Pomáha pri starnúcej pokožke a vráskach, aj pri problémovej pleti, hlavne tam, kde sú akné, jazvy, rozšírené póry a pigmentové škvrny.

Čo proti nadmernému poteniu

Niektoré dámy nemajú s potením problémy. Pre iné je vážnym nepriateľom, proti ktorému nepomáha sprchovanie, kúpanie ani silné voňavky. Moderná dermatokozmetika má však účinný liek. Je ním botox.

Postup ako ho použiť je veľmi jednoduchý - roztok botulotoxínu sa tenkou ihličkou a niekoľkými vpichmi aplikuje na miesta nadmerného potenia (hyperhidrózy), ktorými sú najčastejšie podpazušie, dlane a chodidlá.

Za asi 2 až 5 dní sa potivosť takto ošetrenej oblasti výrazne zníži. Niekedy sa dostane až na 20 percent predchádzajúcej úrovne, čo znamená, že potenie sa rázne obmedzí až zastaví. Pravda, pri tomto spôsobe sa nedosiahne trvalé vyliečenie, len obmedzenie na obdobie až jedného roka. Potom sa účinok výrazne zníži, preto treba ošetrenie zopakovať. No aj tak je to úžasná a až na pár vpichov prakticky nebolestivá metóda.

Niekoľko rád pred blížiacou sa zimou

Každá tvár potrebuje iné krémy

Hovorí sa, že čím je vonku chladnejšie, tým treba najmä tvári, ktorá je najviac vystavená vplyvom počasia, venovať väčšiu pozornosť. Pravda, ani vtedy nemožno zabúdať, akú pleť dáma má.

Pokiaľ je to aknózna pleť napríklad mladej devy, ktorá sa hnevá, že má na tvári pupence (akné), tá nevyžaduje okrem dermatologickej liečby výraznejšiu starostlivosť lokálnymi prípravkami. I keď na trhu, najmä v lekárňach je množstvo vhodnej, ošetrujúcej kozmetiky pre problematickú pleť. Najmä v lete okrem liečby takáto tvár nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu. Trochu iná je situácia na jeseň a v zime, kedy už po krémoch musí siahnuť. Určite však na aknóznu pleť nie sú vhodné mastné krémy, pretože upchávajú póry a podporujú tvorbu nových "vyrážok". Majú byť len hydratačné.

Dámy v strednom veku, teda medzi 30 až 40-tym rokom, majú už pleť trošku viac poškodenú. Takže by jej mali venovať zvýšenú starostlivosť. V tomto veku býva pleť zväčša suchšia, so sklonom k tvorbe vrások, pórovitá, zmiešaná, na bokoch suchá. I preto treba do stredu tváre naniesť menej mastný, na okraje naopak mastnejší krém. V zime je vhodné používať hydratačné krémy, ale aj výživné a spomínané mastnejšie, hlavne pri pleti s nadmernou tvorbou cievok. Mastnejší, pravda, len cez deň. Na noc je lepšie siahnuť po výživnom. Krémy musia ženy striedať, nech si pleť nezvykne na jeden druh. Postupom času by to mohol byť problém. Dôležitá je tiež pravidelná starostlivosť o pleť v dermatokozmetických salónoch a raz za rok intenzívnejšia starostlivosť - rejuvenizácia podľa požiadaviek pleti.

Sledujte najmä obsah tuku v kréme

Riedky pre normálnu a zmiešanú

Na pultoch v obchodoch a obchodných centrách nájdu dámy veľa rôznych krémov na pleť. Nie každá značka však vyhovuje každému druhu pokožky. Určite si musí žena vyskúšať, ktorý je pre ňu najvhodnejší.

Počas dňa je dosť dôležité, aby aj po nanesení krému pleť ostala jemná a hebká, bez lesku alebo suchých miest. Skôr ako sa pre krém dáma rozhodne, mala by sa pozrieť, aký je obsah tuku v kréme. Riedky má v sebe tuku menej a hodí sa najmä pre normálnu a zmiešanú pleť. Keď je krém hustý a leskne sa, je vhodný na premastenie suchej a citlivej pokožky.

Hovorkyňu magistrátu Z. Bobríkovú v mladosti trápili akné

Na drahé krémy si nepotrpí

"V puberte som mala problémy s akné. Trápili ma na pre ne typických miestach - čelo, nos, brada. Samozrejme, že som sa ich snažila vytláčať. Nepomohlo ani to, že mama mi dávala po rukách. Stačilo, že sa otočila a už som stála pri zrkadle," priznala hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobríková, čo jej v časoch, keď už začala pokukávať po chalanoch, znepríjemňovalo život. Občas na akné použila vysušujúce pleťové vody, ale inak nič. Postupne sa samé stratili a dnes ju už nič také netrápi.

I keď ako každá žena, ani teraz nie je so sebou spokojná. Nič však na tom nechce zmeniť. Čiastočne preto nie, že to stojí veľa peňazí. Hlavne je však presvedčená, že nie je nič krajšie ako stará zvráskavená tvár. Veď v nich je zapísaný život. "Na žiadne vyhladzovanie by som teda nešla. Zrejme aj preto fandím americkým herečkám, ktoré otvorene hovoria, že by sa na plastiky, naťahovanie či iné úpravy nedali. Na tvári má byť vidieť, čo človek prežil, myslí si hovorkyňa. Napríklad vejáriky okolo očú sú podľa nej dôkazom, že dáma sa rada smeje.

"Nie som zaryto proti úpravám tváre. No nie drastickým. Mám napríklad znamienka, o ktorých kozmetička povedala, ža laserom by sa dali odstrániť. Ja to však neurobím. S tým, čo sme dostali, sa treba naučiť žiť a nie násilne to vylepšovať," dodala Z. Bobríková.

Starostka A. Takáčová neprepadáva kozmetické salóny

Siaha po vlastných prípravkoch

Starostka MČ Sever Andreja Takáčová v mladosti problémy s akné nemala. So svojou pleťou nemá ťažkosti ani teraz. Pritom nepatrí k ženám, ktoré by prepadávali kozmetické salóny a predajne s krémikmi.

"Zatiaľ nič také nepotrebujem, a dúfam, že takto to bude i ďalej. Keď som bola mladšia, moja pleť bola zmiešaná, teraz sa mení viac na suchšiu, takže sa jej snažím dávať výživný krém." Pleti tiež dopraje kvalitný nočný krém. Niekedy siahne aj po receptoch z domácej kuchyne. Výborné sú trebárs sťahovacie masky. Ženy ich určite poznajú. Je to buď maska z vajíčkového bielka alebo olivový olej s citrónom. Super sú aj jogurtová alebo z droždia.

"Mám svoj vlastný recept i na peeling. Do olivového oleja dáme soľ a tým masírujeme tvár. Treba to skúsiť, je to skutočne výborné," tvrdí starostka Severu. "Vrásky? Isteže sa objavujú. Napriek tomu by som na žiadne kozmetické úpravy nešla," tvrdí A. Takáčová. Podľa nej je na ne najlepším liekom pekný úsmev. Ten tvár vždy rozšiari a dodá jej sviežosť a mladosť. "Keď už vrásky sú, hanbiť sa za ne netreba. Tiež sú svojím spôsobom krásne. Každý vek má predsa niečo do seba. Základom je prirodzenosť, na nej sa stavia najlepšie," dodala starostka A. Takáčová.

lia

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 4. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 5. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 6. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 8. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 9. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 10. Pomáhajte čítaním
 1. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 2. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 3. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 4. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 5. Aplikácia, kde z pohodlia domova zlikvidujete škodovú udalosť?
 6. Škola môže vyzerať aj inak!
 7. UNIQA preberá na Slovensku aj dôchodkové fondy AXA
 8. Využite dovoz tovaru do 24 hodín a zadarmo
 9. Dopad krízy na firmu zmierni strednodobý prenájom vozidla
 10. V Košickom kraji máme more aj neviditeľnú izbu: Objavte ich!
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 33 910
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 24 332
 3. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 22 480
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 17 118
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 14 758
 6. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 11 816
 7. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 11 440
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 419
 9. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 554
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 10 534
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koniec spojenectvu? Trnka sa pustil do Polačeka. Hrá sa o milióny eur

Župan: Pletie si mandát poslanca a primátora. Načo tam je?

Politických spojencov rozhádala mimoriadna finančná pomoc. Polaček by ju chcel využiť pre zoo či cesty.

Psychologička: Pre človeka s inými problémami môže byť pandémia poslednou kvapkou

Prichádzajú za ňou vyčerpaní zdravotníci i školáci, ktorí majú ťažkosti s online výukou.

Klinická psychologička Jana Maliňaková odporúča na psychickú pohodu v čase pandémie pravidelný denný režim.

Lekár natočil inštruktážne video, hudobník pôjde medzi bezdomovcov

Dobrovoľníkov pri celoplošnom testovaní pribúda aj na Spiši.

Pilotné testovanie v Bardejovskej zábave.

S dílerom si dohodli kúpu drog, s prokurátorom tresty

Pre marihuanu prišli k cintorínu, tam ich zadržali policajti.

Mladíci si narobili problémy.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Igor Matovič.
Dobré ráno

Dobré ráno: Boj o moc, ambície a pomsta. Kauza STU

Čo sa to dialo na Slovenskej technickej univerzite.

Podcast Dobré Ráno.
Komentár Petra Schutza

Najsilnejšie protipandemické opatrenie je osobný lockdown

Zabudli povedať najdôležitejšiu informáciu.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop