kvôli údajným úplatkom a hoci bolo ich trestné stíhanie po krátkom čase zastavené, z radov polície ich prepustili pre porušenie služobnej prísahy a služobnej povinnosti. Po prepustení sa policajti obrátili na Najvyšší súd SR, ktorý im dal za pravdu. Minister vnútra Vladimír Palko u dvoch z nich zrušil v týchto dňoch personálny rozkaz o prepustení.
"Najvyšší súd svojím rozhodnutím zrušil rozhodnutie o prepustení oboch policajtov zo služobného pomeru príslušníka PZ a vrátil vec na nové konanie a nové rozhodnutie. Rozkaz o prepustení oboch policajtov bol zrušený a policajti môžu pokračovať vo výkone služby. Budú ustanovení do funkcie, ktorá zodpovedá úrovni funkcie, akú pôvodne zastávali, ich dosiahnutému vzdelaniu, zdravotnému stavu, dĺžke a druhu odbornej praxe," informovala Korzár Natália Hattalová z tlačového oddelenia Ministerstva vnútra SR.
Spomínaní policajti boli obvinení z toho, že 24. marca 2002 vo večerných hodinách počas služby zastavili na Triede SNP pri Ferrocentre volkswagen a jeho vodiča vyzvali k dychovej skúške. Ten mal podľa obvinenia telefonovať svojmu známemu policajtovi, aby mu pomohol. Tento policajt mal zatelefonovať kolegom v službe a požiadať ich o zhovievavosť a tiež mal zohrať sprostredkovateľskú úlohu pri dohadovaní výšky a preberaní šesťtisícového úplatku.
Vyšetrovateľ obvinil policajtov na základe odposluchov. Tie nasadili pri dokumentovaní inej trestnej činnosti, pričom podozrenie sa nepotvrdilo ani tam. Podľa Trestného poriadku tieto odposluchy nemohli použiť pri vyšetrovaní iného prípadu, preto bolo trestné stíhanie proti nim zastavené. Stíhaní policajti však namietali, že k podplácaniu vôbec nedošlo, čo potvrdil aj vodič. Nakoniec bolo trestné stíhanie proti nim zastavené, pretože sa skutok vôbec nestal. Napriek tomu sa ich nadriadení ponáhľali, aby ich z Policajného zboru dostali.
"Od začiatku som tvrdil, že k ničomu takému nedošlo. Z výpisu z odposluchov vyšlo najavo, že som do telefónu povedal: 'To sa už nedá!' Nič iné. 17. 12. 2003 nás prepustili a od januára do septembra 2004 som sa hlásil na úrade práce, no ako prepustený policajt som nemal nárok ani na podporu. Veľmi som sa snažil nájsť si zamestnanie, napísal som do rôznych firiem asi 50 žiadostí. Ale keď som povedal, kde som predtým robil, hneď sa pýtali, prečo som odišiel. Potom ma už nechceli. Všade sa na mňa pozerali ako na zločinca. Hrozné obdobie sa prenášalo aj na rodinu, všetci sme boli z toho hotoví. Otec nepripustil takú možnosť, že nebudem policajtom. Vedel, že to bol môj sen, že ma táto práca veľmi bavila. V lete tohto roku zomrel. Bolo to pre mňa veľmi ťažké obdobie. Aby som vôbec nejako prežil, odišiel som na brigádu do zahraničia. Teraz mám obrovskú radosť, škoda len, že sa toho môj otec nedožil," hovorí podpráporčík Ladislav V.
Dvaja z piatich policajtov Okresného dopravného inšpektorátu OR PZ Košice II, ktorých naraz prepustili, sú už opäť v službách Policajného zboru.
"Policajti majú podľa zákona o štátnej službe v PZ nárok na doplatenie služobného príjmu," uvádza Natália Hattalová v stanovisku ministerstva vnútra.
Najvyšší súd rozhodol o nezákonnom prepustení aj u ostatných troch policajtov a ministerstvo vnútra sa ich znovuprijatím k Policajnému zboru bude zaoberať v najbližšom období.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári