Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Pokračujeme v seriáli, v ktorom si podávajú ruky história a súčasnosť

Naše mesto je krásne a bohaté na históriu i súčasnosť. Keďže to prvé začína rokmi trošku zapadať do zabudnutia, Košický večer sa rozhodol, že

minulosť poopráši. Nebojte sa však, nechceme vás zasypávať faktami z nedávnej či dávnejšej histórie. Naším korzovaním mienime len pripomínať zaujímavejšie ulice a budovy mesta, a tieto dobové fakty spestriť informáciami, čo je v stavbách teraz. Náš historicko-súčasný seriál je zároveň príležitosťou pre podnikateľov, aby sa formou inzerátov aj sami mohli pochváliť a pripomenúť verejnosti, čo kde v meste máme.

Vrátna ulica patrí k starým, historickým uliciam mesta. Väčšina domov na nej je malá. Je to pozostatok bývalého parcelného členenia, kedy tam žila mestská chudoba a jednotlivé domce boli vymedzené úsekmi medzi opornými piliermi hradobného múru vzdialenými od seba len asi 5 či 6 metrov. No i tak sú na nej aj dva zaujímavé domy. Číslo 3 má stavba z konca 19. storočia, v ktorej sídli Slovenská obchodná inšpekcia. Na náprotivnej strane je to dom, ktorý je svojou polohou orientovaný až do troch ulíc - do Vrátnej, Bočnej a Timonovej. Východne od neho bola kedysi bašta dotvárajúca stredoveký kolorit Vrátnej ulice. Bránil ju cech sedlárov a kopijnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Milovníkov múdrostí viazaných v knihách pozýva do svojej predajne na rohu Vrátnej a Hlavnej ulice 12 antikvariát AntiQart. Vchodom z Vrátnej ulice sa návštevníci dostanú do priestorov antikvariátu dýchajúcich minulosťou a poskytujúcich jedinečnú atmosféru zákazníkom už od 6 rokov. V knižnom bohatstve, ktoré tvorí asi 5000 titulov, človek zabudne na každodenné starosti.

Na čísle 4 je znovuotvorená reštaurácia NEBO-PEKLO, ktorá víta každého gurmána či zábavychtivého návštevníka. Široký výber jedál dopĺňa pestré obedové menu za výborné ceny s chutným, sladkým dezertom. Skvelú zábavu a dobrú náladu zažije každý na pravidelných piatkových diskotékach. Netreba preto váhať s prijatím pozvania na príjemné posedenie a skvelú zábavu do reštaurácie NEBO-PEKLO.

Skryť Vypnúť reklamu

Na čísle 10 už od roku 1996 majú chovatelia a milovníci zvierat predajňu chovateľských potrieb LERWICK. Prízemie je venované chovateľom hlodavcov, vtákov a rybičiek. Sú tam tiež živé zvieratká, rôzne druhy hlodavcov, fretky, aj roztomilé perzské mačičky. Na 1. poschodí ponúka predajňa široký sortiment potrieb pre psov a mačky. Nechýbajú krmivá, vitamínové doplnky, kozmetika, antiparazitné prostriedky, misky či hračky pre štvornohých miláčikov.

Cestovná kancelária BB Turist, s. r. o, ktorá sídli na Vrátnej 13, je na trhu od roku 1993 (pôvodne ako BEATA TOUR). Od svojho vzniku sa špecializuje na letné pobytové zájazdy do Talianska. Ponúka luxusné ubytovanie v prázdninových osadách a kempingoch nachádzajúcich sa priamo pri mori. Známe sú tým, že je tam dosť bazénov a športovísk. Prevažnú klientelu cestovnej kancelárie tvoria rodiny s deťmi, školy v prírode a športové kluby, pre ktoré sú vytvorené vynikajúce podmienky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zo severnej strany Vrátnej ulice sa pomaly presúvame na južnú stranu. Nemá síce toľko pekných domov ako severná, ale zato je staršia a viac približuje minulosť. Stoja tam totiž potomkovia skutočných podmúrových domov z druhej polovice 18. storočia. Väčšina domov je priam miniatúrna, lebo v časoch, keď ešte nesiahali von za hradby, nemohli mať viac ako jednu malú miestnosť. Je dosť možné, že tam stáli aj dve veže arpádovskej hradobnej línie. Jedna na mieste domu č. 30, druhá domu č. 46. Práve na tejto južnej časti má Vrátna ulica osobitý pôvab.

Vráťme sa však k číslu 32, kde v súčasnosti ponúka svoje služby Sprostredkovateľská agentúra Help. Už 14-ty rok sa venuje sprostredkovaniu kúpy, predaja a prenájmu nehnuteľností. Aj so zabezpečením kompletného servisu, poradenstva, vyhľadávania záujmových nehnuteľností, všetkých dokladov a zmlúv podľa požiadaviek klientov. Sprostredkovateľská agentúra Help podá pomocnú ruku v správny čas.

Spoločnosť F.USA sídliaca tiež na čísle 32 vznikla v roku 1997 ako spoločnosť sprostredkujúca au pair pobyty do USA pre študentov a mládež od 18 do 26 rokov. Odvtedy rozšírila svoju činnosť aj na európske krajiny. Cieľom spoločnosti je rozšíriť obzor, schopnosti a jazykové znalosti mládeže tým, že im za minimálne výdavky sprostredkuje, aby mohli rok žiť, študovať, pracovať, cestovať, spoznávať nové krajiny a spôsoby života.

V susedstve Vrátnej je Bočná ulica. V minulosti bola len akousi pomocnou komunikáciou, a preto vo väčšine historických domových súpisov nemá žiadne meno. V roku 1604 ju v preklade z nemčiny volali "Ulička za kúpeľami a oproti vstupu na Zámočnícku." V stredoveku sa potom okrem iných volala "Bočná" alebo "Priečna ulica." V roku 1834 mala ďalšie meno "Klinčeková ulica", po roku 1945 dostala meno po básnikovi Ivanovi Kraskovi. Od roku 1990 sa volá "Bočná". Do polovice 19. storočia bola Bočná ulica oveľa kratšia ako je dnes. Na jej krížení s Vrátnou totiž končila v hradbách, takže jej dĺžka bola 150 metrov. Po prebúraní hradby ju predĺžili zalomeným úsekom, čím jej pribudlo ďalších 45 metrov. Bočnú ulicu istý čas obhospodaroval cech výrobcov štítov. Neskôr ju prevzal cech sedlárov a výrobcov kopijí. V stredoveku bolo na východnej strane ulice pomerne veľa domov.

Dnes je na rohu Bočnej a Alžbetinej ulice predajňa Art & Flora. Zákazníci v nej nájdu oázu ticha a príjemnej nostalgickej atmosféry. Pohodu dotvárajú vyzdobené priestory kvetinárstva, ktoré sa zaoberá výrobou a predajom rôznych sezónnych dekorácií. Pri ich tvorbe sa vo veľkej miere využíva prírodný materiál. Výrobkom dodáva jedinečnosť a originalitu.

Na tej istej adrese, teda na Bočnej č. 2, nájdeme aj obchodík s názvom EMMA. V útulných priestoroch ponúka dámske odevy originálnych strihov. Sú výhradne z prírodných materiálov od slovenských a českých módnych tvorcov. Modely v malých sériach sú ručne domaľované a batikované. Charakteristiku ponúkaných odevov možno zhrnúť do výstižného sloganu Emmy: "V našich šatách aj dáma preskakujúca plot zostane dámou."

Vkusné zariadenie a zaujímavé doplnky v Intermezzo café na čísle 4 sú dôkazom toho, že história si dokáže podať ruku so súčasnosťou a spolu môžu vyčariť príjemné a jedinečné prostredie. Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť ráno bez chutnej kávy, je otvorené každý pracovný deň už od 8. hodiny. Prijmite pozvanie a doprajte si chvíle oddychu v kaviarni, kde si môžete vybrať aj miešané nápoje či vychutnať originálnu arménsku medovú tortu.

V rohovej budove na Bočnej č. 10 od augusta tohto roku funguje spoločnosť AH-MED s. r. o. Lekáreň Adonis so širokým sortimentom zdravotníckych potrieb, ortopedických pomôcok a doplnkov. Bezbariérový prístup, vkusne riešený interiér a odborne erudovaný, ochotný personál vytvárajú pacientom a klientom priam rodinné prostredie. Preto neváhajte, návšteva lekárne ADONIS je určite správnym rozhodnutím.

Z Bočnej sme prešli na Moyzesovu ulicu. Jej história je vskutku zaujímavá. Výstavba ulice sa plánovala ešte začiatkom 40-tych rokov 19. storočia na ploche tzv. Glacisu. Bol to upravený a vyrovnaný terén pred mestskými hradbami. Prvé, čo na nej v roku 1858 začalo vznikať, bolo stromoradie. Pôvodne mal celý priestor medzi dnešnou Moyzesovou a Kuzmányho ulicou slúžiť ako promenáda. Potvrdzuje to aj jej najstaršie meno, v roku 1870 sa v preklade z maďarčiny volala Vonkajšia promenáda. Keďže ako promenáda bola dlhá, delila sa na Hornú, Strednú a Dolnú promenádu. Jej okolie bolo len veľmi pomaly zastavané domami, a aj to spočiatku iba na východnej strane. Začiatkom 20. storočia sa volala "Rákóczi körút - Rákocziho okružná." Toto meno mala do konca druhej svetovej vojny. Potom bola premenovaná na "Moyzesovu okružnú" po biskupovi, národovcovi a prvom predsedovi Matice Slovenskej Štefanovi Moyzesovi. Až v 70-tych rokoch 20. storočia, keďže mestský okruh v tom čase už neexistoval, bol názov upravený na Moyzesovu ulicu.

Svojím spôsobom táto ulica trošku pripomína parížske bulváry. Je dlhá 1100 metrov, široká 49 metrov a má 22 metrov širokú alej s množstvom stromov. Uličnú zástavbu začala dostávať až v 50-tych rokoch 19. storočia. Na úseku medzi Bačíkovou a Zbrojničnou ulicou tiekol vtedy potok. Prvé domy stáli na dnešných číslach 6, 8, 10 a 12, no neboli to tie, čo sú tam teraz. V bývalom dome č. 8 otvoril v roku 1890 vtedajší košický biskup Žigmund Bubics detskú škôlku. Venovala sa hlavne predmestským deťom a bola to vraj najlepšia škôlka v meste, do ktorej chodievalo až 300 detí.

Domy na číslach 22 až 38 patria do kategórie tzv. obytných domov a sú dôkazom ako sa v minulosti plytvalo stavebnými pozemkami. Potvrdzuje to najmä č. 22. Dom i záhrada stoja na mieste bývalej vodnej priekopy opevnenia. Vo väčšine jeho priestorov fungovala materská škola.

Od začiatku roku 2005 sídli na Moyzesovej 22

spoločnosť Maxima finance s. r. o. Bez obmedzenia veku poskytuje klientom do 24 hodín hotovostné, expresne rýchle pôžičky. Jedinou podmienkou na získanie pôžičky je vlastníctvo nehnuteľnosti. Mesačný úrok a termíny splatnosti si záujemca priamo dohodne. Spoločnosť veľmi rýchlo odbremení klienta od množstva iných pôžičiek, exekúcií. Financie poskytuje na rekonštrukcie i dovolenky, teda na čokoľvek.

V susedstve, na čísle 24, funguje od roku 1996 firma Sapa zaoberajúca sa sprostredkovaním práce do zahraničia. Je to pobočka Slovenskej akademickej a personálnej agentúry, ktorej hlavné sídlo je v Bratislave a na trhu práce pôsobí 12 rokov. V príjemných priestoroch záujemcov privíta ochotný personál, ktorý poradí ako si v zahraničí vybrať prácu, jazykový kurz alebo strednú školu. Dvere do agentúry Sapa sú každému otvorené.

Reklamno-umelecká agentúra Amadeus, tiež na čísle 24, poskytuje a zabezpečuje komplexný servis a realizáciu kultúrno-spoločenských podujatí, eventov, reklamnú a produkčnú činnosť. Spolupracuje s renomovanými agentúrami v zahraničí i na Slovensku. Na príprave projektov sa podieľa tím profesionálov, ktorí zabezpečujú organizačno-technickú a mediálnu podporu. Ponúkajú dlhoročné skúsenosti a serióznosť, čo dokazuje široké portfólium spokojných klientov agentúry Amadeus.

V lekárni Copenhagen na čísle 32 okrem kompletného sortimentu liekov, kozmetických a doplnkových prípravkov na počkanie a bezplatne zmerajú klientom krvný tlak či hladinu glukózy v krvi. V duchu vlastného hesla: "Dokážme činmi pacientovi, že je našou prioritou," sa o to snaží kolektív lekárne už takmer sedem rokov. Dovoľte, aby vás o tom presvedčili.

V susedstve lekárne, na čísle 34, je Finop s. r. o, realitná a dražobná spoločnosť. Vznikla nadväzujúc na dlhoročnú prax spoločníkov a zamestnancov v oblasti realít, aby profesionálnym a serióznym prístupom ku klientom pomohla splniť ich požiadavky na predaj, kúpu alebo prenájom nehnuteľností. Dôležitou súčasťou predaja nehnuteľností ponúkaných touto spoločnosťou je propagácia predaja v dennej tlači i v ďalších médiách, a tiež prezentácia na vlastnej www stránke.

O dom ďalej, teda na čísle 36, sa oproti Slovenskému rozhlasu nachádza novootvorená predajňa Benjamín. Ponúka široký sortiment dojčenského tovaru, detského textilu od veľkosti 56, plienky, zavinovačky, deky, vaničky, fľaše, cumlíky i detskú kozmetiku.

Dom na čísle 46 patrí do kategórie mestských domov. Vyrástol na sklonku 19. storočia a z bežnej výstavby tých čias sa ničím zvláštnym nevyníma. Snáď len tým, že v jeho susedstve (na čísle 44) bolo okolo roku 1900 veliteľstvo žandárov. Dnes je na čísle 46 spoločnosť PTK-ECHO s. r. o., ktorá už 15 rokov oslovuje mladých i starších občanov a ponúka im pestrú paletu vzdelávacích a jazykových služieb i legálnu prácu v zahraničí. Medzi nosné programy patrí štúdium v zahraničí, najmä v Austrálii. Nemenším magnetom je Au-pair program v USA a v Európe. Enormný je aj záujem o jazykové kurzy a rekvalifikačné kurzy vrátane manažmentu v hoteliérstve, o externé štúdium SSG (maturita za dva roky) a o prekladateľskú činnosť.

Alžbeta LINHARDOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Zelená Bratislava
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 300
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 472
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 224
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 338
 5. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 192
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 107
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 998
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 039
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 873
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 805
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop