nevyzdvihnutých v úschovni batožín. Dražbu organizuje už štyri roky Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) v spolupráci s prenajímateľom úschovne Ľubomírom Ďubekom.
Staničná čakáreň na 1. poschodí sa o 9.00 hod., keď dražba začala, naplnila takmer do prasknutia.
"Dáždniky dnes ponúkame po desať korún, kto chce, aj keď vonku neprší, môže si ich zobrať," boli prvé slová licitátorky zo ZSSK. Záujem o zabudnuté veci bol obrovský. Bodaj by nie, keď plnú cestovnú tašku, alebo kožený ruksak mohol záujemca kúpiť za 30, 40, prípadne 50 korún.
Ponuka bola ozaj široká. Od detského cez dámske po pánske oblečenie. Len pre ilustráciu, päť pánskych košieľ bolo možné získať za päť slovenských korún. Takú istú hodnotu mali knihy.
Vari najväčšiu sumu zaplatili Košičania za mobilné telefóny, na ktoré ich bývalí majitelia zabudli. Nokiu vydražil postarší sivovlasý pán za 600, neskôr Alcatel červenej farby ďalší záujemca za 100 korún. Kuriozitou bol puškohľad, nožík á la McGyver plus ďalšie veci, ktoré kúpil istý študent za 300 Sk. Svojou ponukou totálne eliminoval ďalších súperov.
"Dražbu robíme spolu so ZSSK. Osobne sa na nej podieľam už asi štyri roky," povedal nám Ľ. Ďubek. "Prvou etapou bol predaj vecí, zabudnutých vo vlakoch, potom to, čo ľudia nechali vo vestibuloch, prípadne v úschovni batožín. Len od nás bolo teraz v ponuke 40 batožín. Do najbližšej dražby napríklad ponúkneme detský horský bicykel. Najkurióznejším prípadom boli ukradnuté strieborné šperky za asi štvrť milióna, pre ktoré si však cielene prišli neskôr policajti,"
Podľa Ďubeka sú zaujímavé z pohľadu zabudnutých batožín letné mesiace. Študenti či žiaci, ktorí chcú "blicovať", si odkladajú tašky do úschovne. Neskôr, keď nemajú peniaze na výber, ich tam nechajú a prichádzajú nielen o tašky, vrátane peračníkov či učebníc.
Dražby sa robili kedysi raz za tri mesiace, neskôr dva razy do roka, najbližšia by mala byť vo februári.
Pravidlá v úschovni batožín
Každý, kto si odloží batožinu do úschovne na železničnej stanici, zaplatí poplatok 25 Sk na 24 hodín. Ak na veci zabudne, pracovníci úschovne na batožinu nesiahajú. S výnimkou prípadov, keď v nej začnú smrdieť potraviny. Tie vyhodia, ale batožinu musia uskladňovať štyri mesiace. Po uplynutí toho času tašku či ruksak otvoria, spíšu protokol obsiahnutých vecí a ponúknu ich do dražby. Ešte predtým z batožiny odstránia špinavé ponožky či bielizeň. Zisk z dražby je určený na pokrytie strát úschovne.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári