Jirko Malchárek (nez.) totiž uplynulý týždeň navrhol hlavnému akcionárovi Teplárne - Fondu národného majetku (FNM) odvolanie všetkých členov Predstavenstva a Dozornej rady, ktorí v TEKO zastupovali "Ruskovcov". Keďže FNM to koncom minulého týždňa akceptoval, vo vynovených štatutárnych orgánoch Teplárne zostali len členovia, resp. ľudia blízki SDKÚ spolu s ďalšími nominantmi FNM a troma zástupcami odborov.
"Pán ministra k tomu viedol bordel v košickej Teplárni. Bolo však viac príčin, prečo sme to urobili. Politicky nominovaní štatutári, ktorí TEKO riadili, to jednoducho nezvládali a nevylučujem, že v spoločnosti nastalo aj tunelovanie. Tepláreň zle hospodárila, prebiehali tam netransparenté výberové konania a v dvoch prípadoch bola verejná súťaž neoddôvodnene zmenená na rokovacie konanie bez zverejnenia a bez zodpovednosti," uviedol hovorca ministerstva hospodárstva Róbert Beňo.
Ten zároveň povedal, že do Teplárne pošlú auditorov a potom sa k činnosti bývalých štatutárov vyjadria konkrétnejšie. Na našu doplňujúcu otázku, prečo v takomto prípade minister J. Malchárek nenavrhol výmenu úplne celého Predstavenstva, resp. Dozornej rady a nie iba ich členov ANO skonštatoval, že zo štatutárnych orgánov odišli odborne najmenej podkutí ľudia.
"Poučili sme sa, noví štatutári boli vybratí výberovým konaním prostredníctvom profesionálov z renomovanej personálnej agentúry. Hoci sme aj v tomto prípade zaregistrovali isté tlaky, uisťujem vás, že všetci z nich boli vybratí výlučne na základe svojich odborných schopností a nie kvôli svojej straníckej príslušnosti."
Ako sa nám podarilo zistiť, z postu predsedu Predstavenstva musel odísť Igor Kozák spolu s ďalšími nominantmi ANO V. Pavlovom a Š. Borovským. Predstavenstvo sa po novom rozšírilo z piatich na šiestich členov. K jeho dvom staronovým členom F. Buchala a J. Ščurka (obaja sú blízki SDKÚ) pribudol generálny riaditeľ TEKO Ján Ferenci, ktorý sa zároveň stal predsedom Predstavenstva. Okrem neho tam ešte budú pôsobiť traja nominanti FNM Ladislav Ďurík, Zuzana Némethová a Karel Hirmann.
Bývalý predseda Predstavenstva Igor Kozák toto rozhodnutie nechcel príliš komentovať. "Nijak to nehodnotím, obráťte sa na Fond."
Z Dozornej rady bol odvolaný jej predseda a krajský šéf ANO Vladimír Šnír. "Teraz som v Číne, takže nepoznám bližšie okolnosti tohto kroku. Keď sa vrátim, môžem k tomu povedať aj viac. V podstate som to však už dlhšie očakával," skonštatoval V. Šnír.
Z Dozornej rady ešte odišli D. Čelár, T. Havrilko a J. Marinič. Na ich miesta nastúpili nominanti FNM Vladimír Jenčurák, Dionýz Kaszonyi, Miroslav Jurášek a Ondrej Číž.
"Tieto zmeny boli iniciované novým ministrom hospodárstva a FNM ich akceptoval. Ich hlavným cieľom je zabezpečiť bezproblémový chod spoločnosti a pripraviť podnik na privatizáciu. Tieto štatutárne orgány budú riadiť spoločnosť do vstupu nového majiteľa, ktorý získa 51-percentný balík akcií a potom si tam dá svojich zástupcov. Tender na privatizáciu vypíšeme do konca mesiaca, predbežne už registrujeme niekoľko záujemcov o ich kúpu, no počkáme si na oficiálne ponuky," povedala nám hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.
Nový predseda Predstavenstva Ján Ferenci bol z vykonaných zmien pozitívne prekvapený. "Mandát nových orgánov spočíva až do zmeny väčšinového vlastníka. Verím, že tieto personálne zmeny v našej spoločnosti prinesú zvýšenú dôraz na odbornosť štatutárov," uviedol.
J. Ferenci plánuje urobiť zmeny v organizačnej štruktúre, spôsobe riadenia a komunikácie s médiami. "Čo sa týka zamestnanosti, pravdepodobne nedôjde k radikálnym, ale len čiastkovým redukciám počtu pracovných miest." Ako nám prezradil, 70 000 košických domácností sa zrejme od 1. januára dočká zmien v cenách tepla a teplej vody. "Kvôli neustále rastúcej cene plynu sme už zaslali na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví príslušné podklady a požiadali sme o zvýšenie cien. Zatiaľ nechcem hovoriť konkrétne čísla, no náš predpoklad je do tých piatich percent."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári