zasadnutie, vyhodnotila pracovná komisia pod vedením viceprimátora Eugena Čuňa a v spolupráci s právnym expertom Ladislavom Oroszom.
"Hoci som očakával, že diskusia na zastupiteľstve bude vecnejšia a menej emotívna, verím, že proces novely zákona o meste úspešne zavŕšime a ešte v tomto roku návrh posunieme slovenskému parlamentu," hovorí viceprimátor Eugen Čuňo (SDKÚ - na snímke) a dodáva, že komisia bola otvorená pre všetkých poslancov mestských i miestnych poslancov.
"Na prvý pohľad sa mohlo zdať, že tých pripomienok k návrhu novely bolo naozaj veľa, v skutočnosti sa viaceré zaoberali jedným problémom a väčšina sa dá do novely zapracovať."
Najproblematickejšou zmenou, s ktorou nesúhlasili najmä starostovia a poslanci mestských častí, bol navrhovaný systém na jednoduchšie rušenie či spájanie mestských častí.
Ak by mestské zastupiteľstvo rozhodlo, že napríklad z Myslavy, KVP a Terasy bude jedna mestská časť, podľa navrhovaného mechanizmu by sa dotknuté mestské časti mohli brániť usporiadaním referenda do 90 dní od prijatia uznesenia. Ak by občania čo len jednej mestskej časti rozhodnutie mestského zastupiteľstva neodmietli, stalo by sa právoplatným, a teda vykonateľným. Darmo by sa Myslavčania vyjadrili v referende, že chcú zostať mestskou časťou. Ak by Terasania na referendum neprišli, Myslava by ako mestská časť zanikla.
"Komisia túto pripomienku odporúča akceptovať. Zmenili sme to v tom zmysle, že ak obyvatelia aspoň jednej územne dotknutej mestskej časti odmietnu nariadenie mestského zastupiteľstva v miestnom referende, zmena nenadobudne účinnosť. Do novely sme zapracovali aj garanciu, ktorú žiadala MČ Šaca, že nový návrh na prípadné zlúčenie či rušenie môže byť po odmietnutí v referende predložený najskôr v ďalšom volebnom období," vysvetlil viceprimátor Čuňo.
Do novely sa zapracovala aj požiadavka poslanca Slobodného fóra Františka Ziku, že na prijatie nariadenia o zrušení, zlúčení alebo rozdelení mestských častí bude potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov.
Novinkou, ktorú prináša novela zákona, je nový orgán samosprávy - Rada starostov, ktorej členmi budú všetci starostovia a spomedzi seba si zvolia predsedu. Na jeho zvolenie a odvolanie bude potrebná nadpolovičná väčšina. Rada starostov nebude len na okrasu, môže predkladať iniciatívne návrhy zastupiteľstvu, vyjadrovať sa k všetkým závažným veciam s tým, že poslanci sú povinní stanovisko starostovskej rady prerokovať predtým, než rozhodnú o veci.
Kým v pôvodnom návrhu novely bolo stanovené, že na petícii k referendu je potrebných 30 percent podpisov obyvateľov, komisia teraz odporúča akceptovať pripomienku poslankyne HZDS Anny Jenčovej a ponechať 20-percentnú hranicu.
Zaujímavé bude sledovať poslancov mestského zastupiteľstva, aké matinely určia pre svoje odmeny, aby sa neopakovali excesy v mestských častiach, kde sa mimoriadne odmeňovali ako v prosperujúcich hutníckych gigantoch. Do novely je zapracované ustanovenie o tom, že výška poslanca v kalendárnom roku nesmie prekročiť x-násobok minimálnej mesačnej mzdy. To x však poslanci určia až v decembri počas schvaľovania novely.
"Ešte predtým však zorganizujem široké pracovné stretnutie, na ktorom si pripomienky spolu prejdeme, aby na zasadnutí už neboli problémy," uzavrel rozhovor Čuňo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári