Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

* Ak pochopíme seba spolu so svojou chorobou, postúpime o veľký kus dopreduLáska nie je len nekonečné dávanie, znamená to aj v pravej chvíli vedieť

* Ak pochopíme seba spolu so svojou chorobou, postúpime o veľký kus dopredu

Láska nie je len nekonečné dávanie, znamená to aj v pravej chvíli vedieť povedať nie

"To, po čom túžime, je láska. To, čo hľadáme, je láska. To, čomu sa tu na Zemi máme naučiť, je láska." Toto sú prvé tri vety v úvode jednej z kníh moravského nuž, neviem ako ho nazvať liečiteľa, bylinkára, znalca duší... Miroslava Hrabicu. Nedávno prednášal v Košiciach na Dni zdravia a veru stojí za to, aby sme sa k nemu vrátili ešte raz. A hoci ťažko a neradi prijímame fakt, že predovšetkým my sami svojim konaním ovplyvňujeme a narúšame svoju telesnú imunitu a nie pre každého býva príjemné počúvať, čo hovorí pán Hrabica, nasledujúce riadky venujeme hlavne tým, ktorí chcú pochopiť seba spolu so svojou chorobou. Ak sa v tom aspoň kúsok vieme nájsť a priznáme si svoje pochybenia, urobíme veľký krok dopredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšina ľudí sa z času na čas borí so zvýšenými teplotami tela. Býva bežným zvykom užívať antibiotiká, ktoré ju potlačia. Ale naozaj je to správna cesta? Horúčka nám dáva najavo: "Človiečik, urobil si nejaké chyby. Zastav sa, upokoj sa, rozhliadni sa okolo seba a uvažuj ako ďalej. Keď to pochopíš, potom ťa opustím, lebo už budem zbytočná. Maj ma rád, som pre teba pomocou."

Krv by mala byť symbolom radosti, ktorá je prostredníctvom nej rozvádzaná po tele. Duch človeka rôznymi spôsobmi dáva najavo svoj žiaľ, jedným z nich sú aj rôzne druhy krvácania. Utrápený človek upozorňuje na seba krvácaním a dožaduje sa lásky. Napríklad krvácanie z nosa hneď si vás všimnú a pohladkajú vás aspoň súcitnou myšlienkou. Keď sa človek poreže, s nadsázkou povie: "To nič, to je iba zlá krv." A veruže je to tak. Zranenie prichádza ako prostriedok, ktorým sa vybijú nazhromaždené negatíva. Ak sa porežete, skúste pouvažovať, čo vám práve vtedy "lietalo" v hlave. Lebo ani vlas z hlavy nespadne bež Božieho vedomia.

Skryť Vypnúť reklamu

Láska nie je len nekonečné dávanie

Zápal pľúc často dostávajú ľudia, ktorí sú v neustálych problémoch a nevedia sa z nich vymaniť. Nezhody rodičov s deťmi, bezdetné manželstvá, sústavne sa opakujúce problémy v partnerských vzťahoch, neustály strach pred niečím a potláčanie vlastnej osobnosti (všetko sa zakrýva poťahovaním z cigarety), to môžu byť rany, ktoré sa nedarí zahojiť. To je živná pôda, ktorá znásobuje možnosti vzniku zápalu nášho najväčšieho dýchacieho orgánu.

Imunita vyjadruje schopnosť tela ubrániť sa votrelcom, ktorí útočia na náš organizmus.Charakterizuje ju uzavieranie sa pred niečím. Navonok sa zdá, že je opakom lásky, ktorú charakterizuje otvorené srdce a láskyplné dávanie. Ibaže láska nie je len nekonečné dávanie, veľakrát aj tomu, kto si lásku neváži. Láska okrem iného znamená v pravej chvíli vedieť povedať nie a ubrániť sa požiadavkám iných.

Skryť Vypnúť reklamu

Strašiak rakovina

Každý má v tele bunky s vysokým stupňom karcinogenity. Rakovina môže prepuknúť na ktoromkoľvek orgáne a kedykoľvek. Dnes je to taký strašiak, ako bol voľakedy mor, týfus, buberkulóza a iné rozšírené a neliečiteľné choroby. Miroslav Hrabica sa nad témou rakoviny zamyslel naozaj v širokých súvislostiach. Tu sú niektoré úvahy: "Ak nie sme schopní odpustiť, dokonca ani najbližším v našom okoli, môže to byť jedna z príčin vzniku zhubného ochorenia hrubého čreva. Ak nevieme používať láskavé slová a nerobíme nič pre potešenie druhého, iba stále presadzujeme to, čo chceme my bez ohľadu na iných, je tu zvýšená pravdepodobnosť na vznik malígneho ochorenia slinivky brušnej, pečene, žlčníka a žlčových ciest.

Muži trpia predovšetkým na zhubné ochorenie dýchacích orgánov, lebo nedávajú ženám popri svojom boku voľne dýchať. Často sú to aj zažívacie orgány, lebo život hltajú, nevedia ho dobre vychutnať a vstrebať. Trpia aj na prostatu, lebo ženu často chápu iba ako sexuálny objekt, bez citu. U žien to býva najčastejšie prsník. Snaha neustále riešiť problémy svojich detí môže byť pre ženu zničujúca. Prsia symboly materstva sú ťažko zasiahnuté, lebo chyby druhých so svojou nadmernou túžbou pomôcť vzala žena na seba. Deti treba nechať ísť vlastnou cestou, lebo vlastné poznanie, akokoľvek bolestivé, je najcennejšie.

"Kde je rakovina, tam je príliš veľa túžby, chcenia, ohňa... Ak budete rozdávať dobro na úkor seba a svojej spokojnosti, začnete byť v duši tvrdí a nebudete to radi robiť. Aj dobro treba dávať tak akurát", hovorí pán Hrabica. A nakoniec túto tému uzaviera úvahou o vyliečení, súčasťou ktorého je aj duchovný rozmer: "Ak sa človek vďaka rakovine zastaví, prebudí, zmení svoj život a chápanie jeho hodnôt, tam už smrť nie je potrebná. Ak človek dospie aspoň k čiastočnému pochopeniu zmyslu života, vyhral."

Komu šepkajú anjeli

Už to tak obyčajne býva: Ten, kto je duchovne vyspelejší, citlivejší, ten pre riešenie problému dokáže urobiť viac. O niektorých ľuďoch radi povieme: "To je stelesnený anjel." A tí ozajstní, nehmotní anjelíčkovia okolo nás lietajú a chceli by nám povedať, kadiaľ vedie naša cesta. Ibaže my kmitáme a kmitáme... A oni do toho nášho rozlietania nemajú šancu preniknúť a pošepkať nám to. A keď sa konečne zastavíme, naša hlava je plná myšlienok a srdce nedokáže prijímať. A tak to anjeliky pomocníčkovia - pošepkajú niekomu inému, cez koho sa to môžeme dozvedieť. Pozorne treba vnímať, čo nám druhí hovoria, lebo cez niekoho z nich sa k nám môže prihovárať anjel.

* Vzťah partnerov chápu všetkými zmyslami, nezabúdajú ani na čuch

Pôžitok, ktorý nemá duchovnú podstatu, produkuje prázdno

Mnohí z nás sa už neobídu bez vymožeností, ktoré nám ponúka technika. Čoraz viac sme omotávaní ich sieťou a duchovná stránka života si pod touto ťarchou nie vždy vie nájsť miesto. Ak sa však dokážeme, hoci na chvíľu, ponoriť do sveta prírodných národov, akoby sme znovu objavili stratený svet. Indiáni žijúci v Amazónii v pralese, Krováci, Papuánci alebo Aborigéni to nie sú primitívne národy, ako ich mnohí nazývajú. Veď dokážu žiť v ťažkých životných podmienkach a uchovať si, ba i rozvíjať vlastnú, hoci jednoduchú kultúru. Príslušníci týchto národov vnímajú svet všetkými zmyslami súčasne. Napríklad amazónski Indiáni vzťah dvoch partnerov chápu všetkými zmyslami, nezabúdajú ani na čuch, lebo ten im napovedá, aká je prirodzená vôňa tela a či aj cez ňu vedia partnera prijať. Oči slúžia predovšetkým na získavanie vnemov z materiálneho sveta. Ak prírodný človek chce vstrebať nejakú duchovnú hodnotu, obyčajne zavrie oči, aby ho okolie nerušilo. Určite to poznáte, veď pri každom hlbšom ponore, ako je napríklad modlitba či meditácia, sa viečka sami privierajú.

Pôžitok, ktorý nemá duhovnú podstatu, produkuje prázdno. Tvorcovia módy, hudobníci či výtvarníci sa často inšpirujú prírodnými národmi, ale ich umenie dokážu prijímať iba materiálne, bez ich duchovného obsahu. Sme zahltení nadvýrobou, stávame sa súčasťou masy. Kto hľadá vlastnú individualitu, je považovaný za čudáka. Kto dnes nemá mobilný telefón je už tiež čudák a je "out", je mimo.

Produkujeme množstvo odpadkov, lebo pôžitkárstvo v hmote nás k tomu privádza. Indiánska kultúra napríklad odpadky vôbec neprodukuje, lebo všetko je prirodzené a v správnych množstvách. Nie je tu obžerstvo ani pôžitkárstvo, masová nadvýroba ani chamtivosť, ba ani nadutosť a klamstvo. Je tam čosi viac pokora, schopnosť chápať prírodu a duchovné sily sveta.

"Ak my tu doma stratíme duchovný rozmer kultúry, vstúpime do sveta robotov, mutantov, biomechanoidov riadených počítačom." Tieto slová vyslovil Mnislav Zelený Atapa, bývalý český veľvyslanec v Kolumbii a Ekvádore, ktorého si adoptoval náčelník Aritana z indiánskeho kmeňa Yawalapiti.

* Jupiter obehne celé znamenie zverokruhu asi za dvanásť rokov

Je to maják, ktorý nám svieti do diaľky

Každý z nás má isté možnosti rozvoja a to okrem iného ovplyvňujú aj planéty, ktoré sú súčasťou nášho príchodu na tento svet. Najviac nám naznačuje poloha a aspekty Slnka, hneď po ňom nasleduje Jupiter. Ten podľa svojho umiestnenia prezrádza, v ktorej oblasti života nás bude väčšinou sprevádzať šťastie a tiež ktoré činnosti dokážu náš život najviac obohatiť.

Jupiter spolu so Saturnom zastupuje princípy, aké je naše miesto v spoločnosti ostatných. Jupiter nám dáva nadšenie a optimizmus vo vlastné schopnosti, aby sme boli v živote úspešní a našli svoju životnú cestu. Je to maják, ktorý nám svieti do diaľky. Pôsobí z nadhľadu a nebazíruje na nepodstatných detailoch. Je nositeľom životného optimizmu a zdrojom životnej skúsenosti.

V horoskope predstavuje Jupiter jedno veľké ÁNO, Saturn zase NIE. Jupiter nám ponúka možnosti rastu, vývoja a rozmachu. Len od nás záleží, či to pôjde do kvality alebo do kvantity, či nás to naplní alebo zahltí.

Jupiter obehne celé znamenie zverokruhu asi za dvanásť rokov, teda v každom znamení sa zdrží približne rok. Ak chceme zistiť, aké je postavenie "nášho" Jupitera, dajme si vypracovať osobný horoskop kvalitnému astrológovi.

* Morské vlny v predstavách vyplavia ťažké myšlienky a uvoľnia svaly

Každý človek sa v priebehu dňa potrebuje uvoľniť a najlepšie je, ak to robí cielene a s uvedomením si celého procesu. Ak máme v práci pokojné miesto, kde sa dá na chvíľu si ľahnúť, urobme tak. Ležíme na chrbte s privretými očami a pred svojim mentálnym zrakom si vyvoláme predstavu, že cez naše telo prechádza vlna uvoľnenia. Najlepšie je začať zospodu, od nôh, ale niekomu lepšie vyhovuje zhora od hlavy, je to individuálne.

Uvoľnenie pripomína morskú vlnu, ktorá nás obmýva, keď ležíme na brehu mora. Vlna však prechádza celým našim telom, aj zvnútra, čistí nás, odnáša so sebou únavu a napätie. Dovolíme niekoľkým vlnám, aby prešli celým telom cez prsty na nohách až po vrchol hlavy. Po niekoľkých minútach pocítime, ako sa svaly nášho tela uvoľňujú, aké sú poddajné a mäkké. Vlny nám aj z hlavy vyplavia ťažké myšlienky a my po piatich až desiatich minútach vstaneme osviežení a s čistou mysľou. Spočiatku sa to nemusí podariť, ale ak si to osvojíme napríklad domácim tréningom, dá sa to použiť aj v sede alebo v stoji, napríklad počas porady alebo cestou v dopravnom prostriedku.

* Harmanček na opuchnuté koleno

Známy moravský bylinkár Jozef A. Zentrich pozná všelijaké recepty na rôzne neduhy. Tento mi ponúkol pri stretnutí, keď som sa sťažovala na opuch kolena a miernu bolesť neurčitého pôvodu. Všetko sa stratilo, aj keď to trvalo dlhšie ako tri dni.

V osladenom mlieku uvaríme harmanček a mlieko vylejeme. Hmotu zmiešame s čerstvým bielkom, urobíme kašu a dáme ju na koleno. Obviažeme plátnom z prírodného materiálu, najlepšie na noc. Aplikujeme aspoň tri dni, ale aj dlhšie.

* Aurasoma v Regeneračnom centre

To, že farby ovplyvňujú človeka na rôznych úrovniach a že si ich často spontánne vyberáme podľa toho, v akom duševnom rozpoložení momentálne sme, nie je žiadnym tajomstvom. Nie každý však vie, že aurasoma je výraz, v ktorom je obsiahnutá problematika liečenia pomocou farieb. A práve o týchto veciach z rôznych uhlov pohľadu bude hovoriť Ľubica Štroncerová v Regeneračnom centre na Tomášikovej ulici v stredu 16. o 17. 00 hodine.

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 076
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 15 147
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 215
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 331
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 322
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 125
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 928
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 976
 9. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 821
 10. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 763
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus v Bardejove: Odberné miesta otvorili, testuje sa už tretí deň (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejove.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Interiér krematória prešiel úpravou.
Vizsolyská biblie, inak nazývaná aj Károlyiho biblia. Je vzácna, keďže ide o prvý maďarský preklad Svätého písma z roku 1590.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop