Pozostalí by si mali overiť, kto chce na ich bolesti zarobiť
V uplynulých dňoch sme viac ako bežne počas roka trávili čas na cintorínoch. Hrobné miesto, ktoré je v Košiciach údajne najdrahšie na Slovensku, to sú však aj výdavky, ktoré musia pozostalí uhradiť. Na čo sa tieto peniaze použijú, to sme na základe vašich pripomienok zisťovali v spoločnosti Rekviem, s. r. o., ktorá má v správe všetky tri košické cintoríny.
Podľa odpovede v cene nájomného za hrobné miesto je zarátané zametanie a čistenie komunikácií, odpratávanie snehu, v zime posyp. Ďalej príprava cintorínov na sviatok Pamiatky zosnulých, odstraňovanie vencov, kytíc, igelitových tašiek, plastových fliaš i sviečok z okolia hrobov po silných vetroch. Zber a odvoz odpadu do spaľovne z 24 kontajnerov, 20 pletivových košov, po 1 veľkokapacitnom kontajneri na verejnom cintoríne a krematóriu a 10-tich z Rozálie. Hradia sa z toho tiež výrezy náletových krovín, kosenie trávy, výrub stromov i oprava živičného povrchu komunikácií, vysprávky výtlkov, aj nové asfaltové koberce. V cene nájomného je ďalej údržba, prevádzka a rozširovanie vodovodnej siete, náklady na evidenciu a zriaďovanie hrobných miest, urnových hájov a kolumbária, rekonštrukcie objektov, oplotenia, mzdy vrátnikov.
Hrobné miesto na cintoríne sa prepožičiava minimálne na tlecí čas, teda na čas, za ktorý sa rozložia ľudské pozostatky. Spravidla je prepožičanie na 10 rokov, no neraz sa podľa druhu zeminy telo rozloží až po 30 rokoch. Po uplynutí tejto doby sa užívacie právo obnovuje minimálne na 10 rokov. Štandardné hrobné miesto o ploche 4,05 m2, stojí na 20 rokov 10 115 Sk. Za obnovu užívacieho práva na 10 rokov sa platí 3808 Sk. Pri spopolnených ostatkoch sa miesto prepožičiava až na 25 rokov.
"Ak niekto tvrdí, že sme najdrahší na Slovensku, musí to dokázať. My sme presvedčení, že to nie je pravda," uvádzajú ďalej zo spoločnosti Rekviem. Pri posudzovaní cenovej politiky treba podľa nich brať do úvahy počet zamestnancov, prevádzkové náklady i rozlohu cintorína, ktorý je mimochodom najväčší na Slovensku. Za povolenie na stavebno-kamenárske práce pri výstavbe hrobky sa u nich platí 142,80 Sk, kým v Bratislave stavebný zásah do hrobky stojí údajne 900 Sk. "Rekviem robí len cintorínsku činnosť. To ostatné zabezpečujú súkromné firmy. Je teda len na pozostalých, koho si vyberú. Niektorí pozostalí, čo je dosť šokujúce, si na organizáciu pohrebu objednajú človeka, ktorý nemá vlastnú pohrebnú službu, ani povolenie podnikať v tejto oblasti. A potom sa čudujú, že pohreb veľa stojí."
Náklady na pohreb sa skladajú z niekoľkých častí. Správe cintorína sa platí len vykopanie hrobu, prepožičanie hrobného miesta, organizácia obradu, obrad, prevoz zosnulého k hrobu a pochovanie. Všetko ostatné, teda pohrebná služba vrátane rakvy s príslušenstvom, prevozy, obliekanie a úprava zosnulého, parte, kríž s nápisom, medializácia, vence, kytičky, výzdoba rakvy, kamenárske práce, smútočný rečník, kňaz i kar, idú podnikajúcej pohrebnej spoločnosti. "Neraz pritom pozostalí na svoju škodu naletia tomu, kto im prvý ponúkne pohrebné služby, niekedy ešte pri lôžku zosnulého. Našťastie, nový zákon o pohrebníctve, už propagáciu pohrebných služieb v nemocniciach zakazuje," uvádza sa v závere stanoviska spoločnosti Rekviem.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári