korún. Tieto zariadenia prevádzkuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS), ktorej dodnes nebol tento majetok zverený do správy. Poslanci mali na svojom poslednom miestnom zastupiteľstve prerokovať a schváliť návrh zmluvy o výkone správy.
"Je to štandardný spôsob, tým sa nezbavujeme vlastníctva a VVS má podpísaných niekoľko desiatok podobných zmlúv. Kedykoľvek môžeme zmluvu vypovedať, máme na to tri mesiace a v prípade neplnenia dohodnutých podmienok tak môžeme urobiť aj okamžite," objasnil starosta Rudolf Reštei nutnosť tohto kroku.
Tento postup však poslancov ani trochu nenadchol. Podľa nich ide o príliš veľký majetok, z ktorého bude mať profit iba jedna strana, a to VVS ako prevádzkovateľ. Návrhy padali rôzne. Napríklad platiť za vodu, ale ako protihodnota by mohlo byť odpustenie poplatku za odpadovú. Neprekážal by ani podiel na zisku alebo aspoň nejaká kompenzácia za to, že jej mestská časť dá majetok v takej hodnote.
Druhou stranou mince je, že VVS nemá tieto zariadenia zverené do správy, preto nemusí nič investovať do odstraňovania havárií. Tieto služby si musí hradiť mestská časť zo svojho vlastného vrecka. Tak ako vlani, keď boli problémy s tlakovou kanalizáciou na Ludvikovom Dvore. Náklady na opravu ukrojili z miestneho rozpočtu 146-tisíc korún, čo nie je zanedbateľná čiastka. To isté jej hrozí znovu. Nehovoriac o tom, že niektoré rozvody už dožívajú a je len otázkou času, kedy, kde, čo praskne a z akých zdrojov sa to zaplatí.
Výsledok je už známy. Žiadna zmluva o výkone správy majetku MČ sa podpisovať nebude. Poslancov argumenty o štandardnom postupe nepresvedčili. Za vysporiadanie vzťahov, nie zbavenie sa majetku, zdvihlo ruku iba päť poslancov. A tak všetko zostáva po starom.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári