poslala za ortopédom. Ten navrhol operáciu, ešte predtým však mala Košičanka absolvovať rehabilitáciu. A tak šla na rehabilitačné oddelenie, kde jej stručne vysvetlili, aké procedúry a cvičenia podstúpi. Musela pritom podpísať vyhlásenie, že jej boli poskytnuté všetky informácie týkajúce sa jej zdravotného stavu a liečby. Ide o takzvaný informovaný súhlas s liečbou, okolnosti jeho poskytnutia sa však Kataríne nepozdávajú.
"Bola som veľmi prekvapená, veď ako ja môžem vedieť, že mi naozaj poskytli všetky dôležité informácie? Čo ak lekári nezvolili správny liečebný postup, ale pri zhoršení môjho stavu povedia, že som o možných rizikách vedela - a majú to aj s mojím podpisom čierne na bielom?! Ale čo môže pacient, neostalo mi iné, než ten papier podpísať... Aké však bolo moje prekvapenie, keď mi navlas rovnaký papier dala podpísať aj moja praktická lekárka, za ktorou som prišla so žiadosťou o predoperačné vyšetrenia! Povedala mi, že som vyhlásenie mala podpísať už pri minulej návšteve, takže som ho podpisovala spätne. Pritom mi nepovedala k môjmu problému prakticky nič. No trvala na tom, že to podpísať musím, lebo to vraj vyžaduje zákon," posťažovala sa nám staršia Košičanka.
Žena je postupom lekárov znechutená a obáva sa, že im podpísala akýsi bianco šek. Teda, že pokiaľ sa objavia nejaké problémy, povedia, že sa predsa sama rozhodla, že liečbu podstúpi.
Oslovili sme ministerstvo zdravotníctva s otázkou, čo podpísanie takéhoto textu pre pacienta znamená a či ho neuberá o nejaké práva, napríklad na náhradu škody v prípade, že lekár zvolil zlý liečebný postup. Tiež nás zaujímalo, či môže pacient dokument odmietnuť podpísať.
"Paragraf č. 6 Zákona č. 576/2004 o zdravotnej starostlivosti hovorí, že ošetrujúci zdravotnícky pracovník je povinný informovať pacienta o účele, povahe, následkoch alebo rizikách poskytnutia zdravotnej starostlivosti, o možnostiach voľby navrhovaných postupov, ako aj o rizikách súvisiacich s odmietnutím zdravotnej starostlivosti. Lekár je povinný poskytnúť poučenie zrozumiteľne, ohľaduplne, bez nátlaku, s možnosťou a dostatočným časom slobodne sa rozhodnúť," konštatoval Karol Farkašovský z tlačového odboru Ministerstva zdravotníctva SR, podľa ktorého podpísanie vyhlásenia o takomto poučení v žiadnom prípade nemožno prirovnať k bianco šeku.
"Nejde tu ani o 'krytie' lekára, ani o znevýhodňovanie pacienta. Ide tu o transparentnosť pre obe strany. Ak lekár splní literu zákona a pacienta poučí, pacient získa potrebné informácie a nemá dôvod nepotvrdiť lekárovi svojím podpisom, že ich dostal. Právo rozhodnúť sa je a zostáva plným pravom pacienta," zdôraznil K. Farkašovský.
Treba však poznamenať, že paragraf č. 9 Zákona o zdravotnej starostlivosti hovorí aj o tom, že "spôsob a obsah poučenia sú súčasťou zápisu do zdravotnej dokumentácie". Pacienti by teda nemali podpisovať nič nehovoriaci text na papieriku, ale potvrdiť informovaný súhlas svojím podpisom v zdravotnej dokumentácii. Tam sú totiž uvedené okolnosti týkajúce sa jeho zdravotného problému a liečby. Potvrdil nám to riaditeľ košickej pobočky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Marcel Forai.
"Zákon na otázku, ako má vyzerať informovaný súhlas pacienta, dáva jasnú odpoveď. Pokiaľ sa spomínanej pacientke nepozdáva postup lekára, môže dať podnet na prešetrenie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou," poznamenal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári