jeho platov za kvartál mu teda dali 40 percent z 50 možných. Hlinkov súčasný mesačný plat je asi 66-tisíc (všetky sumy v článku sú v hrubom), čo predstavuje 30-percentné navýšenie zákonného minima.
V tomto volebnom období zatiaľ zastupiteľstvo odkleplo Hlinkovi odmenu za všetkých 11 štvrťrokov v priemernej výške asi 70-tisíc, najčastejšie 40 z 50 percent. Len na odmenách tak za uplynulého dva a trištvrte roka starosta zarobil okolo 770-tisíc a na plate ďalších asi 1,9 milióna.
Hlinkov doterajší priemerný mesačný starostovský príjem (plat plus odmena) v tomto volebnom období je približne 80-tisíc, za posledný polrok však až okolo 92-tisíc. Momentálne je Hlinka druhým najlepšie zarábajúcim košickým starostom za staromestským Jánom Sülim (SDKÚ, priemerne mesačne s odmenami asi 100-tisíc).
Hlinku sme sa opýtali, či sú jeho 40-percentné odmeny a 130-percentný plat zaslúžené a primerané. "K tomu sa nebudem vyjadrovať, lebo to je vec zastupiteľstva (odmeny starostovi totiž schvaľujú poslanci pozn. red.)," reagoval starosta, no pokračoval: "Chcete odo mňa počuť, že je to veľa alebo málo? Ja si tie veci nevybavujem, poslancov neovplyvňujem, ani im nekážem, ako majú rozhodnúť. Keď si poslanecký zbor takto cení moju prácu, nech sa páči. Mám na nich kričať, nech sa neopovážia schvaľovať mi odmenu? Keď si budem odmenu sám podpisovať, budem si ju môcť navrhnúť a rozhodnúť o nej, vtedy sa ma na ňu príďte opýtať."
Predsa však uviedol, že Juh okrem vlastných činností ako detský areál vo VŠA, stredisko verejnoprospešných prác či spoločensko-relaxačné centrum plní rozšírené prenesené kompetencie štátnej správy i pre okolitých 5 mestských častí. Argumentmi v prospech odmien sú podľa Hlinku rozsah a kvalita južanských aktivít. Za dobré výsledky samosprávy starosta tento rok odmenil i pracovníkov miestneho úradu.
Odmeny Hlinkovi navrhuje v zmysle odmeňovacieho poriadku zástupca starostu a zároveň poslanec Peter Horbaj (SDKÚ). "Nenavrhujem ich však sám, ale musia sa na nich predtým zhodnúť predsedovia poslaneckých klubov," vysvetľuje Horbaj, ktorý považuje výšku starostových odmien i platu za oprávnenú. "Plne si stojím za tým, že starosta robí dobre a aj navyše a naša mestská časť aj vďaka nemu patrí medzi najlepšie," myslí si zástupca. Súhlasia s tým aj poslanci Jaroslav Kaifer (Smer) a Milan Dobňák (ANO), ktorých sme sa na to spýtali.
Dajú si poslanci polovicu z minuloročného Ježiška?
Členovia zastupiteľstva by mali v decembri alebo januári dostať mimoriadne odmeny za rok 2005. Odmeňovací poriadok totiž zastupiteľstvo v júni novelizovalo s účinnosťou od júla tak, že poslancom automaticky, bez potreby ďalšieho schvaľovania "patrí" mimoriadna odmena za každý kalendárny polrok vo výške 35 percent zo súčtu ich riadnych mesačných odmien.
Tie majú poslanci minimálne 3 500 (niektorí až 4 900) a zástupca na polovičný úväzok 14 500 (za neúčasť poslanca na rokovaniach sú zrážky). Ročná mimoriadna odmena poslanca by teda bola minimálne 14 700 (niektorých až 20 580) a zástupcu 60 900.
Starosta tvrdí, že výsledky Juhu v oblasti kultúry, športu i sociálnych vecí sú dobré a podiel na tom majú aj poslanci. "Takže ich mimoriadna odmena je podľa mňa opodstatnená. Jej výška je však druhá vec," poznamenal Hlinka.
Podľa Dobňáka by tohtoročné mimoriadne poslanecké odmeny mali byť. Vysvetľuje: "Niektorí poslanci robia veľa vecí pre mestskú časť vo voľnom čase na vlastné náklady, klobúk dole pred ich prácou."
Predkladateľ návrhu zmeny odmeňovacieho poriadku Kaifer tvrdí, že ak v decembri poslanci usúdia, že dôvod na ich mimoriadne odmeny nie je, bude iniciovať pozastavenie účinnosti tejto zmeny. "Mimoriadne odmeny môžu byť nakoniec 35-percentné, nižšie aj žiadne, ale vyššie ako 35-percentné nebudú," vyhlásil a svoju zmenu odmeňovacieho poriadku odôvodnil ako neštandardný prostriedok, aby sa už neopakovali minuloročné "neštandardné" mimoriadne poslanecké odmeny.
V minulosti hlasovali poslanci Juhu o svojich mimoriadnych odmenách stále jednorazovo a spätne za konkrétne obdobie, spravidla v decembri za uplynulý rok. Vlani si však odklepli až 70-percentné ročné mimoriadne odmeny (poslanci aspoň 29 400, niektorí až 41 160, zástupca 121 800).
Zástupca je presvedčený, že poslanci robia dobrú robotu, za ktorú si mimoriadnu odmenu zaslúžia. "Pri rozhodovaní o jej výške by však mali prejaviť väčší cit a sociálne cítenie," priznáva Horbaj.
Ten sa vlaňajšieho hlasovania o 70-percentných mimoriadnych poslaneckých odmenách síce zdržal, svoju vyše 120-tisícovú extra odmenu však prijal a asi 43-tisíc (už v čistom) potom venoval na charitatívne a verejnoprospešné účely. "Ja som však vtedy svoju mimoriadnu odmenu nevymyslel. No postaviť sa na rokovaní a povedať, že si ju neprosím, mi nenapadlo."
Starostu sme sa spýtali, či si nemyslí, že zastupiteľstvo Juhu schválenými odmenami a mimoriadnymi odmenami v tomto volebnom období poškodilo reputáciu košických mestských častí aj v súvislosti s atmosférou prípravy návrhu novely zákona o meste, ktorá má uľahčiť mechanizmus zrušenia mestských častí. "Nie," odpovedal Hlinka. Rovnaký názor majú Horbaj, Kaifer i Dobňák, ktorý sa vyjadril: "Jeden exces (minuloročné 70-percentné extra odmeny poslancov) sa v živote prihodí každému."
Horbaj nám ešte prezradil: "Vnímam to ako hystériu okolo odmien, hon na čarodejnice. Aj keď poslanci sú všelijakí a často majú i ekonomický motív. Aj tí naši sú takí, akí sú a akých ich rodné strany dostali do funkcií."
Kontrolór Juhu Patrik Géci dostal k svojmu asi 35-tisícovému mesačnému platu (minimum podľa zákona) od poslancov odmenu za tretí kvartál 2005 okolo 26-tisíc (25 percent z 30 možných). "Kontrolór vytvoril v mestskej časti celý nový systém kontroly, klobúk dole pred jeho prácou," argumentuje Dobňák. Výhrady voči kontrolórovým odmenám nemajú ani Hlinka, Horbaj a Kaifer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári