Korzár logo Korzár Košice

V zámockom parku kaštieľa Budimír upálili bosorku

Košice Luciu Šmidrigalovú obvinili z bosoráctva a po krátkom súdnom procese v sobotu ráno uprostred zámockého parku kaštieľa Budimír pred očami

desiatok divákov upálili. Vdova po kupcovi Šmidrigalovi sa totiž dopustila hrozných vecí.

"Táto žena mladá, zdanlivo nevinná, obžalovaná je z toho, že pokúšala sa získať si milostnú náklonnosť svojho paholka tak, že mu do piva psej masti prilievala a pridávala i nejaké čarovné prášky," prečítal nám časť zo súdneho spisu žalobca Milan Madlenák. "Vdova tak nečinila prvýkrát. Podobne častovala aj svojho manžela, chtiac ho takto povzbudiť k mileneckej aktivite. Ten však na kúzelné čachry svojej ženy nakoniec doplatil životom. Podobne pochodil aj pastier Jakub."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Samozrejme, odsúdená striga (Michaela Nováková z ViaCassa) nakoniec prežila, tak sme sa jej opýtali, aké mala pri poprave pocity.

"Upaľovali ma po prvý krát a v dnešnom sychravom počasí ma oheň aspoň trochu zahrial," pochvaľovala si Michaela. „Dym bol pyrotechnický, voňavý, ktorý sa používa na diskotékach takže ma to ani nedusilo."

Kým o súd a popravu odsúdenej bosorky sa postarali členovia košickej spoločnosti hudobných, divadelných skupín a skupín historického šermu ViaCassa, košický starožitník Karol Linhart nám opísal niekoľko zaujímavostí z výstavy nazvanej V mene ohňa - O dobrom sluhovi a zlom pánovi.

"Krátko ešte k tým bosorkám. Nebola posledná košická, lebo tých máme určite ešte dosť," zavtipkoval si K. Linhart. "V 18. storočí mal cisár Jozef II. rozhodnúť o upálení ženy, ktorá mala robiť množstvo bosoráctiev. Po prečítaní zoznamu jej výčinov cisár konštatoval, že by mu stačili dve také ženy a nepotreboval by niekoľko desiatok regimentov vojakov na ochranu hraníc ríše. Čo sa týka výstavy, prezentujeme tu asi 30 piecok z 19. a 20. storočia, ale napríklad aj funkčnú žehličku na plyn."

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najzaujímavejšie exponáty patrila detská hračka - model piecky a zároveň majstrovské dielo Karoly Steinera z Kežmarku, vyrobil ju koncom 19. storočia.

"Vnučka pána Steinera žijúca v Košiciach sa dopočula o našej výstave a tak nám na ňu túto hračku požičala," dodal K. Linhart.

Návštevníci si mohli prezrieť aj cestovné variče a ďalšie piecky na plyn či petrolej, ktoré by pri dnešných cenách plynu možno potešili aj mnohých súčasníkov.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu