to na misiách chodí a aký je chlebíček misionára, to nám prezradil páter Pavol Noga zo Seminára Sv. Vincenta v Bijacovciach. Ten spolu s pátrom Kristiánom Libantom pravidelne odchádza vykonávať tieto misie a spolu pomáhajú ľuďom dávať si do poriadku veci svedomia. Rovnako, ako to robil ich zakladateľ sv. Vincent de Paul v 17. storočí.
„Ľudové misie, alebo tiež farské misie, majú za úlohu pomôcť veriacim odbremeniť sa od svojich problémov, hriechov a pripraviť sa na generálnu spoveď. Na pozvanie správcov farností chodíme po celom Slovensku a robíme medzi ľuďmi akési duchovné cvičenia. Niekedy je ťažké pre ľudí odísť na dlhší čas z práce, a preto k nim prichádzame my. V jednej farnosti to trvá celých osem dní. Často ľudia v sebe nosia mnoho ťaživých vecí a boja sa dostať ich zo seba. My im to ponúkame. A môžem vám povedať, že v dedinách sa mnohokrát dejú zázraky... Ľudia sa oslobodzujú od hriechov a nachádzajú silu prekonávať vecí, ktoré musia niesť. V súčasnosti je na Slovensku bieda morálky, ľudové misie sú preto veľmi potrebné. Minulý režim ich zakazoval a tak v niektorých obciach neboli už viac ako 50 rokov. Sme tu pre ľudí a tí majú šancu využiť to. My oddídeme, ale oni zostanú. Pán Boh im práve teraz ponúka svoje milosti," zdôrazňuje páter.
Misionári sa stretávajú s ľuďmi z celej farnosti. Od tých najmladších cez mládež až po ženy a mužov. Preberajú s nimi veci života a svedomia, ako aj ich ľudské osudy a činy. „Sú to stavovské náuky. Ľudia zistia, že sa dá hovoriť o všetkom a bez ostychu. Sanžíme sa aj vážne veci humorne odbremeniť. Tak napríklad stretnutie so ženami začínam poznámkou - ak je viac sôch pokope, je to súsošie, ak je viac hviezd pokope, je to súhvezdie, nuž a keď je viac žien, voláme to súženie. Na druhý deň pozývame do kostola mládež a mužov. Je to zvláštny pocit mať v kostole iba chlapov, keďže ho častejšie navštevujú ženy. Každý deň sú samozrejme sväté omše a na konci misií postavíme misijný kríž na pamiatku konania misií. Práve tam ľudia môžu získať úplné odpustky. My misionári máme právomoci, môžeme rozhrešovať od mnohých ťažkých hriechov," približuje P. Noga.
Pripomína, že ako všade, tak aj na misiách sa stretávajú s množstvom dobrých a úprimných ľudí, ale nájdu sa aj neprajníci. Aj o tom sú ľudové misie. Jedným z poslaní misijnej spoločnosti, do ktorej patria, je starostlivosť o chudobných, medzi nimi aj o väzňov. Skúsenosti s nimi bývajú často zaujímavé. Na jedného z nich si páter Pavol zaspomínal. „Bol to väzeň podozrivý z rôznych zločinov a známy na celom Slovensku. Pred ľuďmi vzbudzoval strach. Keď som však prišiel do väznice a predo mnou stál nízky mladík, zmenil som názor. Často týchto ľudí odsudzujeme, ale oni sú prakticky nešťastníci. Nám sa dostalo lásky od našich rodičov, ale títo sa zväčša dočkali iba opovrhnutia, ponižovania a bitky vo svojom živote. Aj jeho v trinástich otec vyhnal na ulicu a musel mať široké lakte, aby prežil. Aj teraz musí byť drsný a silný, inak ho čaká smrť. Je to smutné. Pľujeme na týchto ľudí a nevieme, čo všetko sa za ich osudmi skrýva. Práve vďaka nim vidíme, akí sme slabí a zraniteľní," hovorí páter.
Misionári pomáhajú opusteným a núdznym ľuďom, či týraným matkám. „Počas misií pripomíname ľudom, že dostali od Boha mnoho a aby pomohli teraz tým, ktorí to od nás potrebujú. Tak to hovorí aj Sv. Vincent: 'Milujme Boha, ale nech je to v pote našich tvárí a námahe našich rúk'. A tak prosíme o potravinovú pomoc a o ošatenie pre našich chudobných. Biednych je veľa a my im musíme pomáhať," dodáva P. Noga.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári