sestra. Na Jazere pôsobia manželka starostu Jána Jakubčiaka i jej neter. Na Furči pred pár rokmi zapojil starosta Ladislav Lumtzer do projektu plateného z verejných peňazí svojho brata aj syna. Starostovia ostatných tzv. veľkých mestských častí Juhu, KVP, Západu, Severu a Ťahanoviec tvrdia, že členov svojich rodín nezamestnávajú.
Süliho zať je prevádzkarom na Mestskej krytej plavárni, ktorú vlastní MČ a prevádzkuje ju staromestská organizácia Stredisko obecných služieb (SOS), a predtým robil aj v SOS ako vedúci strediska čistiacich a iných prác. V SOS pracuje Süliho neter a jej manžel má funkciu vedúceho oddelenia hospodárskej prevádzky na miestnom úrade MČ. Pre úrad v nedávnej minulosti robila aj Süliho sestra.
"Všetky zákonné podmienky mestská časť dodržiava bez výnimky," reagoval starosta Süli a argumentuje tým, že MČ zamestnáva takých zamestnancov, ktorí spĺňajú predpoklady pre výkon práce vo verejnom záujme podľa paragrafov 3 a 7 zákona o výkone práce vo verejnom záujme.
Manželka starostu Jazera je pracovníčkou kultúrneho strediska mestskej časti. "Miesto dostala v roku 1995, vybrala si ju jej vtedajšia nadriadená v stredisku, ja som na to vplyv nemal," tvrdí Jakubčiak: "Nevidím v tom problém a ešte mi to nikto nevyčítal. Jej nadriadeným je prednosta, nie ja."
Na úrade Jazera pracuje neter Jakubčiakovej manželky. "Predtým robila na stavebnom úrade Juhu, no po materskej už starosta Hlinka nemal pre ňu miesto a mne sa akurát uvoľnilo na stavebnom oddelení. Má vysokú školu stavebnú, tak som ju prijal z hľadiska odbornosti i na základe odporúčania starostu Juhu," povedal nám Jakubčiak.
Hlinka nám to potvrdil a upresnil, že pracovníčku neodporúčal Jakubčiakovi iniciatívne, ale starosta Jazera sa ho na ňu pýtal. Starosta Juhu ešte dodal: "Keď som ju prijímal ja, nevedel som, v akom je rodinnom vzťahu so starostom Jazera."
Starosta Furče v nedávnej minulosti angažoval do projektu Webocracy, financovaného z európskych zdrojov, svojho brata aj syna. "Spolupráca s bratom sa mi osvedčila, odviedol skvelú prácu a za výberom pracovníkov do projektu si stojím," vyhlásil Lumtzer. Tomu istému bratovi dal nedávno starosta preložiť z angličtiny správu pre poslancov, ale po ich protestoch nakoniec bratovi nevyplatil z peňazí mestskej časti ani korunu.
Podľa starostu Juhu Jaroslava Hlinku zamestnávanie členov svojej rodiny nie je vhodné z etického hľadiska.
To isté si myslí starostka Severu Andreja Takáčová, ktorá žartom povedala: "Lepšie je robiť s cudzími ako s vlastnou rodinou, lebo vlastným neviete rozkázať."
Na otázku, prečo členov rodiny nezamestnáva, starosta KVP Daniel Rusnák (DS) odpovedal: "Lebo tak je to asi normálne. Inak by to mohlo byť dôvodom na rôzne podozrenia."
Podľa starostu Ťahanoviec Cyrila Betuša je zamestnávanie členov rodiny absolútne nemysliteľné. "Môže to vniesť do práce i rodiny nedobré ovzdušie."
Starosta Západu Pavol Mutafov (Smer) uviedol, že "spravidla sa to nerobí".
***
Čo hovorí zákon
Podľa paragrafu 7 zákona o výkone práce vo verejnom záujme je obmedzujúcou skutočnosťou pri výkone práce vo verejnom záujme, že zamestnancov, ktorí sú blízkymi osobami podľa paragrafu 116 Občianskeho zákonníka, nemožno zaradiť do vzájomnej priamej podriadenosti alebo nadriadenosti, alebo tak, aby jeden podliehal pokladničnej alebo účtovnej kontrole druhého. Občiansky zákonník definuje, že blízkou osobou je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa pokladajú za osoby sebe navzájom blízke vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
(jav)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári