Martinovi prichádza jeden z najvýznamnejších pranostických dní. Po dnešných oslávenkyniach Katarínach je totiž pomenovaný známy čas katarínskeho ochladenia, keď už treba rátať i s celodennými mrazmi. Aj v súčasnosti sa vyskytnú roky, keď hodno súhlasiť s osvedčenou starootcovskou radou: Na tú svätú Katarínu schovajme sa pod perinu.
Staré kroniky prinášajú o katarínskych extrémoch počasia veľa priam hrôzostrašných dôkazov. V Čechách vraj v roku 1316 zamrzla Vltava tak, že ľad uniesol chodcov aj koníky s vozmi a na rozmrznutie rieky bolo treba čakať až do marca. Nakydalo sa toľko snehu, že ľudia hynuli v obrovských závejoch, v ktorých ich nemohli nájsť a bolo treba čakať až do jari... V minulosti to býval termín, keď naozaj prichádzali mimoriadne tuhé mrazy a fujavice.
Katarínsky sviatok je zároveň prvým z obávaných dní stríg, ktoré až do zimného slnovratu oddávna mátali ľudí patria k nim aj Ondrej (30. 11.), Barbora (4. 12.), Mikuláš (6. 12.), Lucia (13. 12.) a Tomáš (21. 12.). Naši starkí dodnes radia mať sa počas stridžích dní na pozore a preventívne konzumovať osvedčený superliek - cesnak.
Ľudia, ktorí majú radi všakovaké zábavy a tancovačky, majú katarínsky termín spojený s nástupom predvianočnej pauzy. Koniec novembra totiž často, aj v tomto roku, prináša začiatok adventu. Pre veriacich je to čas stíšenia sa, hlbšieho rozjímania a najmä príprav na príchod Ježiška a na radosť Vianoc. V tomto roku je prvou adventnou už nastávajúca nedeľa 27. 11., keď na tradičnom adventnom venci zažneme prvú zo štyroch sviec.
Dva všedné dni tohto víkendu prinášajú preto najmä na vidieku mnohé rozlúčkové katarínske zábavy, pretože ich obnovu prinesie až oslávenec z druhého vianočného sviatku Štefan. Tento fakt vystihuje aj pekná dávna pranostika, podľa ktorej: Svätá Katarína peklo
zamkýna a nebo odomkýna. Ďalšie dávne konštatovanie podčiarkuje: Katarína zakazuje muziku so smiechom, svätý Ondrej pod hriechom.
Obsahovo sú katarínske pranostiky veľmi populárne, napospol konštatujú: Katarína na blate, Vianoce na ľade. Katarínske počasie má aj ďalekosiahlejší význam - aký je deň, také možno očakávať januárové počasie.
S prípravami na Vianoce súvisí aj mimoriadne aktuálna činnosť. Babičkovské pravdy totiž hlásajú, že práve dvadsiaty šiesty novembrový deň je najideálnejším na nakladanie kapusty.
Kto si teda pri rezaní a nakladaní kapustičky zatrénuje práve dnes, môže sa tešiť na mimoriadne vydarenú a zdravú kyslú pochúťku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári