osobu a rok bude vo výške 700 Sk, 760 Sk alebo až 804 Sk ročne.
Tri varianty na zvýšenie cien sa nachádzajú v spracovanom návrhu na zmenu Všeobecno-záväzného nariadenia o komunálnych odpadoch, ktoré začne platiť od januára 2006.
Cena 650 Sk na osobu a rok je už ďalej neudržateľná, vzhľadom na vývoj cien energií a ropy na svetových trhoch. Skonštatovali to na nedávnej tlačovej besede predseda spoločnosti Kosit, Vander Maranini a primátor mesta Košice, Zdenko Trebuľa. Súčasná výška poplatku za odpad od občanov nestačí mestu na pokrytie faktúr spoločnosti Kosit, keď musí zadotovať z mestského rozpočtu cca 60 miliónmi ročne.
"Rozpočtovaný príjem z poplatkov za odpad je v roku 2005 vo výške 183 miliónov. Rozdiel oproti výdavkom, ktoré musí mesto vykryť z vlastných prostriedkov, predstavuje 53 miliónov korún. Ak k tejto sume pripočítame záväzky z roku 2004 vo výške 33 miliónov, mesto v tomto roku musí z vlastných prostriedkov uhradiť sumu 86 miliónov, čo predstavuje takmer 32 percent z celkových výdavkov za odpad. Z uvedených informácií vyplýva, že je nevyhnutné v krátkom čase riešiť problematiku výšky poplatku za zber a zneškodnenie," informovalo poslancov finančné oddelenie magistrátu v dôvodovej správe k úprave rozpočtu.
Podľa šéfa poslaneckého klubu SDKÚ-OKS Igora Laskovského je téma zvyšovania poplatkov za odpad veľmi citlivá, hlavne ak k zvýšeniu má dôjsť v roku komunálnych volieb. Laskovský si však uvedomuje, že súčasná cena sa nedá udržať, preto sa osobne prikláňa k najmenej drastickému zvýšeniu zo 650 na 700 Sk ročne.
"Náš klub ešte o tejto veci nerokoval, do 15. decembra, keď zasadá zastupiteľstvo, máme ešte dosť času. Musíme prihliadať aj na fakt, že Kosit zrealizoval rekonštrukciu spaľovne, ktorá dnes spĺňa emisné limity Európskej únie, čo stálo desiatky miliónov korún. Náklady sa odrazia vo zvýšenej cene za zneškodnenie tony odpadu, ktorú bude musieť uhrádzať Kositu mesto. A ten rozdiel sa musí odraziť aj v cene poplatku za odpad pre občana," vysvetľuje Laskovský, ktorý je zároveň podpredsedom predstavenstva v Kosite. V spoločnosti zastupuje mesto, ktoré disponuje 34 - percentným balíkom.
Predseda dozornej rady v Kosite a zároveň šéf poslaneckého klubu KDH-DS Martin Boritáš sa k zvyšovaniu poplatku pre občana zatiaľ vyjadrovať nemieni. "K tomuto problému zasadne najprv dozorná rada a budeme žiadať, aby nám predstavenstvo spoločnosti preldožilo kalkulácie, na základe čoho by malo k zvýšeniu cien dôjsť a či ide o opodstatnené požiadavky. Zatiaľ sme takú analýzu nedostali, takže neviem reagovať. Ak sa preukáže, že je to nutnosť, budeme zvažovať, o koľko poplatok upravíme. Veľké rezervy vidím aj na magistráte a to vo vymáhaní poplatkov od neplatičov. Som presvedčený, že keby každý občan mesta vyrovnal svoje dlhy za odpad, nemuselo by k zdražovaniu dôjsť. Napríklad problém Lunika IX je zložitý a dlhy sú ťažko vymožiteľné, ale musí sa hľadať spôsob, ako ho riešiť," hovorí Boritáš.
Definitívne rozhodnutie padne na zasadnutí zastupiteľstva 15. decembra. Dovtedy sa uskutoční aj pracovné rokovanie vedenia magistrátu a Kositu, na ktorom má spoločnosť predložiť kalkulácie cien.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári