zhromaždenie pred Štátnu vedeckú knižnicu na Hlavnej ulici, aby zapálil sviečku na pamiatku údajne neonacistami zavraždeného 21-ročného študenta Daniela Tupého. Tichej manifestácie sa zúčastnil aj preto, aby vyjadril nespokojnosť s čoraz viac sa šíriacim násilím zo strany extrémistických skupín, hlásiacich sa k ideológii nacizmu.
Brutálny čin, keď večer 4. 11., iba päť dní pred Medzinárodným dňom boja proti fašizmu a antisemitizmu, na Tyršovom nábreží v Bratislave viacerými bodnými ranami zabili D. Tupého pre dlhé vlasy a gitaru na chrbte, pobúril slovenskú verejnosť. Počas sviečkových pochodov v Bratislave, Košiciach a iných mestách vyjadrili ľudia odpor voči zvrátenej ideológii, ktorej padli počas 2. svetovej vojny za obeť milióny ľudí a vyslovili svoje rezolútne stop násiliu. Medzi zhromaždenými sa nenašiel asi nikto, kto by neodsúdil činy extrémistov a nesúhlasil s názormi, že je nutná väčšia občianska angažovanosť pri potláčaní prejavov rasizmu, neznášanlivosti a intolerancie. Tieto myšlienky prezentovali aj počas poslednej rozlúčky s D. Tupým, ktorá sa konala vo štvrtok v žilinskom Dome smútku.
"Na vážny problém rozmáhajúceho sa extrémizmu a neonacizmu sme upozorňovali už oveľa skôr," povedal nám predseda občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Daniel Milo. "Žiaľ, asi bolo naozaj potrebné, aby niekto zomrel a aby ten niekto bol biely. Lebo v minulosti bolo viacero Rómov zabitých len pre farbu pleti a reakcia verejnosti vtedy nebola ani zďaleka taká výrazná ako teraz. Zavraždenie študenta bolo asi poslednou kvapkou v pomyselnom pohári trpezlivosti ľudí."
Profesor Miroslav Kusý, zakladateľ Katedry politológie Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa zaoberá teóriou ľudských práv takisto odsudzuje to, čím sa prezentujú extrémisti, neonacisti a iní radikáli.
"Dochádza k tomu najmä u frustrovanej časti, predovšetkým mládeže," uviedol M. Kusý. "S názorom, že sa extrémisti grupujú najmä zo sociálne slabších vrstiev, súhlasím len čiastočne. Aj u nás sa ukázalo, spomeniem prípad syna vysokého policajného úradníka, že sú medzi nimi i ľudia z dobre situovaných rodín, alebo politickej smotánky. Vidia v tom isté povyrazenie, prezentovanie sa na verejnosti. Ak je niekto bezvýznamný človek, myslí si, že ak sa navlečie povedzme do uniformy stáva sa dôležitým a s boxerom v ruke aj nebezpečným. Keď sa pozrieme na Francúzsko, tam sa títo mladíci takto revolucionizujú a nemožno tomu prioritne prisúdiť náboženské, alebo etnické pozadie."
Pred časom sa na košickej synagoge na Zvonárskej ulici objavil hákový kríž-symbol fašistickej Tretej ríše, na dome predsedu košickej Židovskej náboženskej obce nápis: Jude raus. Na židovskom cintoríne traja žiaci ZŠ (!) zničili náhrobné kamene, spôsobili škodu za niekoľko miliónov korún. Ako vníma rozmáhajúce sa aktivity neonacistov a iných extrémistov sme sa opýtali košického židovského rabína Jossi Steinera.
"Vieme ako to začínalo v minulosti a do čoho to prerástlo," odpovedal rabín. "Potešilo ma, že ľudia zorganizovali nie malé protestné pochody proti neonacizmu a to je tá správna cesta, ktorou sa musíme uberať. Treba im nahlas povedať, že nechceme, aby sa opakovala minulosť a bojovať s nimi. Ale múdro. Musíme im dať najavo, že verejnosť rozmýšľa inak a nestotožňuje sa z ich ideológiou. A je povinnosťou každého človeka nečučať a nečakať na to, kým sa ozve sused. Jedinou vecou, ktorá tu pomôže je výchova ľudí, počnúc už od materskej škôlky."
Podľa agentúry SITA, mimovládne organizácie 9. novembra verejne prečítali výzvy adresované ministerstvám vnútra a spravodlivosti, sudcom, učiteľom. Aby polícia i sudcovia prestali prehliadať výčiny neonacistov a iných extrémistov a zakročili proti nim tak, ako to ukladá zákon. Učiteľov vyzvali, aby netolerovali prejavy neonacizmu a rasovej neznášanlivosti v školách, ale viedli žiakov k humánnosti a znášanlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári