31. 3. 1945 náčelník štábu košického Veliteľstva Oslobodeného územia Republiky Československej plk. gšt. J. Hrabovský napísal, že príslušník československej armády Š. Horváth skonal hrdinskou smrťou.
Vojaka pochovali, tak ako mnohých iných, na košickom verejnom cintoríne, pietne miesto pravidelne navštevuje jeho syn Mikuláš Horváth. On aj poukázal na to, že hroby vojakov sú neupravené, kamenné kríže vykývané a čo je vari najhoršie, z takmer všetkých ktosi pokradol mramorové tabuľky s menami a ďalšími údajmi. Vandali neobišli ani hrob Š. Horvátha.
"Myslím si, že je dehonestujúce, v akom dezolátnom stave sú tieto hroby," posťažoval sa nám M. Horváth. "Bolo by dobré, aby s tým kompetentní konečne niečo urobili. Hroby sú neupravené, zarastené trávou, chýbajú tabuľky. Hanba. Veľa Košičanov napríklad ani netuší, koho tu kedysi pochovali."
Práva a povinnosti obce pri zabezpečovaní starostlivosti o vojnové hroby ustanovuje Zákon NR SR 130/2005 Z. z. o vojnových hroboch zo 16. marca 2005 platný od 14. apríla s účinnosťou od 1. mája. V § 4 (poskytovanie príspevku-pozn.red.) uvedeného zákona sa píše, že na zabezpečovanie starostlivosti o vojnový hrob sa obci poskytuje príspevok na kalendárny rok vo výške päťnásobku minimálnej hodinovej mzdy, čiže 184 Sk.
"My sme o príspevok na vojnové hroby požiadali, ale už dlho poukazujeme na to, že tieto peniaze nestačia," uviedol konateľ spoločnosti Rekviem, s. r. o., ktorá má verejný cintorín v správe. "Čo sa týka tabuliek na hroboch vojakov, tie pokradli už dávno."
M. Horváth našu pozornosť upriamil aj na neďalekú zelenú lúčku. Podľa jeho slov by tam mali byť pochovaní nemeckí vojaci z čias 2. svetovej vojny.
"Bolo tam 654 vojakov, ich telá sme exhumovali už v roku 1994 a pochovali v Prešove," reagoval Michal Bochin z prešovskej Spoločnosti starostlivosti o nemecké vojnové hroby na Slovensku. "Je ale možné, že tam ešte nejakí vojaci sú, hľadáme ich podľa archívnych zoznamov dodaných z Nemecka. V nich je uvedené, že 15 vojakov wermachtu malo byť pochovaných aj na cintoríne na Kalvárii, zatiaľ ich ale nevieme nájsť. Takisto ďalších asi sto v celom Košickom kraji. Len v Košickom Klečenove by malo byť kdesi pochovaných 59 nemeckých vojakov."
M. Bochin sa stotožňuje s tvrdením M. Urama, že 184 Sk na strostlivosť o jeden hrob je naozaj málo, lebo táto suma pokryje možno iba jednu či dve kosby na hrobe.
Čo hovorí zákon
§ 8 Priestupky
V tomto paragrafe zákona o vojnových hroboch sa uvádza: (1) Priestupku na úseku vojnových hrobov sa dopustí ten, kto a) zriadi, premiestni, prestavia, alebo zruší vojnový hrob bez súhlasu ministerstva, b) poškodí alebo znečistí vojnový hrob, c)poruší povinnosti ustanovené v § 3 ods. 5 (ak sa vojnový hrob nachádza mimo verejného pohrebiska, vlastník, nájomca alebo iný užívateľ nehnuteľnosti je povinný umožniť prístup k vojnovému hrobu na účely zabezpečovania starostlivosti o vojnový hrob alebo vzdania úcty vojnovým obetiam-ppzn.red.). (2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 50 000 Sk. (3) Pokuta je splatná do 30 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jej uložení. (4) Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahuje osobitný zákon.
§ 9 Iné správne delikty
(1) Správneho deliktu na úseku vojnových hrobov sa dopustí právnická osoba alebo fyzická osoba podnikateľ, ktorá a) zriadi, premiestni, prestavia alebo zruší vojnový hrob bez súhlasu ministerstva, b) poškodí alebo znečistí vojnový hrob, c) poruší povinnosti ustanovené v § 3 ods. 5. (2) Za správny delikt podľa odseku 1 uloží krajský úrad pokutu do 500 000 Sk. (3) Krajský úrad pri určení výšky pokuty prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania. (4) Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa krajský úrad dozvedel o porušení povinnosti, najneskôr však do troch rokov, keď k porušeniu povinnosti došlo. (5) Pokuta je splatná do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jej uložení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári