Na Graftonovom obraze z roku 1588 je niekto iný
Portrét Shakespeara nie je pravý
Takzvaný Graftonov portrét, jedna z najznámejších podobizní Williama Shakespeara, podľa najnovších poznatkov zrejme neznázorňuje slávneho anglického dramatika. Obraz, ktorý zdobí väčšinu obálok kníh o Shakespearovi a bol zdrojom teórií o divokom ľúbostnom živote umelca, deväť mesiacov skúmali a reštaurovali experti z londýnskej National Portrait Gallery.
Olejomaľba neznámeho autora znázorňuje mladého muža s hnedými kučeravými vlasmi, sivými očami, oblečeného do sýtočerveného kabáta z hodvábu alebo saténu. "Výskum ukázal, že obraz vznikol v roku 1588," oznámila kurátorka galérie Tarnya Cooperová. "Svoje rodisko Stratford-upon-Avon pritom Shakespeare opustil asi v roku 1585. Shakespeare (1564-1616) mal v čase vzniku obrazu iba 24 rokov a pravdepodobne bol ešte členom putovnej divadelnej spoločnosti. Ťažko by teda za tri roky nazbieral toľko peňazí, aby si mohol dovoliť taký drahý odev."
Už v apríli tohto roku sa zistilo, že ďalší známy portrét Shakespeara, ktorý vlastní Kráľovská shakespearovská spoločnosť, je falošný. Podobizeň mala znázorňovať dramatika na vrchole jeho kariéry v roku 1609. Pomocou modernej techniky sa zistilo, že farby chrómová žltá a ultramarín (lazúrovo modrá) vyrobili až začiatkom 19. storočia.
V nadprirodzené sily verí až 68 percent ľudí
Duchovia v Anglicku predstihli Boha
Viac ako v Boha veria dnes Angličania na duchov a strašidlá. Hovoria o tom uverejnené výsledky výskumu ChoicesUK.
Kým v existenciu Boha verí 55 percent opýtaných, k viere v prízraky sa ich priznalo 68 %. Na otázku, či veria v jestvovanie takzvaných neidentifikovateľných lietajúcich objektov, známych ako UFO, odpovedalo kladne 26 % Angličanov. Necelých 20 % verí na reinkarnáciu a štyri percentá pripustili možnosť, že legenda o príšere z jazera Loch Ness bola viac než len mýtus. Z ľudí veriacich v nadprirodzené bytosti 12 % vyhlásilo, že prízrak videli na vlastné oči, ale 76 % pripisuje svoje presvedčenie aj vplyvu reality šou a filmov typu Záhada Blair Witch, ktoré ich o existencii démonov presviedčajú.
"Chceme veriť v duchov viac ako kedykoľvek pred tým. Je oveľa jednoduchšie presvedčiť nás rôznymi filmami ako starými povesťami a príbehmi o mátohách," povedal David Rich, hovorca organizácie ChoicesUK zastrešujúcej prieskum. "Keď niečo vidíme na vlastné oči, pomáha nám to nasýtiť našu fantáziu. Tak uveríme v neuveriteľné," dodal Rich.
Prieskum urobili na vzorke 2012 respondentov a predpokladaná odchýlka od reálnych čísel predstavuje tri percentuálne body.
Úspech japonskej sondy pri planétke Itokawa
Hajabusa vystrelí kovový prjektil
Neutíchli ešte správy o misii americkej sondy Deep Impact k periodickej kométe 9P/Tempel 1 z júla, a už je tu obrovský úspech japonskej sondy Hajabusa, čo v preklade znamená Sokol.
Sonda preletela viac ako 318 miliónov km k planétke Itokawa, pomenovanej po jej objaviteľovi. Už od septembra je iba 20 km od jej povrchu a fotografuje ju zo všetkých strán. Itokawa má rozmery podľa posledného spresnenia 548 x 312 x 276 metrov (podľa meraní pomocou pozemských rádioteleskopov 607 x 287 x 264 m) a sonda letí vedľa nej.
Z doterajších pozorovaní je zrejmé, že materiál, z ktorého sa blízkozemská planétka skladá, je veľmi starý, bez náznakov ostrejších hrán. Dlhým vekom je sutina obrúsená zrážkami s inými, ešte menšími asteroidmi. Koncom októbra sa k nej sonda Hajabusa priblížila na 7 km a plánované sú dve ešte tesnejšie priblíženia, takmer obtretia o povrch.
Počas týchto priblížení vystrelí sonda na planétku kovový projektil. Zo vzniknutého minikrátera sa vymrští hornina a prach, z ktorých sonda zachytí niekoľko miligramov, uloží do špeciálneho puzdra, hermeticky uzavrie, aby sa materiál nekontaminoval, a privezie na Zem. Návrat je plánovaný v júni roku 2007. Scenár je približne rovnaký ako pri americkej sonde Genesis, ktorá lapala častice slnečného vetra a koncom minulého roka zaujala verejnosť. Bohužiaľ, najmä voľným pádom svojho pristávacieho kontajnera, ktorý ľudia mohli sledovať v priamom prenose.
Na povrch Itokawy sonda zhodí okrem cédečka s menami 880 000 ľudí zo 150 štátov aj prístroj Minerva, malý zázrak japonskej technickej miniaturizácie. Má iba 519 gramov a zotrvačnosťou si na planétke trochu poskacká. Budú to poskoky ako zo spomaleného filmu, lebo takáto neveľká planétka má iba malú gravitačnú príťažlivosť. Najvyššie skoky by nemali presiahnuť desať metrov. Tento japonský minizázrak má tri spektrokamery na zhotovenie fotografií, šesť termometrov na meranie teploty a program na odovzdanie získaných údajov sonde Hajabusa.
ml
V USA vydražili vzácne nevydarené známky
Z 24 centov na pol miliona USD
Štyri nevydarené poštové známky, vydané začiatkom 20. storočia americkou poštou, sa predali na dražbe v Siegel Auction Galleries v New Yorku za 2,97 milióna dolárov. Pôvodná cena každej známky, ktoré kúpil neznámy zberateľ, bola 24 centov.
Známka z roku 1918 s vyobrazením lietadla Curtiss JN-4H bola prvou leteckou známkou americkej pošty. Z nevydareného 100-kusového hárku známok, na ktorých letelo lietadlo hore nohami, sa však predal len jeden jediný. Nevydarené známky dostali prezývku "Inverted Jenny" (Obrátená Jenny).
Pôvodnú sadu "obrátenej Jenny" predali za 24 dolárov istému Williamovi Robeymu 14. mája 1918. Robey o týždeň nato známky predal za 15 000 dolárov. Správy o tlačiarenskom škriatkovi sa rýchlo rozšírili, čím ešte viac znepríjemnili život predstaviteľom pošty, ktorí už i tak narážali na skepticizmus kvôli experimentálnemu programu leteckej pošty. Odvtedy sa pôvodný chybný hárok známok rozdelil a ceny sa vyšplhali do závratných výšin - na viac než pol milióna dolárov za jediný kus.
Vôbec najvyššia dražobná cena vyplatená za jednu americkú poštovú známku bola 935.000 dolárov, ktorú zaplatil neznámy zberateľ v roku 1998 za jednocentovú známku Z Grill.
Podľa vedcov sa Microraptor spustil z konára a keď nabral rýchlosť, vznosná sila krídel ho vyniesla nahor
Niektoré dinosaury kedysi lietali podobne ako dnešné dvojplošníky
Podľa dvojice amerických bádateľov sa pri prvom vzlete lietadla ťažšieho ako vzduch v roku 1903 iba zopakovala dinosauria história z druhohôr. Na konferencii Americkej geologickej spoločnosti v Salt Lake City (Utah, USA) to vyhlásili paleontológ Sankar Chatterjee z Texaskej technickej univerzity v Lubbocku a letecký inžinier na dôchodku R. J. Templin. Taký je výsledok ich analýzy spôsobu, akým lietal malý dinosaurus zo skorej kriedy (posledný útvar druhohôr). Žil pred vyše 125 miliónmi rokov v dnešnej Číne, kde nedávno prvý raz našli jeho fosílie. Nazvali ho Microraptor gui.
Čínskych vedcov na tomto tvorovi zarazilo husté operenie, v ktorom rozpoznali nepochybné dlhé letky s ich špecifickým asymetrickým tvarom na predných i zadných končatinách. Z toho usúdili, že lietal, lepšie povedané, hladko plachtil medzi stromami tak, že používal všetky štyri krídla v akomsi tandeme, ako to robia vážky. Perá na zadných končatinách (nohách) majú aj niektoré dnešné vtáky, najmä dravce, a mal ich tiež prvý známy vták, Archaeopteryx z jury (skorší útvar druhohôr). Ani v jednom prípade však nešlo o letové perá, tie zrejme iba zlepšujú aerodynamiku nôh.
Chatterjee s Templinom skúmali možný spôsob letu Microraptora pomocou programového vybavenia. To im už v minulosti úspešne poslúžilo pri analýze letu pterosaurov a spomenutého Archaeopteryxa. Počítačovým modelovaním overili, že Microraptor nemohol, napokon tak ako ani žiadny dinosaurus, rozprestrieť zadné končatiny do strán, aby tieto dodatočné krídla pri lete boli v jednej rovine hneď za prednými krídlami. Zadné končatiny držal vertikálne, aby umožňovali pohyb dopredu a dozadu. Pravdepodobne tieto končatiny vytvorili aerodynamicky stabilné zadné krídla, ktoré boli v nižšej rovine ako predné. Pri pohľade zboku by to vyzeralo ako odstupňovaná dvojplošná konfigurácia.
Microraptor zrejme pri kĺzaní vlnivým pohybom pripomínal niektoré dnešné lesné vtáky "jednoplošníky". Keď sa spustil z vyššieho konára, najprv padal dole, kým nenabral potrebnú rýchlosť, aby nezačala fungovať vznosná sila krídel, ktorá ho vyniesla nahor, takže mohol pristáť na konári iného stromu. Vôbec pri tom nemusel mávať krídlami a spotrebúvať svalovú energiu. Chatterjee si myslí, že to bol prvý experiment s "dvojplošníkom" v prírode, hoci tento princíp zrejme využíval aj ďalší operený dinosaurus, ktorého fosílie našli v Číne, Pedopenna. Samotný Archaeopteryx lietal silou, nie kĺzaním v jednoplošnej konfigurácii, letky na nohách stratil.
Bratia Wilbur a Orville Wrightovci očividne pojatím svojho Flyera v roku 1903 zreprodukovali druhohorný úspech dinosaurov. No s jedným dôležitým rozdielom. Analýza letu Microraptora podporuje názor, že dinosaury začali lietať zhora nadol, ako klzáky, využívajúc gravitáciu. Wrightovci naopak postupovali zdola nahor - proti pôsobeniu gravitácie, pomocou spaľovacieho motora.
Čierna diera vyrába nové hviezdy
Kozmos je stále plný záhad a galaxia HUDF-JD2 nie je jediným pozoruhodným objavom z posledného času. Na svoje prekvapenie astronómovia našli aj masívne hviezdy v blízkosti obrovskej ničivej čiernej diery v strede Mliečnej cesty. Niekoľko desiatok hviezd od nej obieha vo vzdialenosti asi jedného svetelného roka (9,46 bilióna km) bez toho, aby podľahli jej gravitačnej sile.
Tá pohlcuje všetku hmotu a nenechá uniknúť ani svetlo, ktoré sa dostane do jej kritickej blízkosti.
"Obrovské čierne diery sú známe ničivou silou, preto je pozoruhodné, že táto prispela ku vzniku hviezd," povedal Sergej Nayakshin, jeden z dvoch astronómov, ktorí hviezdy objavili s pomocou amerického röntgenového teleskopu Chandra X-ray. Hviezdy vydržia "nažive", pretože obiehajú v dostatočnej vzdialenosti od kritickej hranice. Vedci dospeli k záveru, že aj okolo gravitačných obrov, akými sú čierne diery, existujú zóny stability plné kameňov a skál.
Masívne čierne diery sú v strede takmer všetkých galaxií, ktoré okolo nich rotujú. Zem je od stredu Galaxie vzdialená 26-tisíc svetelných rokov. Hviezdy objavené v blízkosti čiernej diery sú tridsaťkrát až päťdesiatkrát ťažšie ako Slnko a sú stotisíckrát jasnejšie. Pretože však spaľujú jadrové palivo rýchlejšie, ich životnosť sa meria na milióny rokov.
Bude konkurovať Viagre?
Nový preparát Andro-Med s blahodarným účinkom na mužskú potenciu a jej regeneračnú schopnosť sa objavil na ruskom trhu s liečivami. Prípravok, ktorý je výsledkom výskumu vedcov z biologického inštitútu IBMED a ktorý môže údajne smelo dostať titul "ruská viagra", považujú experti za revolučný, pretože paralelne pôsobí na všetky prvky možnej organickej poruchy a trvalo ich upravuje do želaného stavu. Klinické testy preukázali, že produkt je vhodný nielen pre mužov vyšších vekových kategórií, túžiacich po opätovnom naplnení pohlavného života, ale aj pre dámy, ktoré usilujú o vystupňovanie libida a plodnosti. Či správa o novom preparáte súvisí s najnovšími informáciami ruského federálneho štatistického úradu o ďalšom poklese tamojšej populácie, ktorý pretrváva už od roku 1991, nie je známe.
Veveričky omámil crack
Obyvatelia Brixtonu v južnej časti Londýna si všimli, že mestské veveričky sa správajú nanajvýš čudne - bez strachu z ľudí sa pohybujú po záhradách a parkoch, alebo sa bezstarostne hompáľajú na konároch stromov. Vnímavejší pozorovatelia usúdili, že milé hlodavce majú oči podliate krvou. Riešenie mysteriózneho správania inak plachých zvieratiek prišlo v okamihu, keď sa dozvedeli, že v dôsledku policajnej razie zakopávajú drogoví díleri svoj tovar v záhradách obytných domov. Záver bol jasný - veveričky okúsili crack. "Jedna veverička sa neustále pokúšala vyskočiť na kvet vysadený v kostolnej záhrade. Keď som sa k nej priblížil, pozerala sa na mňa úplne omámene," prezradil Londýnčan Greg Throssel. Kým si však zvieratká užívajú účinky drogy, díleri po celom Londýne sa navzájom obviňujú z krádeže cracku zakopaného po záhradách.
Rránska polícia zhabala figuríny
Polícia v severovýchodnej časti Iránu začala z morálnych pohnútok konfiškovať príťažlivé krajčírske figuríny v butikoch a bazároch, informovali úrady mesta Bodžnúrd. Hovorca mestskej justície pod podmienkou anonymity vysvetlil situáciu tým, že opatrenia majú prispieť k vyriešeniu problémov s cudnosťou verejnosti. Dodal, že polícia doposiaľ skonfiškovala 65 figurín. Záťahy na krajčírske makety sú podľa jeho slov časťou širšej ofenzívy proti antisociálnemu správaniu, akým je vandalizmus či motorkárske gangy. Bodžnúrd vďačí za tradičnú náboženskú klímu neďalekému mestu Mašhad, ktoré je ústredným miestom pútí svetovej komunity šiitských moslimov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári