Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Spevák Miro Žbirka tajne dúfa, že hudba bude pre jeho deti len koníčkom a nie povolaním

Jeho rady začínajúcim spevákom by boli v SuperStar najnudnejšieMeky Žbirka patrí bezpochyby medzi stálice slovenskej a aj českej populárnej scény.

Jeho rady začínajúcim spevákom by boli v SuperStar najnudnejšie

Meky Žbirka patrí bezpochyby medzi stálice slovenskej a aj českej populárnej scény. Medzi časom ho poznáme nie len ako speváka, ale aj ako príležitostného moderátora. Do Košíc naposledy meral cestu kvôli tomu, aby sa novinárom pochválil so svojim najnovším albumom Dúhy. Pri tej príležitosti sme sa s ním porozprávali o nových pesničkách, ale aj o jeho deťoch či spolupráci s Marikou Gombitovou.

Počas nášho rozhovoru znel v pozadí práve Mekyho posledný album Dúhy. "Prvý krát som v situácii, že hovorím o albume a popri tom ho počujem. Je to zábavné. Ono sa to totiž nezdá, ale aj hovoriť o albume je dosť náročné. Ani zďaleka však nie tak, ako nahrávanie. To je často o nervoch a dá to človek poriadne zabrať. Ja sa teraz musím spamätať z toho, že som niekoľko mesiacov nepočúval nič iné, len pesničky, ktoré sme pripravovali na môj nový album," prezradil M. Žbirka. Spolu s kolegami muzikantmi hľadal správne aranžmány, hral sa s textami. "Neraz som sa o tretej v noci zobudil a napísal si poznámku, čo treba prerobiť... Toto všetko sa mi však vrátilo, lebo keď dnes album počúvam, cítim, že spevu je tam akurát, že druhý hlas je presne na mieste a že gitarové sóla sú vyvážené. To všetko bolo treba doslova vydrieť."

Skryť Vypnúť reklamu

Príprava nového albumu M. Žbirku na niekoľko mesiacov pohltila. Sám uznáva, že v tomto smere je v istom zmysle bláznom a fanatikom. "U mňa sa vekom násobí zodpovednosť, s ktorou k tvorbe pristupujem a uvedomujem si, že to až hraničí s fanatizmom. Ale keď človek chce v dnešnej dobe preraziť, musí veci robiť poriadne a zahĺbiť sa do nich. Nehanbím sa za to, že som svojim spôsobom bláznom."

Neostáva mu dosť času na rodinu

Muzika Mekymu odoberá veľa času a energie a neostáva mu jej dosť na iné veci. "To je jediné, čo mi prekáža. Je problém pri nahrávaní cédečka byť manželom aj otcom, ktorého deti potrebujú pri sebe. Neobjavil som doteraz metódu, ako to všetko skĺbiť. Ale keď odprezentujem tento album, keď sa natočia prvé klipy a dohodne sa turné, tak začnem myslieť viac aj na rodinu. Začnem byť normálnym manželom a otcom. Veď dcéra Linda je vo veku, keď si má vybrať strednú školu a ja ju v tom nechcem nechať samú. Mám pocit, že pri takýchto zásadných zmenách v živote mojich detí, by som mal byť prítomný ako otec."

Skryť Vypnúť reklamu

Meky tvrdí, že práve pri výbere strednej školy mal on sám veľké šťastie. "Vtedy som si vybral muziku - niečo, k čomu som intuitívne smeroval a čo sa ukazovalo ako čosi, čím sa budem vedieť živiť. Keď má niekto 15 rokov, je mu ťažko rozhodnúť sa, čo bude v živote robiť. Preto v tom Lindu nechcem nechať samú. Nebudem ju však do ničoho nútiť, ani ju o ničom presviedčať. Predpokladám ale, že bude chcieť, aby sme jej s manželkou poradili."

M. Žbirka má z prvého manželstva dospelú dcéru Denisu, pre ktorú napísal skladbu Deny. S druhou manželkou - novinárkou - má 15-ročnú Lindu a 11-ročného Davida. Obaja očividne inklinujú k muzike. Veď s Lindou Meky naspieval spoločný duet a David si s obľubou zabubnuje na otcových koncertoch. "Ten duet s Lindou je celkom vydarený a bude to pre nás oboch príjemná spomienka. No nemyslím si, že by Linda chcela byť speváčkou. Rada si pospevuje, to áno, ale len tak pre seba. Nemá v sebe tú potrebnú dávku exhibicionizmu. Ale Dávid - to je iná káva. Ten keď vidí veľké haly plné ľudí, hneď by si sadol k bubnom... U neho viac hrozí, že zakotví v showbiznise. Mám však takú nádej, že aj keď obaja majú hudbu radi, že sa pre nich stane len koníčkom a nie povolaním. Ja predsa veľmi dobre viem, čo to obnáša a povedzme si pravdu - nie je to práve naistejší chlebíček..." Ak sa však Dávid predsa len rozhodne byť najlepším bubeníkom na svete, brániť mu v tom nebude. "Som predsa normálny človek - nebudem niekomu kaziť život a vlastnému dieťaťu už vôbec nie! Bol by som však v tomto prípade rád, ak by sa nesústredil len na to bubnovanie. Veď v muzike sa dá robiť veľa iných vecí."

Skryť Vypnúť reklamu

Práve Dávid si viac ako jeho sestra uvedomuje, že mať za otca známeho a populárneho Mekyho Žbirku, nie je tak úplne obyčajná vec. "Vždy som ich však viedol k tomu, aby to nevnímali takto povrchne. Chcem, aby sa na to pozerali tak, že to čo robím, je len jedno z možných zamestnaní. Pravdou však je, že mnohí ľudia, ktorí si robia svoje zamestnanie, sa nikdy neobjavia v novinách. Ale ja áno... Chcem, aby nevnímali na mojej práci len to pozlátko. U syna sa mi to nie celkom darí, lebo je očarený tým, keď mu ľudia tlieskajú, rád nakrúca klipy - toto všetko ho veľmi baví. Aj tak som však rád, že to vníma veľmi rozumne a nehrozí, že by prišiel do školy a robil machra, lebo je synom Mira Žbirku. Vo svojom myslení je ďalej a aj sám si veľmi dobre uvedomuje, že muzika nie je o machrovaní."

Nechcel byť slovenských Lennonom

Že muzika naozaj nie je o machrovaní a že je pre neho dôležitá, si M. Žbirka uvedomil v čase, keď bola popmusic pre neho tou najpodstatnejšou vecou na svete. "Bolo to vtedy, keď The Beatles vydali album Hard Day´s Night. Pripadalo mi zaujímavé hrať tieto skladby a aj sám skladať. Tvorba mi zrazu začala javiť ako vzrušujúca a nechal som sa do toho doslova vtiahnuť. Je skvelé, že v tom čase boli The Beatles pre nás vzormi. Vďaka tomu som si uvedomil, že hudba nie je len brnkanie do gitary. Mohol som skončiť úplne inak, no vďaka beatlesáckej muzike sa tak nestalo. Silne ma to inšpirovalo." Aj keď sa M. Žbirka netají bezhraničným obdivom tejto liverpoolskej kapely, nikdy nechcel byť slovenským Johnom Lennonom a ani kapely, ktoré zakladal - Modus, či neskôr Limit - nemali ambíciu byť slovenskými The Beatles. "Táto kapela ma neinšpirovala v tom zmysle, že by som chcel hrať jej skladby. To nikdy. Skôr to bolo o tom, že som ich odkaz vnímal tak, že mám skladať vlastné pesničky. V Moduse i Limite."

Práve v týchto kapelách mal Meky šťastie na spoluprácu s Lacom Lučeničom, Janom Lehotským či Marikou Gombitovou. S touto speváčkou, dlhé roky považovanou za prvú dámu slovenskej popmusic, sa po rokoch opäť dostal k spolupráci a nahral duet. "Musím sa priznať, že som bol spočiatku v tomto veľmi skeptický. Marika si však skladbu vypočula, páčila sa jej a Kamil Peteraj napísal text, v ktorom jej úplne vyšiel v ústrety. Podarilo sa to a pre mňa je to zázrak. Treba si povedať pravdu - Marika predsa už vôbec nenahráva! Aj preto mám z toho ešte lepší pocit, lebo viem, že to vôbec nie je samozrejmosťou, že ona niečo nahrala..." M. Žbirka sa rád vracia k overeným spoluprácam, aj keď je pravda, že sa nebráni ani duetom s pomerne neznámymi speváčkami. Veď kým nenaspieval s Marthou duet, túto českú speváčku takmer nik nepoznal... "S Marikou je to však úplne o inom. Naše hlasy jednoducho spolu súzvučia a nikto nevie prečo a preto pri prípadnej spolupráci sa nie je čoho obávať."

Aj keď sa návrat k Marike vydaril, k L. Lučeničovi sa nepodarí. "Možno by bolo zaujímavé spolu niečo urobiť, no Laco je vyťažený povinnosťami v SuperStar. Možno keď to celé prehrmí, tak ho bude zaujímať aj niečo iné. Keď mňa oslovili do poroty SuperStar, hneď mi aj poslali rozpis povinností - bol doslova brutálny, a tak viem, čo všetko to obnáša." M. Žbirka však miesto porotcu odmietol nie kvôli časovej vyťaženosti. "Neviem si predstaviť, že by som ľuďom, ktorým by záležalo na tom, čo im poviem, ohodnotil negatívne ich spev. Ja by som bol veľmi ohľaduplný a moje odporúčania spevákom by boli asi tie najnudnejšie v SuperStar. Cítil som, že na toto sa vôbec nehodím."

Moderovanie mu nezachutilo

M. Žbirka však má pocit, že ak si už má od spievania odskočiť, tak radšej na post moderátora. "Práve preto sa ma snažili zlákať do SuperStar. Chceli zabrnkať na moju ješitnosť, že som rád vtipný, keď moderujem relácie či súťaže a že budem rád, keď budem môcť byť vtipný ako porotca. Lenže to by som musel byť vtipný na cudzí účet a to mi nie je blízke. To si radšej budem uťahovať sám zo seba."

Aj keď má za sebou Meky niekoľko moderovaní udeľovaní hudobných cien či rôznych zábavných programov, tvrdí, že moderovanie mu nikdy špeciálne "nechutilo". "Veď ja som do toho doslova spadol. Keď som robil reláciu Rytmick, tak som mal pôvodne spraviť iba jednu časť. Bola z toho druhá, tretia i ďalšie a nakoniec mi bolo ľúto, keď tá relácia skončila. Som rád, že toto obdobie už mám za sebou a že ma už dlšiu chvíľu nikto na takúto prácu neoslovil. Keď som totiž niečo odmoderoval, na druhý deň sa ešte o tom hovorilo, no na tretí sa na to zabudlo. Keď však urobím dobrú pieseň, tá tu so mnou vydrží podstatne dlhšie."

Práve vydarené pesničky dodávajú Mekymu chuť púšťať sa do nových a tie potom ponúkať fanúšikom na koncertoch. "Dnes už nie je žiadna sranda zorganizovať koncertné šnúry. Som rád, že tento servis vybavujú iní ľudia a ja sa na nich zúčastňujem iba ako interprét. Najbližšie sa na koncerty k albumu Dúhy chystám na jar. Nie je to žiadna sranda - v mojom veku musím byť úplne fit a v kondícii, aby som koncert poriadne odspieval. Vôbec to nie je o rôznych párty po koncertoch. To si môžu dovoliť organizátori a sponzori. Ja musím utekať na hotel, byť ticho a šetriť si hlas."

M. Žbirkovi sa vraj za tie roky nedostala do repertoáru ani jedna pieseň, ktorej by sa vyhýbal. "Neprekáža mi ani to, že si ľudia pýtajú stále tie isté skladby. Ja plne chápem, že keď niekto príde na môj koncert, chce počuť Atlantídu či Biely kvet. Ja keby som prišiel na koncert Rolling Stones a nezahrali by Satisfaction, tiež by som bol sklamaný... Všetky moje skladby rád zahrám. Ak by som však mal vybrať jednu, ktorá je mojou naj, tak by to bola asi Balada o poľných vtákoch. Tá úplne vybočuje z mojej tvorby."

Najlepšie si oddýchne s rodinou. Kvôli druhej manželke sa pred časom presťahoval do hlavného mesta našich západných susedov. "Radek Pastrňak ma nazval Pražiakom - Slovák, ktorý žije v Prahe, podľa neho nie je Pražák, ale Pražiak. Taká česko-slovenská schyzofrénia ma pochytí iba vtedy, ak dlšiu dobu nie som na Slovensku a po čase prídem do Bratislavy. Vtedy mám pocit, že neviem, čí som."

M. Žbirka teda nerieši to, či je Slovákom, Čechom či dokonca Angličanom. "Ja v tom mám jasno. Som Slovák, ktorý má mamu Angličanku a ktorý sa priženil do Čiech," dodal Meky s úsmevom.

Dátum narodenia: 21. október 1952

Znamenie: Váhy

Miesto narodenia: Bratislava

Rodinný stav: druhý krát ženatý, tri deti

Relax: spánok

Diskografia:

2005 Dúhy

2003 Best of ´93 - ´03

2001 Modrý album

2002 The Best of 2

1999 Songs For Boys And Girls

1998 22 dní

1997 Meky

1994 Samozrejmý svet

1993 Songs For Children

1990 K.O.

1989 Step By Step

1988 Zlomky poznania

1986 20 naj...

1986 Chlapec z ulice

1984 Dear Boy

1984 Nemoderný chalan

1983 Roky a dni

1982 Sezónne lásky

1980 Doktor Sen

1979 Modus

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 5. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 6. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 7. Home (ale aj) Office
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 31 392
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 25 706
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 22 153
 4. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 13 154
 5. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 609
 6. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 923
 7. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 782
 8. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 778
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 751
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 9 616
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Trhovníkov na košickom Mieri po zotmení neraz striedajú asociáli

Mestská časť hovorí aj o potrebe revitalizácie.

Účastníci Týždňa dobrovoľníctva v prešovskom ekoparku.
Rozhovor

Gastronómka: Heslom jesene by mohlo byť cvikla aspoň raz týždenne

Zuzana Sabolová miluje huby a je veľká bojovníčka za kyslú kapustu a fazuľu.

Zuzana Sabolová.
Trhy mali pre pandémiu pauzu, dnes sa na nich opäť nakupuje.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Židia nimi vykupovali životy, dnes sú miliardovým biznisom

Niekedy je vzácnejší falzifikát než originál.

Pavol Lazar je viceprezident Prestige Philately Club Prague, ktorý združuje výnimočných zberateľov z viacerých krajín.
Tadej Pogačar vyhrá Tour de France 2020.

Prístup gréckych úradov je čoraz nevraživejší. Boli sme sa pozrieť v utečeneckých táboroch

Do tábora Diavata grécke úrady umiestnili prevažne rodiny s deťmi.

Pred táborom Diavata.
Dnes píše Matúš Ritomský

Záťaž, ktorú teraz znášame, za stratu ľudskosti nestojí

Ak to nezvládneme teraz, čo budeme robiť, keď príde naozajstná kríza?

Publicista Matúš Ritomský.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop