Korzár logo Korzár Košice

Cieľom nákupov Slovákov mimo našej republiky nie je iba Poľsko. Zájazdy smerujú aj do ukrajinského Užhorodu

Krabička cigariet vyšla na trinásť, liter nafty na dvadsaťjeden korúnRastúce ceny tovarov nútia čoraz viac ľudí hľadať spôsoby, ako ušetriť. Jednou

Krabička cigariet vyšla na trinásť, liter nafty na dvadsaťjeden korún

Rastúce ceny tovarov nútia čoraz viac ľudí hľadať spôsoby, ako ušetriť. Jednou z možnosti je lacno nakupovať v zahraničí. Už niekoľko rokov je preto vyhľadávaným cieľom Poľsko. Najmä pred vianočnými či veľkonočnými sviatkami smerujú na sever tisícky áut a stovky autobusov. No Slovákov neláka iba Krosno, Nový Targ či Krakov. Každý víkend sa niekoľko autobusov i automobilov vydáva za nákupmi aj na východ. Cieľom ich cesty je oblasť tzv. Podkarpatskej Rusi a jej najväčšie mesto Užhorod. Prijmite aj vy pozvanie na malú exkurziu na jeho Veľký bazár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je sobota ráno a pred hraničným priechodom Vyšné Nemecké - ....... sa kľukatí "had" automobilov i autobusov. Medzi evidenčnými číslami dominujú okresy z východu Slovenska. Humenné, Prešov, Svidník, Michalovce, ale vidieť aj košické posádky. Kontrola slovenskými colníkmi a "pasovákmi" je prísnejšia, než pri ceste do Poľska či Maďarska. Tu totiž po vari 200 metroch končí Európska únia a začína sa jeden zo štátov, ktorý sa osamostatnil po rozpadnutí sovietského impéria.

Pas musí mať každý, občianský preukaz je nanič. Komu sa zdá kontrola slovenskými orgánmi zdĺhavá, pri ukrajinskej škrípe zubami. Musí totiž vypísať akési imigračné tlačivo, ktoré obsahuje niekoľko osobných údajov. Slúži zrejme na dôkladnú evidenciu turistov pre prípad, že by sa "tam" nejaký rozhodol zostať... Správy o povinnej výške hotovosti v tvrdej mene sú iba fámy. Colníkov solventnosť cudzincov nezaujíma, rovnako ani obsah ich batožiny. Boja sa len, aby sa k nim od "západu" neprepašoval nejaký terorista...

SkryťVypnúť reklamu

Odhliadnúc od času, strávenom posúvaním ku hranici, treba rátať s kontrolou v intervale hodiny až dvoch. Či je to viac alebo menej závisí od toho, ako rýchlo sa chce Ukrajincom pracovať. Pravda, existuje možnosť, ako tento čas skrátiť a mnohí Slováci ho aj využívajú. Pred hranicou odstavia auto či autobus na parkovisku, "čiaru" prejdú peši a za ňou nasadnú do taxíka. Tortúre s ukrajinskými colníkmi sa nevyhnú, ušetria však čas, ktorí mobilní turisti strávia posúvaním v autách alebo autobusoch.

Najlepší je dolár

Za jazdu k Veľkému bazáru, vzdialenému od hranice 14 km, pýtajú taxikári od 150 do 250 korún za celú posádku. Kto nenasadne hneď do prvého, prípadne dokáže zjednávať, cestuje lacnejšie. V snahe získať zákazníkov sú niektorí taxikári ochotní zviesť naraz aj poltucet pasažierov. Komu tá chvíľka nepohodlia nevadí, ušetrí. Platiť môže korunami i dolármi a keď ich už stihol vymeniť, tak aj ukrajinskými hrivnami.

SkryťVypnúť reklamu

"Za sobotu sa otočím tri až štyri krát," dozvedáme sa od jedného z taxikárov. "S niektorými Slovákmi sa dohodnem, že na nich potom pred bazárom počkám. Roboty je málo. Slováci chodia väčšinou v piatok a v sobotu. Pritom trh je otvorený denne okrem pondelka. Nakúpiť sa dá dobre, lepšie ako v meste. Ten istý tovar je na trhu aj o 30 percent lacnejší." Veľký bazár, ktorý je od 120-tisícového Užhorodu vzdialený asi 6 km, má rozlohu približne ako košický Blšák. Výhodou je to, že potraviny sú iba v jednej uličke a nepletú sa so spotrebným tovarom, ktorý zaberá zvyšok.

Hoci najlepšou menou je dolár a niektorí predavači akceptujú aj koruny, oficiálnou menou je hrivna. Získať sa dá od štátneho zmenárnika aj od veksláka. Kým pri nízkej sume majú kurz takmer rovnaký, pri vyššej dáva vekslák viac. Za 10 dolárov 50 hrivien, za 100 dolárov až 550. Kto teda na Slovensku kúpil doláre za 32 korún, hrivna ho vyšla na 6,40, ale aj na 5,80 Sk. No nakoľko sa dolár v posledných dňoch výrazne "posilňuje", dvíha i cenu ukrajinskej meny.

V čase môjho pobytu na trhu stáli v jeho blízkosti štyri autobusy a niekoľko desiatok automobilov zo Slovenska. "Prišli sme kúpiť nejaké oblečenie. Ja vetrovku a manželka kožuch," prezradil pár z Michaloviec. "Už sme tu boli v lete, niečo sme si vyhliadli a rozhodli sme sa počkať na jeseň. V auguste by určite bolo podozrivé prenášať cez hranice kožuch z líšky..." Kto mal záujem o kožuch, prišiel si na svoje. Výber bol bohatý, počnúc vlkom cez teľacinu až po rôzne odtiene líšok. Tie lacnejšie za 110 dolárov, drahšie až za 900. Ale i tu platil trhový mechanizmus, dalo sa zjednávať.

Ďalším artiklom, ktorý zaujíma najmä turistov, je športový tovar. Ponuka bola približne rovnaká ako na košickom Blšáku, no ceny niekedy až o 30 % nižšie. "Značkové" tenisky Nike, Adidas či Puma, vyrobené kdesi v Ázii, sa dali kúpiť už od 80 hrivien. Podobne i športové súpravy, lyžiarské nohavice či vetrovky. V niektorých stánkoch boli skutočne pekné a aj na dotyk kvalitné. Výhodné ceny mali aj športové ruksaky, tak obľúbené medzi mladými ako školské tašky. V jednom zo stánkov bol široký výber skutočne kvalitných značky Nike od 55 do 80 hrivien.

V nejednej slovenskej taške sa ocitla aj iná obuv. Čižmy tenké i vyteplené sa dali kúpiť od 150 hrivien, ale aj za vyše 300. Rifle stáli 80 a tie značkové až 250. Tenké kožené rukavice 20 hrivien, teplé 30 a viac. Zákazník však musel počítať s tým, že nakupuje bez záruky. Ani v jednom stánku nemali registračnú pokladnicu a bloček bol pojem úplne neznámy. Nakupovať spotrebný tovar bol teda vyložený risk.

Lacné potraviny

Osobitnou kapitolou boli potraviny. Stánkom s týmto sortimentom patrila jedna celá ulička a hoci neraz susedili vedľa seba tri s rovnakým druhom tovaru, ceny mohli mať rôzne. "Slováci u nás veľa nekupujú," prezradila jedna z predavačiek. "Vravia, že potraviny dovážať nemôžu. Vezmú akurát kávu, vodku, nejaké cukríky. My na Slovákoch nezarábame. To skôr tí so šatami."

Každopádne, potraviny boli v porovnaní s našimi oveľa lacnejšie. Dvestogramová káva Nescafé Gold vyšla na 160 korún a jedno vrecúško Nescafé tri v jednom (káva, smotana, cukor) na 3 koruny. Zelená "kocka" kávy Jacobs sa dala kúpiť za 60 korún, vrecúško dva v jednom (káva, smotana) asi za 2,50. Vegeta značky Podravka v kilovom balení vyšla na 60 korún.

Ukrajinská ryža stála v prepočte od 17 do 25 korún za kilo, kryštálový cukor sa dal kúpiť za 22 korún, no v 50-kilovom vreci za 20 korún. Rastlinných olejov bol široký výber od 30 do 40 korún za liter. "Cukríky nakupuje veľa Slovákov," netajil spokojnosť predavač, špecializujúci sa na sladkosti. "V sobotu ich obslúžim asi sto. Väčšinou berú cukríky, ale niektorí aj keksy." Všetky mal roztriedené podľa druhu, veľkosti i chuti. Predávajú sa na váhu, každý vezme iba toľko, koľko chce.

Na potravinovej časti trhu nechýbali ani stánky s mäsom, ktoré mali iba strechu a bočné steny. Teraz ich to netrápi, no ako v lete riešia problém s muchami, to by ma skutočne zaujímalo. Ak by nakupovať mohli, zákazníkov zo Slovenska by odradil práve spôsob predaja. Niekde mali mäso v chladiacich boxoch, ktoré zjavne nechladili, v nich vedľa seba naukladané kyslé ryby spolu s kurčatami i párkami a nad pultom rozvešané salámy a klobásy... Akurát ceny boli zaujímavé: kuracie prsia v prepočte po 120 korún za kg, nohy po 75 a chrbty po 50. Kilo párkov stálo 80, klobása neznámeho pôvodu vyšla na stovku. Za vajíčka veľkosti "S" pýtali asi dve koruny.

Samozrejme, Ukrajina to sú najmä lacné cigarety a alkohol. Kto by sa však nazdával, že na trhu bude plno stánkov s lacnou vodkou a o priekupníkov s fajčivom zakopne na každom kroku, mýli sa. Alkohol predávali vo dvoch a cigarety v štyroch stánkoch. "Vodky môže jeden človek vyniesť maximálne liter," oboznámila ma predavačka s legislatívou, ktorá jej kazí kšefty. "Vodku mám od 40 korún za pol litra pšeničnej až po 65 korún za kvalitnú, ktorá ide aj na export. Vaši väčšinou berú tú najlepšiu." Ponuka piva bola skutočne bohatá, hoci ani jedno značkové. Pollitrová fľaša od 12 do 15 korún, pri väčšom množstve zľava. Zvláštnosťou bolo litrové balenie, ktoré vyšlo na 18 až 22 korún.

Skutočne zaujímavé boli ceny cigariet. Krabička značky Bond či Boss stála v prepočte 13 a celý kartón 115 korún. Winstonky sa dali kúpiť za 15, Camelky za 21 a Kentky za 27 korún. "V sobotu predám vďaka Slovákom päťkrát viac cigariet, ako v týždni," prezradila predavačka, ukrytá v stánku. "Vždy sa musím pred víkendom zásobiť, lebo keď nebudem mať ja, pôjdu inam. Viac ako jeden kartón nenakupujú, limit je 10 krabičiek na osobu. Viac berú iba vodiči kamionov, lebo ich majú kam schovať. Jednému som raz predala až sto kartónov."

Kto sa potrebuje občerstviť, naje sa lacno a chutne. Hustý boršč s mäsom, cviklou i smotanou ponúkajú za 22 korún. Na Ukrajinu dorazili aj "amerikanskije" špeciality ako hamburger za 22 či hot dog za 20 korún. Osviežujúcu kávu varí istá Ukrajinka pod holým nebom. Stačí jedna hrivna a máte ju s bohatou penou, za 30 kopejok dostanete aj smotanu.

Iba do Silvestra

Turisti, ktorí sa odvážia na Ukrajinu autom, by mali písť s prázdnou nádržou. Liter nafty natankujú za necelé 4 hrivny, natural za 3,6. Hoci o kvalite kolujú zväčša negatívne fámy, zrejme to nebude také zlé, keď tie isté pohonné hmoty poháňajú i ukrajinské autá. Muzeálne volgy či moskviče, ale aj najnovšie modely mercedesov a bavorákov.

"Všetko sú to zbohatlíci, ktorí šmelia, okrádajú štát alebo zarábajú na ľudskom nešťastí," charkterizoval majiteľov západných značiek taxikár, čakajúci pred trhom na "rito". Potvrdil slová kolegu, podľa ktorého sa má v novom režime dobre iba ten, kto má veľa peňazí. Zamestnanie a stály príjem nie je zárukou istoty. Priemerná mzda na Ukrajine je 100 dolárov, z ktorých treba platiť byt, stravu, oblečenie i ďalši výlohy. V tejto súvislosti mi ceny na trhu až také nízke nepripadali... "V porovnaní s minulosťou sa veľa zmenilo," tvrdil ďalší z taxikárov. "Kedysi sa od desiatej rána iba pilo. Teraz už nie. Ale zmeny sa týkajú iba západnej časti, kde pred rokom zvíťazila oranžová revolúcia. Východ ostal ´ruský´. Tam sa ešte stále klaňajú Leninovi..."

Na ceste späť sa treba opäť vybaviť poriadnou dávkou trpezlivosti. Kto prechádza hranicu peši, ten ušetrí čas i nervy. Mobilné posádky sa na ukrajinskej časti nezdržia, no na slovenskej ich čaká dôkladná kontrola, zameraná najmä na cigarety. Dve krabičky sú bez poplatku, za tri až maximálne povolený kartón treba zaplatiť 20-korunové "clo".

Týmto článkom sme nechceli robiť reklamu ukrajinskému trhu. Ak vás ale predsa len čímsi zaujal, jeho návštevu neodkladajte. Hoci možno bude predĺžený, termín bezvízového styku z našej strany končí 31. decembra.

Dovozné pravidlá

Pri návrate z Ukrajiny môžete bez cla preniesť tovar osobnej spotreby neobchodného charakteru do 175 euro. Žiadne potraviny živočíšneho pôvodu, teda mäso, maslo či vajcia. Tvrdý alkohol maximálne 1 liter na osobu, 2 litre vína a kartón cigariet.

Trochu histórie

Územie tzv. Podkarpatskej Rusi bolo od 11.storočia súčasťou Uhorska, neskôr Rakúsko-Uhorska a patrilo k najzaostalejším častiam. Po podpise tzv. Mierovej zmluvy medzi víťaznými mocnosťami 1. svetovej vojny v roku 1919 bolo toto územie začlenené pod Československo a v roku 1938 získalo autonómiu. Na základe dojednania s Hitlerovským Nemeckom obsadili v roku 1939 Podkarpatskú Rus maďarské vojská a stala sa súčasťou Maďarska. Obrat nastal po oslobodení Ukrajiny Červenou armádou koncom roka 1944. Podkarpatská Rus bola vyňatá z Československa, pričlenená k Sovietskemu zväzu a po vystúpení Ukrajiny z tohto zväzku tvorí západnú časť jej územia.

Róbert BEJDA

Autor: Za tri skutky tri paragrafy

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 507
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 195
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 081
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 002
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 633
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 853
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 545
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 887
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 375
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 157
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 329
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 181
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  2. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  3. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  4. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  5. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  6. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  7. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  8. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 545
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 53 887
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 375
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 470
  5. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 25 157
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 886
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 329
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 181
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu