všetci veľké oči a mysleli si, že cesta bude menej bolestná.
Vidí však aj veľa pozitív a návrat do minulosti je pre neho nepredstaviteľný.
"Hlavným pozitívom je pocit slobody, žiaľ, prišiel ekonomický tlak, na čo sme neboli pripravení. Sociálne istoty boli za socializmu predsa len väčšie ako dnes. Ľudia ešte nie sú zvyknutí, že sa každý musí spoliehať len sám na seba. Možno sa to mladí naučia," vysvetlil a dodal, že jeho generácia nemôže byť s vývojom veľmi spokojná, pretože, "ak porovnáme nákupný košík dnes a za socializmu, tak je to neporovnateľné."
Zároveň dodáva, že je šťastný, keď človek nemá pocit, že ho neustále niekto sleduje... "Že mu nejaký hlupák môže zničiť život a jeho deti sa nedostanú do školy. Môžeme slobodne vycestovať, aj keď to platí pre ľudí, ktorí na to majú. Taký je ale život, nemôže byť jedno s druhým absolútne vyrovnané. Keď si uvedomím, čo znamenalo predtým vycestovať, či to nejaký súdruh schváli na polícii, či nepríde niekto zo štátnej bezpečnosti skontrolovať byt, že sme niečo nepredali. Nemusíme čakať na to, či súdruh v banke schváli devízový prísľub. Dnes už mladí nemajú ani predstavu o tom, čo to znamenalo dostať sa hoc len do Juhoslávie."
Očakávania však boli podľa P. Raševa väčšie než skutočnosť. "Malo to ale zmysel, ten, kto tvrdí opak, sa na to buď nepamätá, alebo je to človek, ktorý sa rád necháva komandovať, vydržiavať a riadiť. V novembri '89 bola strašná zima. Vládla však spolupatričnosť, ktorá dnes už nie je pravdou. Keď som videl útok skinheadov na študentov a nikto nepomohol, naopak všetci sa tvárili, že je všetko v poriadku, je to veľký rozdiel. Nežná revolúcia však bola prevratová udalosť a som rád, že som sa jej vôbec dožil. Boli ľudia, ktorí v socíku žili veľmi dlho a ani neverili, že sa niečo také môže stať."
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári