Väčší byt zaplatí viac, menší by mal ušetriť
Od l. novembra vstúpila do platnosti novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, ktorá mení spôsob platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv. Rozhodujúci bude spoluvlastnícky podiel, čiže sa bude brať do úvahy pomer podlahovej plochy bytu k súčtu podlahových plôch všetkých bytov a nebytových priestorov v dome.
"Doterajší zákon hovoril, že pokiaľ sa nedohodli bývajúci inak, prispievali do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa spomínaného spoluvlastníckeho podielu. Vlastníci bytov sa teda mohli dohodnúť ako chceli platiť. Mohlo to byť na byt, na počet ľudí alebo si vybrať iný spôsob prepočtu," vysvetlil situáciu ekonomický riaditeľ Stavebného bytového družstva Košice II Ing. Imrich Macko. Zväčša sa bývajúci dohodli na jednotnej platbe, ktorá bola záväzná tak pre tých, čo bývali v menších bytoch, ako aj pre tých, čo obývali troj alebo štvoizbové byty. Tí, čo bývali v menších, cítili voči tomu nespravodlivosť, a tak v nejednom prípade hľadali pravdu i cestou súdov.
"Po novom, po novelizácii, bude veľký byt platiť viac a menší menej, pretože do úvahy sa bude brať rozloha bytu. Čiže, rozhodujúci bude spoluvlastnícky podiel," pokračoval I. Macko. Do podlahovej plochy bytu sa započítava okrem bytu aj plocha pivníc a prípadne kumbálku, ktoré tvoria príslušenstvo bytu. Balkóny a lodžie sa naopak, do toho nerátajú.
Aká konkrétne bude výška platby, to si musia
dohodnúť spoločenstvá alebo bývajúci sami. Správca o tom nerozhoduje, ani žiadnu sumu neurčí, len vybaví agendu súvisiacu s týmto krokom. "Novela zákona síce platí od 1. novembra, no správcovia majú čas vysporiadať sa s ňou do 31. 12. 2005, teda do konca tohto kalendárneho roka. V tomto prechodnom období sa musia prerobiť zmluvy tak, aby sa už nedala určiť platba iným spôsobom ako spoluvlastníckym podielom," podčiarkol ekonomický námestník.
Pri prepočte sa spomína pojem vlastník bytu. Tým môže byť fyzická osoba, teda ten, čo má byt odkúpený do osobného vlastníctva. Ale tiež právnická osoba, teda BPMK alebo stavebné bytové družstvo. "Na každý dom je nejaký vlastník. No a na každý dom musí byť v banke zvlášť vedený účet. Sú domy, kde sú byty kompletne odkúpené do osobného vlastníctva. Inde niektoré sú odkúpené, ďalšie nie. Pritom na bankový účet do fondu prevádzky, údržby a opráv musí prispievať každý. Takže za tie byty, ktoré nie sú družstevníkmi odkúpené, platí za svoje byty na účet domu i bytové družstvo. Bez ohľadu na to, či nájomník túto sumu družstvu uhradí alebo nie." V prípade, ak neplatí, peniaze si od neho môže družstvo vymáhať súdnou cestou alebo po odpredaji bytu. Aká suma presne sa má do fondu platiť, to sa dohodne na blokovej schôdzi alebo na schôdzi príslušnej samosprávy. "My, keďže rešpektujeme zákon, to máme zavedené tak, ako som uviedol. Inde to možno funguje inak. Vieme i o tom, že niekde sa takýmto "problémom" vôbec nezaoberajú," dodal I. Macko.
Možno, že teda nie je odveci, ak si bývajúci u správcu skontrolujú, aký je stav na ich účte fondu prevádzky, údržby a opráv. Či náhodou oni pravidelne neplatia, no je otázkou, kde sú ich koruny v skutočnosti.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Korzovanie košickými ulicami
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári