Štefánikovej ulici v Košiciach, ktorých som spoluvlastníkom, začal viesť bohémsky život. Zariadil si super luxusnú kanceláriu, menil autá a bol stálym návštevníkom kasína v Slovane. Za večer prehral 10-tisíc, ale aj 100-tisíc korún... A to všetko na náš úkor, z našich peňazí," uviedol pred senátom Okresného súdu Košice I, zástupca poškodených klientov, JUDr. Stanislav K.
Muž, o ktorom hovoril, sedel na trestnej lavici. Išlo o Jána P., ktorý v marci 1996, stál na čele nebankovej inštitúcie Dexterity Financial. Pred senátom sa zodpovedal z pokračujúceho trestného činu sprenevery podľa paragrafu 248 ods. 1, ods. 4, Trestného zákona.
Podľa obžaloby prokurátora, v priebehu troch rokov pôsobenia jeho firmy na trhu, sa mu podarilo získať 106 tichých spoločníkov. Väčšinu z nich prilákali vysoké až 45-percentné úroky. Na základe zmlúv o tichom spoločenstve, o pôžičke a tiež na základe ústnych dohôd, Ján P. mal prijať od svojich klientov 17 268 700 korún. Samozrejme s tým, že ich zhodnotí. Žalobca mu kladie za vinu, že získané finančné prostriedky použil na vyplácanie výnosov a pre osobné účely. Takýmto konaním mal spôsobiť škodu 13 miliónov 756 573 korún.
"Svoje záväzky som plnil do leta 1998. Do nesolventnosti som sa dostal len kvôli mojím dlžníkom, ktorí prestali plniť záväzky, čo mali voči mne," uviedol na svoju obranu obžalovaný. Zdôraznil, že v čase uzatvárania zmlúv s poškodenými, nekonal s úmyslom ich poškodiť.
Z výpovede obžalovaného vyplynulo, že z účtovnej uzávierky je zrejmé, že v kritickom období vykazoval každý rok stratu. Ján P. mal za to, že tichí spoločníci nemali nárok na vrátenie vkladu, ani výnosov. Zdôraznil, že sa necíti byť vinný...
"Pokiaľ ide o straty, na ktorých sa podľa pána P. mali podieľať tichí spoločníci, tak tie dokopy činili asi 2 a pol milióna korún. Kde je však zvyšok? Poznám ho veľmi dobre, on nepodnikal, len uzatváral zmluvy a prijímal vklady. Keď bol vo finančnej tiesni, aby ho ľudia neotravovali, tak im dával 1 000 - 3 000 korún a to bez papiera. Viem to, bol som jedným z nich," tvrdil včera svedok JUDr. Stanislav K.
"Ja som nemíňal v kasínach peniaze klientov. V herni svedka som bol asi dvakrát a ak som šiel do kasína, tak väčšinou s manželkou, v žiadnom prípade nie hrať tak, ako tu tvrdil. Zbieral som informácie, sedel som pri bare a popíjal džús, pretože som jazdil autom," uviedol obžalovaný. Jeho obhajca označil výpoveď svedka za tendenčnú.
Zástupca poškodených klientov sa dotkol viacerých vecí, ktoré vydával za pravdivé. Z jeho odpovedí na otázky predsedníčky senátu však vyplynulo, že sa zakladajú na jeho presvedčení, resp. uviedol, že pozná pozadie niektorých obchodných transakcií obžalovaného v súvislosti s nehnuteľnosťami, ktoré označil za fiktívne.
Pred senát predstúpila aj bývalá sekretárka vo firme Dexterity - Financial. Z jej výpovede vyplynulo, že u obžalovaného pracovala od decembra 1997 do 1999 s mesačným platom 5000 korún. Uviedla, že mala na starosti len príručnú pokladničku, v ktorej bola denná hotovosť 10 - 20 000 korún. Z tých vyplácala klientov, ktorí si prišli vybrať výnosy. Neviedla účtovníctvo, nikdy nenosila peniaze do banky, ani ich nevyberala. Na otázku, kedy začali finančné problémy firmy, Stela M. uviedla:
"Problémy začali začiatkom roka 99. Podľa toho, čo sa vo firme hovorilo, pán P. do niečoho investoval a ja som usúdila, že to bola zlá investícia," uviedla svedkyňa. Zdôraznila, že podľa nej, obžalovaný sa snažil získať peniaze a riešiť situáciu. Znížil náklady na chod firmy, ktorá sa presťahovala na Svätoplukovu ulicu, a predal aj firemné autá. Presťahovanie znervóznilo klientov a čoraz viac ich prichádzalo so žiadosťou vyplatiť nielen výnosy, ale aj istinu.
"Firma sa však dostala do krachu kvôli dlžníkom, ktorí si od pána P. požičali, ale svoje záväzky nesplácali," zdôraznila Stela M. a uviedla aj iný príklad. Spomenula si na podnikateľa, ktorý ručil za pôžičku textilnými strojmi, pričom kvôli jeho platobnej neschopnosti, musel obžalovaný predať stroje hlboko pod cenu.
Svedkyňu vystriedal v rečnisku poškodený, ktorý požičal obžalovanému spolu pol milióna korún. Ukázalo sa, že peniaze určené na stavbu rodinného domu, poskytol kvôli mesačnému výnosu 20 tisíc. Prišiel o vklad a všetko čo dostal, bolo 10 000 korún.
"Je to pravda, ale išlo o pôžičku pre Júliusa T., ktorý ich potreboval na kúpu ofsetového stroja... Garanciou bola jeho kúpa a lukratívna zákazka... To on sa zaviazal, že bude vyplácať 20-tisíc mesačne. Neurobil to, nakoniec aj tých desať tisíc som vyplatil ja," uviedol obžalovaný.
Senát ešte musí vypočuť tucet svedkov a znalca z odboru ekonomiky, podnikania a účtovníctva. Pojednávanie bolo odročené na december.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári