Košiciach. Podujatie zorganizoval Český spolok na Slovensku a České centrum v spolupráci s Fotoklubom NOVA.
Birgus svoje snímky vystavoval na viac než 50 samostatných výstavách. Patrí medzi významné osobnosti svetovej fotografie. Je najobľúbenejším pedagógom na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave, ktorý pred rokmi sám zakladal. Ako autor či spoluautor publikoval viac ako 25 kníh o histórii a súčasnosti fotografie. Bol kurátorom viacerých úspešných výstav, pôsobí aj ako pedagóg na FAMU. Jeho práce nájdete ešte do utorka vystavené v galérii FotoKlubu Nova.
O stretnutie vo Verejnej knižnici J. Bocatia bol obrovský záujem. Vladimír Birgus so sebou priviezol okrem svojich prác aj ukážky z diplomoviek svojich najúspešnejších študentov. Mnohí už patria k významným menám v tomto žánri.
O fotografii dokáže tento člen Európskej spoločnosti pre dejiny fotografie rozprávať vskutku pútavo. Každý z obrázkov má svoj príbeh. Na ten správny okamih totiž vydrží čakať aj niekoľko hodín. Nikdy nemanipuluje skutočnosť. Zábery majú pôsobivú kompozíciu, často prekračuje zaužívané kánony, jeho diela sú typické najmä hrou svetla a tieňa.
"Fotografujem obvyklé veci a situácie, ktoré sa môžu odohrávať kdekoľvek na svete. Spriadam z nich akúsi mozaiku pohľadov na prchavé okamihy a nálady, na ktorých je niečo zvláštne. Veľká časť mojich fotografií vzniká počas pobytu v zahraničí, pretože mám na cestách viac času než doma," prezradil.
Zaujímavé sú aj čiernobiele snímky, mnohé vznikli v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch v časoch hlbokej totality. Zábery z osláv VOSR ostro kontrastovali s tými, ktoré uverejňovali vo vtedajšej Pravde. Ospalí chlapi so zástavami v rukách, tupo hľadiaci kdesi pred seba, pravdivo vystihujú vtedajšiu dobu. A nepáčili sa ani vtedajším ideológom. "Mal som kvôli týmto záberom opletačky s tajnou políciou. Ba dokonca sa stalo, že mi zobrali fotoaparát a zničili film."
Vladimír Birgus patrí k veľkým podporovateľom bratislavského Mesiaca fotografie. A zúčastnil sa na historicky prvej dražbe fotografií na Slovensku, ktorú v rámci festivalu zorganizovala aukčná sieň Sotheby's.
"Dražba dopadla zle, lebo sa nepredala možno ani tretina ponúkaných fotografií. Nemali tam však nejaké veľké hodnotné diela, napríklad Saudka alebo Drtikola, ktoré sľubovali. Išlo väčšinou o druhoradé veci. Ale myslím si, že to má budúcnosť. Napríklad v českých krajinách je už niekoľko bohatých zberateľov fotografií. Fotografie sa na aukciách vo svete nepredávajú dlho. Dve najväčšie aukčné siene Christie's a Sotheby's ich začali predávať zhruba pred 30 rokmi. Je to však rýchle rastúci a perspektívny odbor. Veď len v 70. rokoch máloktorá fotografia stála viac ako 100 dolárov. Dnes idú ceny do stotisícov. A nepredávajú sa len klasici, snímky súčasného autora Andreasa Gurského sa už predali za viac ako pol milióna dolárov. A najdrahšie predaná fotografia vôbec? Sklenené slzy od Man Raya za 1 300 000 dolárov."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári