Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Spevák Miro Žbirka tajne dúfa, že hudba bude pre jeho deti len koníčkom a nie povolaním

Jeho rady začínajúcim spevákom by boli v SuperStar najnudnejšieMeky Žbirka patrí bezpochyby medzi stálice slovenskej a aj českej populárnej scény.

Jeho rady začínajúcim spevákom by boli v SuperStar najnudnejšie

Meky Žbirka patrí bezpochyby medzi stálice slovenskej a aj českej populárnej scény. Medzi časom ho poznáme nie len ako speváka, ale aj ako príležitostného moderátora. Do Košíc naposledy meral cestu kvôli tomu, aby sa novinárom pochválil so svojim najnovším albumom Dúhy. Pri tej príležitosti sme sa s ním porozprávali o nových pesničkách, ale aj o jeho deťoch či spolupráci s Marikou Gombitovou.

Počas nášho rozhovoru znel v pozadí práve Mekyho posledný album Dúhy. "Prvý krát som v situácii, že hovorím o albume a popri tom ho počujem. Je to zábavné. Ono sa to totiž nezdá, ale aj hovoriť o albume je dosť náročné. Ani zďaleka však nie tak, ako nahrávanie. To je často o nervoch a dá to človek poriadne zabrať. Ja sa teraz musím spamätať z toho, že som niekoľko mesiacov nepočúval nič iné, len pesničky, ktoré sme pripravovali na môj nový album," prezradil M. Žbirka. Spolu s kolegami muzikantmi hľadal správne aranžmány, hral sa s textami. "Neraz som sa o tretej v noci zobudil a napísal si poznámku, čo treba prerobiť... Toto všetko sa mi však vrátilo, lebo keď dnes album počúvam, cítim, že spevu je tam akurát, že druhý hlas je presne na mieste a že gitarové sóla sú vyvážené. To všetko bolo treba doslova vydrieť."

Skryť Vypnúť reklamu

Príprava nového albumu M. Žbirku na niekoľko mesiacov pohltila. Sám uznáva, že v tomto smere je v istom zmysle bláznom a fanatikom. "U mňa sa vekom násobí zodpovednosť, s ktorou k tvorbe pristupujem a uvedomujem si, že to až hraničí s fanatizmom. Ale keď človek chce v dnešnej dobe preraziť, musí veci robiť poriadne a zahĺbiť sa do nich. Nehanbím sa za to, že som svojim spôsobom bláznom."

Neostáva mu dosť času na rodinu

Muzika Mekymu odoberá veľa času a energie a neostáva mu jej dosť na iné veci. "To je jediné, čo mi prekáža. Je problém pri nahrávaní cédečka byť manželom aj otcom, ktorého deti potrebujú pri sebe. Neobjavil som doteraz metódu, ako to všetko skĺbiť. Ale keď odprezentujem tento album, keď sa natočia prvé klipy a dohodne sa turné, tak začnem myslieť viac aj na rodinu. Začnem byť normálnym manželom a otcom. Veď dcéra Linda je vo veku, keď si má vybrať strednú školu a ja ju v tom nechcem nechať samú. Mám pocit, že pri takýchto zásadných zmenách v živote mojich detí, by som mal byť prítomný ako otec."

Skryť Vypnúť reklamu

Meky tvrdí, že práve pri výbere strednej školy mal on sám veľké šťastie. "Vtedy som si vybral muziku - niečo, k čomu som intuitívne smeroval a čo sa ukazovalo ako čosi, čím sa budem vedieť živiť. Keď má niekto 15 rokov, je mu ťažko rozhodnúť sa, čo bude v živote robiť. Preto v tom Lindu nechcem nechať samú. Nebudem ju však do ničoho nútiť, ani ju o ničom presviedčať. Predpokladám ale, že bude chcieť, aby sme jej s manželkou poradili."

M. Žbirka má z prvého manželstva dospelú dcéru Denisu, pre ktorú napísal skladbu Deny. S druhou manželkou - novinárkou - má 15-ročnú Lindu a 11-ročného Davida. Obaja očividne inklinujú k muzike. Veď s Lindou Meky naspieval spoločný duet a David si s obľubou zabubnuje na otcových koncertoch. "Ten duet s Lindou je celkom vydarený a bude to pre nás oboch príjemná spomienka. No nemyslím si, že by Linda chcela byť speváčkou. Rada si pospevuje, to áno, ale len tak pre seba. Nemá v sebe tú potrebnú dávku exhibicionizmu. Ale Dávid - to je iná káva. Ten keď vidí veľké haly plné ľudí, hneď by si sadol k bubnom... U neho viac hrozí, že zakotví v showbiznise. Mám však takú nádej, že aj keď obaja majú hudbu radi, že sa pre nich stane len koníčkom a nie povolaním. Ja predsa veľmi dobre viem, čo to obnáša a povedzme si pravdu - nie je to práve naistejší chlebíček..." Ak sa však Dávid predsa len rozhodne byť najlepším bubeníkom na svete, brániť mu v tom nebude. "Som predsa normálny človek - nebudem niekomu kaziť život a vlastnému dieťaťu už vôbec nie! Bol by som však v tomto prípade rád, ak by sa nesústredil len na to bubnovanie. Veď v muzike sa dá robiť veľa iných vecí."

Skryť Vypnúť reklamu

Práve Dávid si viac ako jeho sestra uvedomuje, že mať za otca známeho a populárneho Mekyho Žbirku, nie je tak úplne obyčajná vec. "Vždy som ich však viedol k tomu, aby to nevnímali takto povrchne. Chcem, aby sa na to pozerali tak, že to čo robím, je len jedno z možných zamestnaní. Pravdou však je, že mnohí ľudia, ktorí si robia svoje zamestnanie, sa nikdy neobjavia v novinách. Ale ja áno... Chcem, aby nevnímali na mojej práci len to pozlátko. U syna sa mi to nie celkom darí, lebo je očarený tým, keď mu ľudia tlieskajú, rád nakrúca klipy - toto všetko ho veľmi baví. Aj tak som však rád, že to vníma veľmi rozumne a nehrozí, že by prišiel do školy a robil machra, lebo je synom Mira Žbirku. Vo svojom myslení je ďalej a aj sám si veľmi dobre uvedomuje, že muzika nie je o machrovaní."

Nechcel byť slovenských Lennonom

Že muzika naozaj nie je o machrovaní a že je pre neho dôležitá, si M. Žbirka uvedomil v čase, keď bola popmusic pre neho tou najpodstatnejšou vecou na svete. "Bolo to vtedy, keď The Beatles vydali album Hard Day´s Night. Pripadalo mi zaujímavé hrať tieto skladby a aj sám skladať. Tvorba mi zrazu začala javiť ako vzrušujúca a nechal som sa do toho doslova vtiahnuť. Je skvelé, že v tom čase boli The Beatles pre nás vzormi. Vďaka tomu som si uvedomil, že hudba nie je len brnkanie do gitary. Mohol som skončiť úplne inak, no vďaka beatlesáckej muzike sa tak nestalo. Silne ma to inšpirovalo." Aj keď sa M. Žbirka netají bezhraničným obdivom tejto liverpoolskej kapely, nikdy nechcel byť slovenským Johnom Lennonom a ani kapely, ktoré zakladal - Modus, či neskôr Limit - nemali ambíciu byť slovenskými The Beatles. "Táto kapela ma neinšpirovala v tom zmysle, že by som chcel hrať jej skladby. To nikdy. Skôr to bolo o tom, že som ich odkaz vnímal tak, že mám skladať vlastné pesničky. V Moduse i Limite."

Práve v týchto kapelách mal Meky šťastie na spoluprácu s Lacom Lučeničom, Janom Lehotským či Marikou Gombitovou. S touto speváčkou, dlhé roky považovanou za prvú dámu slovenskej popmusic, sa po rokoch opäť dostal k spolupráci a nahral duet. "Musím sa priznať, že som bol spočiatku v tomto veľmi skeptický. Marika si však skladbu vypočula, páčila sa jej a Kamil Peteraj napísal text, v ktorom jej úplne vyšiel v ústrety. Podarilo sa to a pre mňa je to zázrak. Treba si povedať pravdu - Marika predsa už vôbec nenahráva! Aj preto mám z toho ešte lepší pocit, lebo viem, že to vôbec nie je samozrejmosťou, že ona niečo nahrala..." M. Žbirka sa rád vracia k overeným spoluprácam, aj keď je pravda, že sa nebráni ani duetom s pomerne neznámymi speváčkami. Veď kým nenaspieval s Marthou duet, túto českú speváčku takmer nik nepoznal... "S Marikou je to však úplne o inom. Naše hlasy jednoducho spolu súzvučia a nikto nevie prečo a preto pri prípadnej spolupráci sa nie je čoho obávať."

Aj keď sa návrat k Marike vydaril, k L. Lučeničovi sa nepodarí. "Možno by bolo zaujímavé spolu niečo urobiť, no Laco je vyťažený povinnosťami v SuperStar. Možno keď to celé prehrmí, tak ho bude zaujímať aj niečo iné. Keď mňa oslovili do poroty SuperStar, hneď mi aj poslali rozpis povinností - bol doslova brutálny, a tak viem, čo všetko to obnáša." M. Žbirka však miesto porotcu odmietol nie kvôli časovej vyťaženosti. "Neviem si predstaviť, že by som ľuďom, ktorým by záležalo na tom, čo im poviem, ohodnotil negatívne ich spev. Ja by som bol veľmi ohľaduplný a moje odporúčania spevákom by boli asi tie najnudnejšie v SuperStar. Cítil som, že na toto sa vôbec nehodím."

Moderovanie mu nezachutilo

M. Žbirka však má pocit, že ak si už má od spievania odskočiť, tak radšej na post moderátora. "Práve preto sa ma snažili zlákať do SuperStar. Chceli zabrnkať na moju ješitnosť, že som rád vtipný, keď moderujem relácie či súťaže a že budem rád, keď budem môcť byť vtipný ako porotca. Lenže to by som musel byť vtipný na cudzí účet a to mi nie je blízke. To si radšej budem uťahovať sám zo seba."

Aj keď má za sebou Meky niekoľko moderovaní udeľovaní hudobných cien či rôznych zábavných programov, tvrdí, že moderovanie mu nikdy špeciálne "nechutilo". "Veď ja som do toho doslova spadol. Keď som robil reláciu Rytmick, tak som mal pôvodne spraviť iba jednu časť. Bola z toho druhá, tretia i ďalšie a nakoniec mi bolo ľúto, keď tá relácia skončila. Som rád, že toto obdobie už mám za sebou a že ma už dlšiu chvíľu nikto na takúto prácu neoslovil. Keď som totiž niečo odmoderoval, na druhý deň sa ešte o tom hovorilo, no na tretí sa na to zabudlo. Keď však urobím dobrú pieseň, tá tu so mnou vydrží podstatne dlhšie."

Práve vydarené pesničky dodávajú Mekymu chuť púšťať sa do nových a tie potom ponúkať fanúšikom na koncertoch. "Dnes už nie je žiadna sranda zorganizovať koncertné šnúry. Som rád, že tento servis vybavujú iní ľudia a ja sa na nich zúčastňujem iba ako interprét. Najbližšie sa na koncerty k albumu Dúhy chystám na jar. Nie je to žiadna sranda - v mojom veku musím byť úplne fit a v kondícii, aby som koncert poriadne odspieval. Vôbec to nie je o rôznych párty po koncertoch. To si môžu dovoliť organizátori a sponzori. Ja musím utekať na hotel, byť ticho a šetriť si hlas."

M. Žbirkovi sa vraj za tie roky nedostala do repertoáru ani jedna pieseň, ktorej by sa vyhýbal. "Neprekáža mi ani to, že si ľudia pýtajú stále tie isté skladby. Ja plne chápem, že keď niekto príde na môj koncert, chce počuť Atlantídu či Biely kvet. Ja keby som prišiel na koncert Rolling Stones a nezahrali by Satisfaction, tiež by som bol sklamaný... Všetky moje skladby rád zahrám. Ak by som však mal vybrať jednu, ktorá je mojou naj, tak by to bola asi Balada o poľných vtákoch. Tá úplne vybočuje z mojej tvorby."

Najlepšie si oddýchne s rodinou. Kvôli druhej manželke sa pred časom presťahoval do hlavného mesta našich západných susedov. "Radek Pastrňak ma nazval Pražiakom - Slovák, ktorý žije v Prahe, podľa neho nie je Pražák, ale Pražiak. Taká česko-slovenská schyzofrénia ma pochytí iba vtedy, ak dlšiu dobu nie som na Slovensku a po čase prídem do Bratislavy. Vtedy mám pocit, že neviem, čí som."

M. Žbirka teda nerieši to, či je Slovákom, Čechom či dokonca Angličanom. "Ja v tom mám jasno. Som Slovák, ktorý má mamu Angličanku a ktorý sa priženil do Čiech," dodal Meky s úsmevom.

Dátum narodenia: 21. október 1952

Znamenie: Váhy

Miesto narodenia: Bratislava

Rodinný stav: druhý krát ženatý, tri deti

Relax: spánok

Diskografia:

2005 Dúhy

2003 Best of ´93 - ´03

2001 Modrý album

2002 The Best of 2

1999 Songs For Boys And Girls

1998 22 dní

1997 Meky

1994 Samozrejmý svet

1993 Songs For Children

1990 K.O.

1989 Step By Step

1988 Zlomky poznania

1986 20 naj...

1986 Chlapec z ulice

1984 Dear Boy

1984 Nemoderný chalan

1983 Roky a dni

1982 Sezónne lásky

1980 Doktor Sen

1979 Modus

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 7. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Úprava osobného motorového vozidla
 2. Important information for Brazilians living in Slovakia
 3. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 4. Vitajte v postapokalyptickom svete
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. Päť chýb pri zateplení strechy
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 30 431
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 391
 3. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 14 159
 4. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 12 883
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 781
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 667
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 641
 8. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 9 527
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 377
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 168
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Advokátku vyviedli z košického súdu. Napriek výzvam si odmietla dať rúško

Hrozia jej sankcie od advokátskej komory i úradu verejného zdravotníctva.

Pri vstupe do budovy košických súdov musí každý prejsť dôkladnou kontrolou.

Štátnych úradníkov na košický magistrát nepustili

Proti zvýhodnenému nájmu bol šéf majetkovej komisie.

Na magistráte nebudú sídliť pracovníci ÚVO.
Poslanec Rudolf Dupkala počas online rokovania PSK.
Vstup do železničného podchodu v Krompachoch.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop