skrachovanej nebankovej spoločnosti Nick finance. Súd ju uznal vinnou z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým spôsobila takmer 400-miliónovú škodu.
Pre pripomenutie uvedieme, že ide o skutok, ktorého sa obžalovaná dopustila v období od januára 1996 do mája 1999. V tom čase v Košiciach a pobočkách firmy v Banskej Bystrici a Bratislave prijala na základe zmlúv o tichom spoločenstve vyše 398 miliónov korún. Poškodeným pritom sľubovala 36- až 60-percentný ročný výnos.
Z dokazovania pred súdom vyplynulo, že so získanými finančnými prostriedkami nepodnikala, ale používala ich na vyplácanie výnosov z predchádzajúcich zmlúv a tiež pre osobnú potrebu. Pod značný príliv peňazí do firmy sa podpísala bombastická reklamná kampaň, ktorá stála vyše 20 miliónov korún. Medzi klientov obžalovanej patrili menej, ale i veľmi solventní ľudia. Svedčí o tom skutočnosť, že sa našiel aj taký, čo jej zveril 10 milónov!!!
K tomu sa žiada dodať, že peniaze z vkladov tichých spoločníkov obžalovaná aj požičiavala. A to svojim "poradcom", košickým podnikateľom a celej plejáde ľudí, ktorých ani dobre nepoznala. Navyše to robila bez náležitých záruk, ba často aj bez zmlúv... Nečudo, že väčšina podnikateľov sa ich ani len nesnažila splácať.
"Verila som ľuďom, s ktorými som spolupracovala. Myslela som, že mi pomáhajú, až neskôr som zistila, že ma priviedli na mizinu..." uviedla Dobroslava K. v marci 2003 na margo obžaloby. Keďže využila právo nevypovedať, predseda senátu prečítal jej výpoveď z prípravného konania.
Vyplynulo z nej, že sa stala obeťou podvodníkov z radov svojich spoločníkov a priateľov, ktorí zneužili jej dôverčivosť a neskúsenosť vo finančnom podnikaní. Obžalovaná zdôraznila, že kým chodili klienti a vkladali peniaze, firma fungovala bez problémov. Potom však prišlo obdobie krachu niektorých nebankových inštitúcií...
"Naraz sa u mňa zhromaždilo najmenej 300 ľudí a každý chcel peniaze. To sa nedalo finančne zvládnuť. Nedokázali to ani omnoho silnejšie finančné subjekty," uviedla Dobroslava K.
Obžalovaná priznala aj to, že z peňazí tichých spoločníkov kúpila kvôli podnikaniu viacero áut. Tvrdila, že ich prihlásila na mená ľudí, ktorí jej pomáhali podnikať...
"Navrhla mi, aby som u nej pracoval ako vedúci veľkoskladu s mesačným platom 20-tisíc korún. V januári 1999 ma vyplatila naraz za celý rok, dostal som 240-tisíc korún. Chodil som k nej každý deň na byt, ale nerobil som prácu, ktorú mi sľúbila. Najprv mi kúpila ojazdené Audi A3 asi za 600 000 korún, ktoré bolo prihlásené na moje meno, a potom vo februári 1999 mi dala na narodeniny audi za 1 100 000 korún," uviedol svedok Jozef K. a dodal, že darované auto neskôr predal a s peniazmi naložil podľa vlastnej vôle.
"Nie je to pravda, že som ti darovala auto k narodeninám. Taký dar som nedala ani vlastným rodičom a ani manželovi," zareagovala na výpoveď svedka obžalovaná. "Ale mne áno," trval na svojom svedok.
"V mojej pracovnej náplni bolo prijímanie vkladov od tichých spoločníkov a podávanie informácií klientom. Počas môjho pôsobenia vo firme Nick finance boli písomne vystavené len dve zmluvy o tichom spoločenstve. Výška vkladov sa zapisovala do pokladničnej knihy, ale meno tichého spoločníka sa tam neuvádzalo. Peniaze vyberala z pokladne Dobroslava K. alebo jej manžel. V rámci firmy poskytovala aj pôžičky... Prekvapilo ma, že peniaze opätovne požičiavala aj podnikateľom, čo od nej už predtým dostali pôžičky a nesplatili ich," vypovedala Kristína V., bývalá pracovníčka Nick finance.
Svedkyňa dodala, že väčšine z nich boli peniaze odovzdané len na základe výdavkového pokladničného dokladu. Ako príklad uviedla podnikateľa Ľubomíra E., ktorý sa zaoberal vykupovaním dlhopisov a Dobroslava K. mu požičala cca 6 miliónov bez uzavretia akejkoľvek zmluvy.
Ďalšie svedkyne okrem iného uviedli, že ich šéfka často chodila ma zahraničné zájazdy do Turecka, Spojených arabských emirátov, do Talianska a na nákupy aj do Maďarska.
"Ja, ale i veľa iných, čo Dobroslava K. zamestnávala, sme nemali riadne uzatvorené zmluvy, pracovali sme len ako brigádnici. Mala som na starosti nahrávanie zmlúv s tichými spoločníkmi do počítača, ale aj uzatváranie samostatných zmlúv s tichými spoločníkmi. Do času, kým šéfka bývala v sídle záložne, bola vždy osobne prítomná pri uzávierke zostatku peňazí v pokladni... Poskytovanie pôžičiek bolo výhradne v jej rukách. Ak chcela vybrať peniaze, poslala po ne Jána D., Vladimíra M. alebo Róberta M., ktorí boli tiež jej zamestnancami," uviedla vo svojej výpovedi Viola L.
Ona, a tiež ďalšia bývalá pracovníčka Nick finance Cecília K., čo ju vystriedala v "rečnisku", potvrdili, že výška vyplácaných výnosov z pokladne prevyšovala prijaté úroky z pôžičiek.
"Pri spracúvaní účtovníctva som zistila, že nebolo vedené v zmysle platných predpisov a zákona. Účtovná agenda sa len zhromažďovala, nebol k dispozícii prehľad o finančnom stave firmy," vypovedala Eva H.
Okrem pracovníkov uvedenej spoločnosti pred súdom defilovali asi štyri desiatky ďalších svedkov.
Na záver sa ešte žiada dodať, že Dobroslava K. strávila vo väzbe dlhých 5 rokov. Nemalou mierou k tomu prispela ona sama. Po začatí pojednávania najprv namietala predsedu senátu, neskôr jeho kolegu sudcu a opäť predsedu... Po zmene obhajcu, ktorý jej vypovedal plnú moc, podávala jednu za druhou žiadosti o prepustenie na slobodu. V júni lanského roka bola z väzby prepustená. Potom mali problémy s účasťou na pojednávaní svedkovia. Posledného z nich vypočul senát včera.
Ako sme už písali, súd v zmysle paragrafu 44 ods. 2 Trestného poriadku nepripustil 2 100 poškodených do trestného konania. To znamená, že spôsobenú škodu si môžu vymáhať iba v občianskoprávnom konaní. Táto skutočnosť do značnej miery ovplyvňovala ich správanie sa na pojednávaní. Po jednej šarvátke a urážaní senátu priamo v súdnej sieni bola verejnosť z pojednávania vylúčená. Do súdnej siene sa mohla vrátiť len na vyhlásenie rozsudku.
Senát po tajnej porade na základe rozsiahleho dokazovania dospel k záveru, že Dobroslava K. je vinná zo žalovaného trestného činu a vyniesol hore uvedený verdikt.
K obrane obžalovanej, ktorá namietala, že spolu s ňou mali sedieť na trestnej lavici, resp. byť stíhaní aj ďalší ľudia, predseda senátu JUDr. Ladislav Tomčovčík uviedol, že s tým súhlasia. Na vysvetlenie však dodal, že súdu neprináleží právo rozširovať obžalobu... Prokurátor sa vzdal odvolania proti verdiktu, Dobroslava K. sa k nemu nevyjadrila. Rozsudok nie je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári