pri príležitosti prvého výročia kalamity v Tatrách.
„Strom symbolizuje spolupatričnosť ľudí po kalamite, ktorí priložili ruky k dielu, aby sa následky katastrofy čo najrýchlejšie podarilo odstrániť," povedal spoluautor pamätníka Branislav Ivan. Práve súdržnosť a spolupatričnosť ľudí krátko po kalamite pomohla Tatrám rýchlo sa postaviť na nohy. „Ak nám niekedy pri pohľade na to, čo víchrica spôsobila, chýbali slová, sme radi, že nechýbali tí, na pomoc ktorých sme sa mohli spoľahnúť," uviedol primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.
Pamätné miesto vzdáva úctu tým, ktorí prispeli na pomoc Tatrám, nechýba ani spomienka na človeka, ktorí sa stal jedinou obeťou ničivej víchrice. „Je fajn, že Tatry nezabudli na tých, ktorí im v najhorších chvíľach pomohli. Trochu ma mrzí, že tu nikde nevidím spomenutých záchranárov, veď hasiči boli prví pomocníci, ktorí k nám doslova po metroch vracali život," poznamenala pani Mária z Dolného Smokovca.
„Aj s odstupom roka môžem povedať, že zásah, nasadenie síl a prostriedkov bolo veľmi efektívne a účinné, veď si pripomeňme, že prírodnému živlu padol za obeť len jeden človek a neboli nijaké ďalšie vážne úrazy," uviedol Ondrej Šproch, riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Poprade. Aj po roku je vďačný „svojim chlapom", že s takým nasadením dokázali v neľahkých podmienkach pracovať. „Vtedy nikto nepredpokladal, že Tatry sa do roka dokážu takto postaviť na nohy," dodal Šproch.
Na pamätník, ktorému dominuje motto Nie činnosť prírody, ale nečinnosť ľudí je katastrofou, finančne prispelo mesto Praha. Realizácia vyšla na viac ako dva milióny korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári