Čriepky s Ing. Miroslavom Hrabicom o zdraví a ľudskom hľadaní
Ťahať má kôň, nie človek
"Rozum často a dosť ľahko premôže šepot srdca. Zatieniť rozum dobrotou srdca je oveľa, oveľa ťažšie."
Miroslav Hrabica
Na tohoročný Deň zdravia, ktorý každý rok organizuje Regeneračné centrum v Košiciach, prišiel prednášať človek, ktorý napísal niekoľko kníh hlavne o zdraví a o ľudskom hľadaní. Jeho pohľad je spätý s prepojením tela a duše, ale aj s vlastným sebapoznaním a skúsenosťami. Žije v Zlíne a svoje hlboké poznanie rozdáva tým, ktorí po ňom siahajú, pričom všetko stíha popri civilnom zamestnaní. Zmyslom jeho príhovoru v Košiciach bol človek spätý s chorobami, ktoré ho stretávajú.
Ing. Miroslav Hrabica nás teraz pohladká korálkami múdrosti, lásky a šťastia.
K zdraviu vedie niekoľko ciest
Človek si k zdraviu buduje niekoľko ciest. Jedna z nich vedie k tomu, čo má na tanieri. Nie je to jedno ani z duchovného pohľadu. Ak strava, ktorú konzumujeme nie je s nami v súlade, môže zabrzdiť náš duchovný rast. Stravou sa môžeme zjemňovať, ale aj hrubnúť.
Druhá cesta je cesta lásky. Iba šťastný človek môže druhému človeku dať šťastie. Veľa sa o tom hovorí, ale ako to dosiahnuť? A veru láska, či už tomu veríme alebo nie, tiež súvisí so zdravím. Cesta k zdraviu nie je ľahká. Vyvážene treba napĺňať to, po čom naše srdce, telo a myseľ lační. Ak človek horí láskou (tu sa chápe láska nesebecká, všeobjímajúca, láska aj k nepozemským bytostiam), odpovede prídu, len treba pozorne počúvať. Koho? Nuž, najlepšie svoje vnútro, ale aj cilivé a vnímavé okolie a ľudí, s ktorými nám osud dožičí stretnutie. Hľadajúcemu môže dať odpoveď aj kniha, ak siahne po tej správnej.
Čo nám dáva choroba
Choroba k nám prichádza ako láska. Dokážeme to pochopiť iba vtedy, ak dobro, ktoré skrýva, vieme odhaliť a využijeme to, čo nám ponúka. Ak sa dokážeme stíšiť vo svojom vnútri, hľadať a aj nájsť odpoveď na otázku: Prečo sa mi to stalo, prečo práve ja?, všeličo sa zmení.
Každý z nás dostal do vienka istú dávku síl, s ktorou treba správne hospodáriť. Niekoho ničím nedokážeme unaviť, iní sú krehkí a nedá sa na nich toľko naložiť. Ale ťahať má kôň, nie človek. Dlhodobé prepínanie síl z akýchkoľvek dôvodov, aj tých zdanlivo ušľachtilých, ako je zabezpečenie rodiny či perfekcionizmus v práci, môže poškodiť naše zdravie..
Aký je náš rebríček hodnôt? Čo človek v živote prijme ako prioritu, tým ho život následne učí. Čím múdrejšie poskladá svoj rebrík, tým príjemnejšie je jeho učenie sa. Uzdraviť sa, to je boj so samým sebou, s vlastnými myšlienkami, pudmi a plánmi. Chceme urobiť zmeny vo svojom živote? Chceme vypudiť aspoň kúsok zo svojho ega, aby sme urobili pár krokov hore, vyššie, povedzme rovno: k Stvoriteľovi? Odpovedzme si naozaj úprimne.
Chrbtica je aj odrazom nášho duševného vývoja
Chrbtica je osou nášho tela, ale zároveň je svedkom nášho duševného vývoja a duchovného rastu. Akékoľvek deformácie sú odrazom chýb pri riešení situácií, ktoré sú skúškami na našej životnej púti. Ak nám záleží na tom, aby nás chrbtica nebolela, mali by sme sa vedieť pootáčať. Fyzicky cvičením, ale aj novým pohľadom na problémy. Možno sme v niečom ustrnuli a prejaví sa to zablokovaním na našej chrbtici.
Skoliózy u detí odrážajú vývoj ducha pred jeho zrodením sa do tohto sveta. Dieťa je ako mladý, ohybný stromček a netreba zanedbať vhodné pravidelné cvičenia. Aj správna výchova pomáha narovnať chrbticu tak, aby v dospelosti tak ako strom - vynikal krásou a dával svetu zdravé a kvalitné plody. Len sa netreba vzdať a tvrdiť, že všetko je márne a keď sa raz chrbtica "pokazí", už sa nedá napraviť.
Problémy s hrudnou oblasťou chrbtice sú znakom nedostatku citovej opory. Kto nám nedá dýchať? Komu ja nedám dýchať? Je to o slobode. Blokáda môže byť odrazom nespokojnosti, ktorú vnímame všetkými zmyslami.
Obličky sú predovšetkým o vzťahoch
Obličkám škodí nezáujem a chlad v partnerských vzťahoch. Naopak ich činnosť povzbudzuje príjemné teplo, úprimnosť srdca, láska. Poteší ich aj pokojná, vyvážená strava.
Zdravé obličky - pán Hrabica myslí nielen z fyziologického pohľadu, ale aj v jemnohmotných obaloch - nemá nikto. To by musel byť človek bez problémov, ktorého nič neťaží. Každá zlosť na partnera, pocity ublíženia človeka vo vzťahu k svetu oslabujú obličky. A každý orgán, ktorý je zbavený obrany, rýchlo napádajú baktérie a víry.
Nie je dobré rozširovať svoje bolesti na iných, netreba nekonečne nriekať nad problémami a chorobami. Nie je dobré vracať druhým to, čo nám spôsobili. Naučme sa s láskou prijímať a chápať nedokonalosti svoje, aj tých druhých.
Vybočený palec
Palec symbolizuje hlavu človeka, rovnováhu medzi rozumovým a citovým chápaním sveta. Ak sa palec na nohe vytáča, treba pouvažovať, či sa na svojej životnej púti nechcete niečomu vyhnúť, obísť to, lebo tak je to pohodlnejšie. K poznaniu života takýto človek nekráča priamo, ale okľukami. Vybočený palec je výrazom nesprávneho tlaku na hlavu.
Kladivkovité palce na nohách sú zas znakom rázneho, praktického a priameho človeka. Nemá zmyslu sa s ním prieť, ani ho presviedčať, pravdu má vždy on. Láskou a tichou pokorou mu treba ukázať cestu, ktorú nepozná.
Najstarší medicinálny systém je starý päť tisíc rokov
Ajurvéda znamená veda života
Už sa veľa ľudí stretlo s pojmom ajurvéda, ale nie každý vie, čo to znamená. Najčastejšie sa hovorí o ajurvédskej medicíne, čo je medicína stará päť tisíc rokov. Jej súčasťou je špeciálny výživový systém, cvičenia, bylinná terapia, relaxácia, meditácia, prečisťovanie organizmu a ešte ďalšie zložky. Ajurvéda je slovo zo sanskrtu, starobylého indického jazyka vzdelancov a dá sa preložiť ako veda života. Od roku 1982 tento liečebný systém uznáva aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Počas tisícročí ju odovzdávali majstri svojim žiakom iba ústne. Je to prazáklad aj dnešných prírodných liečebných systémov. Zaoberá sa človekom ako celkom, čo v princípe znamená neoddeliteľnú súvislosť medzi telom, mysľou a duchom človeka.
Hlavným princípom ajurvédy je život v súlade s jeho osobnou konštitúciou a s prírodnými zákonmi. Každý z nás má svoj jedinečný energetický vzorec, ktorý dostáva už pri svojom zrode a nezmení sa do konca života. Ak niekto ochorie, hľadajú sa príčiny, nesústreďuje sa na potlačovanie príznakov. Podstatná je prevencia, pričom podporuje zdravie pomocou vyváženej stravy, pozitívneho myslenia a zdravého životného štýlu. Berie pritom do úvahy konštitúciu, rasu a klimatické podmienky v akých človek žije.
Má spoľahlivé metódy ako odhaliť blížiacu sa chorobu ešte skôr, ako sa prejavia jej prvé príznaky. Pozoruje predovšetkým tep, jazyk, tvár, oči, nechty a pery. Skúsený terapeut odhalí, ktoré orgány nie sú v rovnováhe. Liečenie prebieha výlučne prírodnými prostriedkami a je vždy individuálne. Je otvorená aj k ostatným medicinálnym systémom, ktoré môže vhodne dopĺňať a podporovať.
Citrónová kvapka do nosa sa kvapká
Lacno a dobre si môžeme poradiť pri počiatočnom nachladení sa. Ak nás začína štekliť v nose a cítime, že by sa nás mohla chytiť aj chrípka, môže nám pomôcť aj citrón. Vytlačíme z neho trocha šťavy a nasajeme ju do kvapátka. Použijeme ju dvakrát do dňa - ráno aj večer, vždy čerstvú. Do nosa jednoducho nakvapkáme jednu - dve kvapky a vdýchneme. Nachladenie sa akoby zázrakom pominie.
Dá sa urobiť aj čosi navyše: asi do deci horúcej vody nalejeme dve-tri lyžice francovky (Alpa) a inhalujeme s hlavou zabalenou v uteráku aspoň päť minút.
Zlatistú auru môžeme vytvoriť vnútorným prepojením s tým, čo máme na tanieri
Mnohí z čitateľov určite vedia, že pri každej príprave jedla sa do neho hoci nevedomky vkladá energia toho alebo tých, ktorí ho pripravujú. Ak teda varíme doma, môžeme do každého jedla vedome vkladať svoje pozitívne naladenie, energiu a lásku. Jedlo bude bohatšie síce o nehmotné prvky, ale prospie všetkým, ktorí ho skonzumujú. Určite viac, ako v tom prípade, ak by v ňom bola vložená zlosť alebo nebodaj nenávisť.
Tiež by sme nemali zabudnúť poďakovať sa za pokrm ešte skôr, ako sa pustíme do jedenia a aj na jeho konci. Ľudia s vierou jedlo prežehnávajú, niektorí sa aj pomodlia. Tento klasický, ale osvedčený spôsob môžeme nahradiť aj niečím iným, čo je nám blízke. Vo svojom vnútri vrúcne interpretovaná veta napríklad v znení: "Ďakujem ti Bože (anjel; vesmír; Ty, ktorý ma máš rád; Pane) za dary, ktoré mi vo svojej dobrote dávaš", zvýrazní energiu jedla a zušľachtí ju. Naše oko to síce nevidí, ale mohli by to potvrdiť ľudia, ktorí majú dar jasnovidnosti. Vraj sa okolo jedla, ktoré je požehnané alebo inak pozitívne mentálne ošetrené, vytvorí zlatistá žiarivá aura.
Najťažšie zo všetkého je ovládnuť svoju myseľ
Význam sebaovládania je oveľa širší, ako sa bežne interpretuje. Zahŕňa ovládanie sklonov tela, mysle aj citov. Nie je to však ubíjanie a potláčanie tela a jeho potrieb. Telo je v poradí až na druhom mieste. Môžeme s ním robiť samé užitočné veci, ale nikam nepokročíme, ak nedokážeme očistiť a ovládnuť svoju myseľ. Ak to však dokážeme, ľahšie zvládneme aj slabosti, lákadlá, ba i mnohé choroby tela. Učitelia jogy namiesto teoretizovania často používajú krátke, poučné historky. Jedna z nich hovorí, akú moc má myseľ:
Pútnik stretol na ceste mor. "Kam ideš?", opýtal sa ho. "Idem do mesta usmrtiť päťtisíc ľudí", odpovedal mor.
Po čase sa stretli znovu. "Povedal si, že ideš zabiť päťtisíc ľudí, ale zabil si ich až päťdesiattisíc!", vyčítal mu pútnik.
"Nie", odvetil mor. "Zabil som len päťtisíc, tí ostatní zomreli od strachu".
O ženách pre mužov
Dajte si veľký pozor, aby ste nerozplakali ženu, lebo Boh počíta jej slzy! Žena vyšla z mužovho rebra, nie z jeho nôh, aby bola pošliapaná, nie z jeho hlavy, aby sa k nej správal povýšenecky, ale z jeho boku, aby mu bola rovnou... Vyšla z miesta pod ramenom, aby bola chránená a vedľa srdca, aby bola milovaná...
Z hebrejského Talmudu
Stranu pripravila: Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári